Drzewa liściaste — sprawdź, które drzewa wybrać do swojego ogrodu

Aranżując ogród, warto zadbać o to, by znalazły się w nim drzewa liściaste. Mnogość dostępnych gatunków sprawia, że każdy, bez względu na wielkość działki, jej położenie i indywidualne preferencje, znajdzie coś dla siebie.klonfot. Adobe Stock
Drzewa liściaste w ogrodzie — o czym warto pamiętać?

Drzewa liściaste, takie jak chociażby klon pospolity, posiadają cały szereg zalet. Dostarczają tlen, osłaniają ogród, chronią przed hałasem, dają poczucie prywatności, zabezpieczają przed słońcem, zwiększają wilgotność powietrza i skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia.

Wybierając drzewa liściaste do ogrodu, pierwszą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę jest jego wielkość. Przed zakupem danej odmiany klonu, warto dowiedzieć się, jaka będzie orientacyjna średnica jego korony po kilkunastu latach i jak dużo miejsca zajmować będą korzenie (średnio jest to około 50 — 100 centymetrów poza zasięg korony). Pozwoli to zorientować się, w jakiej odległości od domu, ogrodzenia oraz instalacji podziemnych rosnąć powinien owoc klonu czy innego drzewa.

Nie mniej istotny jest finalny wygląd kompozycji. W wielu przypadkach, jedno drzewo prezentuje się na tyle efektownie, że z powodzeniem pełnić może ono funkcję centralnego punktu aranżacji otoczonego przez inne, dobrze komponujące się z nim gatunki. W małych ogrodach, szczególną uwagę zwrócić należy na walory estetyczne danego drzewa. Dobrym rozwiązaniem będą odmiany o pokroju kulistym, kolumnowym czy stożkowym oraz te o oryginalnej — parasolowatej czy zwisającej koronie. Warto również rozważyć umieszczenie w ogrodzie drzew o efektownych liściach, jak liście klonu oraz takich, które obficie kwitną i owocują, a w sezonie jesiennym przybierają piękne barwy.

Sprzedawane w donicach drzewa liściaste z powodzeniem sadzić można przez cały rok. W tym celu, umieszczamy je w dole 2 razy większym od bryły korzeniowej rośliny (wypełniać powinna go ziemia wymieszana w kompostem w proporcji 50:50), przywiązujemy do palika i formujemy wokół pnia zagłębienie o średnicy około 50 centymetrów, w którym po opadach deszczu oraz podlewaniu gromadzić będzie się woda. Ziemię dookoła klonu warto wyściółkować skoszoną trawą, wiórami czy odkwaszoną korą. To sprawdzony sposób na zabezpieczenie przed wyrastaniem chwastów.

Jak zagospodarować przestrzeń pod drzewami liściastymi? Zasadzić można pod nimi na przykład rośliny ciepłolubne, które w naturalnych warunkach stanowią jeden z elementów runa leśnego. Równie dobrze sprawdzać będą się tu także rośliny cebulowe — przebiśniegi, krokusy czy cebulice.

Najpiękniejsze drzewa liściaste do ogrodu

Jakie drzewa liściaste znaleźć mogą się w ogrodzie? Jednym z nich jest klon. Drzewo to posiada kilkaset różnych gatunków. Najpopularniejszym z nich jest klon palmowy. Posiada on efektowne, dłoniaste, klapowate liście. Drzewo to znakomicie prezentować będzie się na niewielkim wzniesieniu lub nad oczkiem wodnym. Nie mniej efektowny jest klon japoński, który od opisanego powyżej różni się tym, iż klapy jego liści są krótsze oraz szersze. Drzewo to dobrze znosi krótką suszę i jest odporne na działanie mrozu. Osoby szukające rośliny łatwej w uprawie i mało wymagającej, zainteresować powinny się klonem pospolitym. Preferuje on lekko wilgotne gleby i słoneczne lub półcieniste stanowiska. Więcej praktycznych informacji na temat nosków klonu znaleźć można w tekście: https://fajnyogrod.pl/porady/klon-ozdobny-odmiany-sadzenie-uprawa-pielegnacja-porady/.

W małych ogrodach świetnie prezentować będzie się ambrowiec balsamiczny. To wywodzący się z Ameryki gatunek, który na pierwszy rzut oka do złudzenia przypomina klon. W przeciwieństwie do niego, posiada on jednak bardziej zwarty pokrój. W sezonie letnim rzuca on rozproszony cień, a jesienią cieszy oko pięknymi barwami liści. Na uwagę zasługują również ozdobne owoce oraz kwiaty ambrowca balsamicznego. Do zalet tego drzewa zaliczyć można również łatwość w pielęgnacji.

Nie mniej efektownie prezentuje się świdośliwa lamarcka. To niewielkie drzewo wielopienne osiągające wysokość do 10 metrów. Jego liście są początkowo czerwone, następnie zielone, a jesienią przebarwiają się na jaskrawe, piękne kolory. Drzewo to wydaje jadalne owoce dojrzewające w lipcu i sierpniu.

Efektownym drzewem liściastym do ogrodu jest także judaszowiec wschodni. Roślina ta zachwyca swoimi purpurowo — różowymi kwiatami, które zaczynają rozwijać się w kwietniu. Mają one słodko — kwaśny smak i są jadalne. Liście judaszowca wschodniego przebarwiają się jesienią na piękny, żółty odcień.

Drzewem liściastym, które dobrze sprawdzi się w każdym ogrodzie jest również jarzębina. To gatunek niewielkich rozmiarów, który osiąga wysokość do 15 metrów. Drzewo to jest w stanie przeżyć nawet 100 lat. Jarzębina zakwita każdego roku na przełomie maja i czerwca, dając charakterystyczne, kuliste, czerwone i pomarańczowe owoce.

Następne godne polecenia drzewo do ogrodu to robinia akacjowa. Tym, co wyróżnia ten gatunek jest gęsta korona, która naturalnie, bez konieczności strzyżenia, przybiera kulistą formę.


art. sponsorowany

Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy