Ekologiczne zwalczanie chwastów - nowość dla wymagających

Kto ma ogród ten wie, że walka z chwastami to ciężka i niewdzięczna praca, taka troszkę syzyfowa. Oddech można złapać tylko zimą. A i to nie zawsze, bo jeśli nie został zasiany poplon, to taka zima jak na przełomie lat 2019/20, w zasadzie bezmroźna a momentami wręcz upalna jak na warunki zimowe nie daje odpocząć od pielenia. Wystarczy bowiem zostawić te chwasty do prawdziwej, kalendarzowej wiosny, to porosną niemal po pas. Jeśli kolejne zimy będą raczyły ogrodników temperaturami oscylującymi w granicach kilkunastu stopni, to żadnego rozejmu na czas zimy nie będzie i wojna z chwastami będzie trwała okrągły rok.chwastyChwasty w ogrodzie można usunąć w ekologiczny sposób. fot. shutterstock
Chwast czy nie chwast?

No właśnie. Czy chaber jest chwastem? Oczywiście, powie rolnik patrząc na łany pszenicy, gdzie spośród kłosów wyzierają chabrowe wyspy. A gdzieś tam – powie zielarz, przecież to bezcenne zioło o działaniu moczopędnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym. To samo można powiedzieć o mniszku lekarskim, pokrzywie czy wielu, wielu innych roślinach. Dlatego właśnie pojęcie chwast jest pojęciem względnym. Wszystko zależy od tego gdzie wyrośnie.

Mechanicznie – ekologicznie

Wiadomym jest, że usuwanie chwastów ręcznie czy też przy pomocy narzędzi i maszyn to czysta ekologia. Ale też i bardzo ciężka praca. Jeśli areał niewielki można dzień za dniem wyrywać chwasty. Ma to też inną, oprócz tej ekologicznej, dobrą stronę. Chwasty i trawa to idealny materiał na kompostownik. A kompostownik później jest bezcennym źródłem składników odżywczych dla roślin uprawianych w ogrodzie czy kwiatów sadzonych na rabatach. I każda ilość kompostu się przyda, tego nawozu nie da się przedawkować. Na szczęście szpadel czy motykę można zastąpić bardziej zaawansowaną technologią co nieco odciąży kręgosłup. I wcale nie trzeba jej kupować. Bez większych problemów można już wypożyczyć glebogryzarkę. Będzie ona nieocenioną pomocą podczas prac wiosennych w ogrodzie. A jeśli jeszcze jesienią posiana została ozimina i chwastów jest niewiele, to glebogryzarka idealnie posieka zboże i przekopie ziemię. Warto pokusić się o jej zdobycie wiosną.

Warzywa w skrzynkach

To idealny sposób uprawy, który mocno zredukuje obecność chwastów wśród roślin uprawnych. Przy tym sposobie upraw walkę z chwastami zaczyna się już na starcie. Izoluje się bowiem podłoże, na którym stają skrzynie od warstw ułożonych i usypanych już w niej samej. Dobrym izolatorem jest w tym wypadku gruba agrowłóknina, która nie przepuści chwastów, ale za to bez problemu przepuszcza wodę. Te chwasty, które zaczną kiełkować na powierzchni ziemi w skrzyni, bo nie da się zagwarantować, że zakupione podłoże będzie wolne od niepożądanych nasion, można już bez problemów wyrywać. I nie trzeba się nawet za bardzo schylać. Negatyw jest taki, że mając tak cudowny warzywnik bez chwastów nie będzie możliwości zrobienia kompostownika, bo z czego? Ale i na to można znaleźć sposoby: życzliwy sąsiad lub zakup gotowego.
effect 24h
Effect 24h pomoże szybko rozprawić się z chwastami w ogrodzie. fot. materiały producenta
 Dla wymagających: Herbicyd 100% naturalny  

Totalny, herbicyd, nieselektywny. Te słowa budzą obawy, że mowa o jakimś specyfiku pełnym chemii. Nic bardziej mylnego. Tu mowa jest o nowości na rynku: Effect 24H. I owszem, jest totalny i nieselektywny, dlatego też nie służy do opryskiwania chwastów w warzywniku pełnym warzyw czy do pozbycia się mchu z trawnika. Ale za to wiosną będzie niezastąpionym wsparciem dla każdego ogrodnika, gdyż oprysk zachwaszczonych grządek sprawi, że po 48 godzinach będzie można po prostu skopać ogródek bez konieczności schylania się i wybierania chwastów. Effect 24H i jego kolejna zaleta – 24 godziny karencji. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że gdy rankiem pięknego, słonecznego i suchego dnia opryskamy chwasty pod przyszły warzywnik, rabatę kwiatową, plac zabaw dla dzieci, kostkę brukową czy podjazd, to następnego dnia każdy, nawet dziecko może bezpiecznie wyjść do tych miejsc. Okres karencji Effect 24H wynosi bowiem tylko 24 godziny.
effect
Preparat Effect 24h działa na chwasty w ciągu 24 godzin. fot. materiały poducenta
Jego działanie polega na tym, że wnika w zielone części roślin, tu upośledza błony komórkowe przez co przestaje być możliwe krążenie wody w roślinie. Doprowadza to do zaburzeń w jej gospodarce wodnej a to z kolei do jej uschnięcia. Właściwości i działanie zawdzięcza temu, że jest niezwykle skondensowanym wyciągiem roślinnym – jest to kwas nanonowy (pelargonowy). Przenika bez problemów poprzez części zielone, ale już nie przenika przez części zdrewniałe. A ta właściwość uczyni Effect 24H najlepszym przyjacielem sadowników, właścicieli winnic czy szkółek drzew i krzewów. Oni opryski mogą stosować cały sezon, Effect 24H nie uszkodzi bowiem ich nasadzeń. A 24 godziny karencji sprawia, że już kolejnego dnia można bezpiecznie zrywać owoce a po umyciu konsumować bez obaw o zdrowie.
zastosowanie
Dawkowanie preparatu Effect 24h. grafika:materiały producenta
Effect 24H to dowód na to, że można tworzyć herbicydy totalne będące jednocześnie naturalnym darem natury dla natury.art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy