Ekologiczne preparaty do oczek wodnych i stawów kąpielowych

staw

Glony – największa zmora tych, którzy marzą o pięknym oczku wodnym z krystaliczną wodą, w której radośnie pluskają kolorowe okazy ryb. Obrazek jak z bajki, ale taka ozdoba przydomowego ogrodu jest możliwa. Środków do walki z glonami i poprawiających przejrzystość wody jest mnóstwo.  Problem w tym, że część z nich zabija nie tylko glony, ale również inne życie biologiczne, przyczyniając się do degradacji środowiska naturalnego.  Każde oczko wodne jest bowiem częścią większego ekosystemu.Nawet świeżo założony zbiornik wodny pozostawiony samemu sobie w dość krótkim czasie straci swoje naturalne piękno. Mętna woda, inwazja glonów i nieprzyjemny zapach to najczęściej spotykane oznaki utraty równowagi biologicznej. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i niestety, nie wszystkie da się całkowicie wyeliminować, jak np. przedostawanie się do wody nawozów i substancji odżywczych z najbliższego otoczenia stawu lub wraz z wodą gruntową. Zbyt wysoki poziom azotanów i związków fosforu skutkuje z kolei zakłóceniem całego cyklu azotowego. Rośliny nie są w stanie wykorzystać nadmiaru składników pokarmowych, a glony w takich warunkach i przy silnym nasłonecznieniu rozwijają się doskonale, szybko zdobywając przewagę gatunkową. Efekt? Masowe zakwity glonów, ograniczenie dopływu światła do głębszych warstw, zahamowanie procesu fotosyntezy i obumieranie roślin, obniżenie zawartości tlenu w wodzie, śnięcie ryb i poważne pogorszenie się jakości wody. Ozdobne oczko wodne przeobraża się w mało estetyczny, a nawet toksyczny zbiornik. W obliczu takich zagrożeń często sięgamy po środki, które działają szybko i skutecznie, często nie zastanawiając się nad ich składem. Tymczasem część z preparatów, szczególnie chemicznych, może w szerszej perspektywie przynieść więcej szkody niż pożytku.

ekobasen
Przyklad ekobasenu.


Bezwzględna chemia  

Zbiornik wodny należy właściwie pielęgnować – nie dopuszczać do nadmiernego wzrostu glonów oraz utrzymywać najważniejsze parametry wody na właściwym poziomie. Dobrze jest jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób to robimy i rozpatrywać nasze działania w aspekcie ekologicznym. Środki chemiczne nie są obojętne dla środowiska naturalnego. Z punktu widzenia człowieka przydomowe oczka wodne lub stawy kąpielowe są po prostu ozdobą ogrodu, z punktu widzenia natury – domem i schronieniem dla wielu form życia, począwszy od niewidzialnych dla naszych oczu pożytecznych mieszkańców stawu, a skończywszy na owadach, płazach, ptakach, zwierzętach… Jeżeli sytuacja wymaga jednak użycia środków chemicznych, należy robić to świadomie i z dużą ostrożnością (łatwość przedawkowania). Trzeba mieć też na uwadze fakt, że niektóre składniki glonobójcze, jak np. siarczan miedzi jednocześnie zatruwają inne stworzenia odwiedzające zbiornik wodny i zabijają pożyteczne bakterie, wpływające na utrzymanie równowagi biologicznej w stawie. W efekcie oczko wodne lub ekobasen zostaną skutecznie pozbawione nie tylko glonów, ale również innych organizmów, które pomagają w utrzymaniu prawidłowo działającego ekosystemu wodnego.   

Bezpieczna alternatywa

Zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywą jest stosowanie środków ekologicznych, które nie zatruwają środowiska. Tego typu preparatom często zarzuca się, że działają zbyt wolno, a na efekty trzeba dłużej czekać. Rzeczywiście, z reguły tak jest, choć wszystko zależy od tego jaki środek zostanie zastosowany. Przykładowo preparat PondClarin klaruje wodę równie szybko co środki chemiczne, a jest całkowicie bezpieczny dla życia biologicznego. Warto jednak podkreślić, że zarówno w przypadku mocno zaniedbanych zbiorników wodnych (inwazja glonów, nadmiar związków azotowych, zamulenie, obecność chloru i metali ciężkich) jak i działań prewencyjnych powolne i łagodne działanie jest zdecydowanym plusem, a nie minusem. Gwałtowne zmiany parametrów wody nie są wskazane w żadnym przypadku i mogą prowadzić do śmierci ryb oraz innych organizmów. Ponadto powolne uwalnianie się aktywnych składników ma jeszcze jedną olbrzymią zaletę – długofalowość działania i łatwość użycia bez ryzyka przedawkowania. Bezcenna jest również świadomość, że stosując preparaty ekologiczne dokładamy swoją cegiełkę w budowaniu odpowiedzialnego podejścia wobec przyszłości naszej planety.  

preparaty
Ekologiczne preparaty do oczek wodnych i stawów kąpielowych.


Ekologiczne, czyli jakie?

„Ekologiczny” nie zawsze znaczy „droższy” i „słabiej działający”. Naturalnych środków przeznaczonych do oczyszczania wody w stawach i walki z glonami z każdym rokiem pojawia się coraz więcej na polskim rynku. Konkurencja rośnie, a wraz z nią – różnorodność oferowanych produktów. Ekologiczne preparaty do oczek wodnych stają się coraz bardziej powszechne i coraz skutecznej radzą sobie z problemami, z którymi borykają się właściciele stawów i innych zbiorników wodnych. Przykładowo PondStarter usuwa z wody chlor i metale ciężkie równie szybko co jego odpowiedniki chemiczne, a bazuje na… ekstraktach z wodorostów, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla roślin, ryb i innych zwierząt. Z inwazją glonów doskonale radzi sobie AlgoStopper, który wykorzystuje aktywne działanie związków humusowych, ekstraktów ze słomy jęczmiennej oraz innych naturalnych składników.  Podobny preparat mineralny – AlgoSplit poprzez natychmiastowe uwolnienie aktywnego tlenu niszczy nawet najbardziej oporne glony nitkowate w ciągu 24 godzin! Z nadmiarem fosforanów doskonale walczy PhosSorb – najsilniejszy mineralny adsorbent tych związków, który jednocześnie hamuje rozwój glonów i ogranicza ilość osadów dennych. Ciekawostką jest, że minerał wchodzący w skład tego preparatu został poddany obróbce technologicznej, dzięki czemu pochłania znacznie więcej związków fosforu od preparatów chemicznych!   Podobne działanie ma ekologiczny preparat PhosBinder dedykowany zbiornikom wodnym w okresie zimowym. To zaledwie kilka przykładów z najnowszej serii środków polskiej produkcji wypuszczonych pod marką Hydroidea, które od niedawne dostępne są na naszym rynku, a działają równie skutecznie co preparaty chemiczne, nie wywołując przy tym skutków ubocznych.  


Mikroorganizmy i rośliny do boju


Działanie bezpiecznych środków ekologicznych, które stanowią antidotum na konkretny problem, jak np. inwazja glonów, nadmiar mułu, brak przejrzystości wody, można wzmocnić naturalnymi preparatami bakteryjnymi. Pożyteczne bakterie, które w wysokim stężeniu obecne są np. w preparatach z linii EcoGerm, pomagają utrzymać zbiornik wodny w czystości przez cały rok. Wprowadzenie do stawu odpowiednich szczepów bakterii jest szczególnie ważne wiosną oraz przy każdorazowym uruchamianiu filtracji. Aktywatory bakteryjne zawierające naturalne szczepy bakterii autotroficznych w bardzo dużym stężeniu jak np. EcoGerm Starter natychmiast aktywują życie biologiczne w filtrach i strefach filtracyjnych.  Dzięki temu w krótkim czasie można stworzyć w stawie zrównoważony naturalny ekosystem, w którym zachodzi proces samooczyszczania się wody. Równie ważnym elementem wpływającym na zachowanie równowagi biologicznej w stawie są odpowiednio dobrane rośliny wodne.  Warto wybierać takie, które są uprawiane w sposób ekologiczny, na naturalnych mieszankach minerałów wulkanicznych typu BioLava i bezpiecznych podłożach torfowych, bez użycia nawozów sztucznych.

ecogerm
Seria produktów Ecogerm firmy Hydroidea.


Innowacyjne rozwiązania


W walce o utrzymanie czystego i pięknego stawu kąpielowego lub biobasenu w sposób ekologiczny można wspomóc się nowatorskimi urządzeniami, do których bezsprzecznie należą filtry z serii HydroGravity. Zastosowano w nich rewolucyjne rozwiązanie, dzięki któremu zooplankton odgrywający ważną rolę w oczyszczaniu wody, nie tylko nie jest niszczony jak w standardowych filtrach, ale wręcz – chroniony w specjalnej komorze.  Ponadto filtry tego typu zostały wyposażone w Dispenser CO2, czyli wygodny dozownik dwutlenku węgla, który automatycznie stabilizuje najważniejsze parametry wody na właściwym poziomie. Takie podejście sprawia, że filtry z serii HydroGravity są jak na razie jedynymi, które wyraźnie ograniczają występowanie glonów nitkowatych w zbiornikach wodnych, zapewniając tym samym przejrzystość wody do metra w głąb.

Natura wie lepiej

Wszystkie preparaty i rozwiązania ekologiczne mają tak naprawdę jeden cel – wspomóc lub uruchomić procesy naturalnie zachodzące w zdrowych zbiornikach wodnych, czyli utrzymanych w równowadze biologicznej.  Nie stworzyliśmy niczego nowego, ale w końcu zrozumieliśmy, że najlepszy efekt w utrzymaniu pięknych stawów uzyskamy na drodze współdziałania, a nie bezrefleksyjnej walki z naturą.  Pytanie ‘Naturalnie czy chemicznie?” wydaje się w takim kontekście bezzasadne. Oczywiste jest bowiem, że w obliczu postępującego zanieczyszczenia środowiska każdy z nas, w tym i właściciel oczka wodnego czy stawu kąpielowego, powinien wziąć odpowiedzialność za „swój ogródek”.  Refleksja się nad tym, co aplikujemy do naszych oczek wodnych może być małym krokiem w kierunku wielkiej sprawy – ochrony naszej, jeszcze zielonej, planety.

Tekst powstał przy współpracy z firmą Hydroidea - producentem ekologicznych preparatów do oczek wodnych i stawów kąpielowych.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy