Eszeweria – sukulent, który kwitnie i wybacza zaniedbania

Należąca do rodziny gruboszowatych eszeweria to ideał dla miłośników trwałych, eleganckich i łatwych w uprawie roślin doniczkowych. Rozety mięsistych, ładnie wybarwionych liści w cieplejszych klimatach są popularną ozdobą skalniaków, ale w Polsce muszą być chronione przed zimą. Jak prawidłowo o nią dbać i co zrobić, aby eszeweria zakwitła? Zdradzamy porady ekspertów.Eszeweria - jak sadzić i pielęgnowaćRóżne odmiany eszewerii, fot. Joe Kuis/Shutterstock
  1. Eszeweria - wymagania glebowe
  2. Sadzenie i uprawa eszewerii
  3. Podlewanie i nawożenie eszewerii
  4. Rozmnażanie eszewerii
  5. Ochrona eszewerii
  6. Eszeweria w ogrodzie
  7. Najciekawsze odmiany eszewerii
Na świecie jest ok. 200 gatunków eszewerii – kolorowe, zimozielone i wyjątkowo odporne na suszę pochodzą głównie z ciepłych stref obu Ameryk, ale zadomowiły się już niemal na całym świecie. W Polsce w sprzedaży znajdziemy przede wszystkim atrakcyjne wizualnie mieszańce.

Eszeweria - wymagania glebowe

Jako amatorka terenów pustynnych i półpustynnych eszeweria najlepiej czuje się w dobrze przepuszczalnym, lekko kwaśnym, piaszczystym podłożu. Idealnie jest więc zakupić ziemię do kaktusów lub samodzielnie wymieszać klasyczną ziemię doniczkową z perlitem i grubym piaskiem – w równych proporcjach.

Czego jeszcze potrzebuje do szczęścia eszeweria? Wymagania świetlne są dość wysokie – minimum 8 godzin dziennie, aby kolory liści były odpowiednio wysycone. Najlepiej umieszczać więc donice na parapetach okien wyeksponowanych na zachód lub południe. Niekorzystne są jednak miejsca w przeciągu oraz okna, które zimą często otwiera się na oścież. Minimalna temperatura, jaką zniesie ten uroczy sukulent, to 5-6°C.

Sadzenie i uprawa eszewerii


Zakupiona w sklepie sadzonka eszewerii w domu nie potrzebuje już żadnych specjalnych zabiegów. Przesadzanie powinno być raczej okazyjne, gdyż roślina dobrze czuje się ze stłoczonymi korzeniami – donice nie powinny więc nigdy być zbyt duże.

Poza tym przy minimum pielęgnacji eszeweria powoli rośnie w górę „dobudowując” kolejne piętra z grubych liści, rozrasta się wszerz, a okazyjnie również wypuszcza łodygę, na której rozwija się barwny i efektowny kwiat. Co zrobić, aby eszeweria zakwitła? Wspomniane wyżej dwa warunki – stłoczenie korzeni oraz osiem godzin światła koniecznego – zwykle wystarczą do sukcesu. W razie potrzeby sukulent można regularnie umieszczać pod lampą UV, aby zwiększyć szansę na kwitnienie. Poza tym w pełni lata donicę warto wynosić jak najczęściej na słońce lub nawet pozostawić na cały sezon na tarasie lub balkonie. Szanse na kwitnienie eszewerii znacznie wzrosną!
Kwiaty eszewerii
Kwiat eszewerii, fot. Santi Wiwatchaikul/Shutterstock

Podlewanie i nawożenie eszewerii


Jeśli poszukujesz roślin doniczkowych, które wymagają naprawdę minimalnych ilości wody, to w rankingu najprzyjaźniejszych znajdzie się na pewno eszeweria. Podlewanie powinno być okazyjne, dopiero gdy podłoże w donicy zupełnie wyschnie. Zimą można je przesuszyć jeszcze bardziej. Eszeweria bywa jednak wrażliwa na wodę z kranu, dlatego najlepiej do podlewania wykorzystać wodę deszczową lub chociaż odstałą „kranówkę”. Znakiem rozpoznawczym, że roślina naprawdę potrzebuje nawodnienia jest marszczenie się jej jędrnych normalnie liści.

Eszewerie uprawiane w ogrodach nie potrzebują wcale dodatkowego dokarmiania. Okazy doniczkowe warto jednak w okresie od wiosny do lata podlewać raz na dwa miesiące nawozem do kaktusów w rozcieńczeniu 50%.  Alternatywnie roślinie można podsypać na początku sezonu jedną mniejszą dawkę nawozu w granulkach o spowolnionym uwalnianiu.

Rozmnażanie eszewerii

Tak jak większość sukulentów, eszeweria rozmnaża się z największą łatwością i nawet nie potrzebuje do tego ludzkiej pomocy. Małe rozety pojawiają się często same obok rośliny-matki i wystarczy je tylko ostrożnie rozdzielić i przesadzić do nowej, odpowiednio małej doniczki. Jeśli nie chce Ci się czekać na spontaniczne rozmnożenie, możesz wykorzystać sadzonki liściowe. W tym celu ostrym nożem z roślin odcina się większy liść i układa na tacy z podłożem. Po kilku tygodniach liść sam wyschnie i obumrze, ale przedtem wypuści korzenie i nowe młode listki, z których rozwinie się roślinka.

Obie metody rozmnażania są bardzo łatwe i dają dobre rezultaty – z jednej eszewerii można tym sposobem zyskać kilka lub nawet kilkanaście „potomków”.
Tabela przedstawiająca korzyści z uprawy eszewerii; opracowanie własne

Ochrona eszewerii


W przypadku eszewerii uprawa domowa nie sprawia żadnych większych trudności nawet niedoświadczonym ogrodnikom. Szkodniki są bardzo rzadkie – zazwyczaj mszyce lub przędziorki – i dają się stosunkowo łatwo opłukać z liści. Znacznie częściej obserwuje się natomiast błędy w uprawie. Najpoważniejszy to przelewanie, które prowadzi do zgnilizny korzeni. Poza tym w warunkach niedostatecznego naświetlenia liście zaczynają się wyciągać i tracą swoją jędrność oraz kolor. Na szczęście zmiana pozycji oraz częstotliwości podlewania jest w stanie tym problemom dość szybko i skutecznie zaradzić.

Generalnie, w ramach prewencji chorób warto jest na początku sezonu usunąć z rozety dolne liście, które wydają się wyschnięte lub przywiędłe. Takie odmłodzenie rośliny stymuluje nowy wzrost i przedłuża żywność eszewerii.
Eszeweria błękitna w doniczkowej aranżacji, fot. Rotisumbu/Shutterstock

Eszeweria w ogrodzie

W Meksyku eszeweria jest cenną rośliną leczniczą stosowaną zwłaszcza w przypadku chorób skóry, stanów zapalnych i zaburzeń trawiennych. Z mięsistych liści można, podobnie jak z aloesu, przygotowywać kompresy podrażnienia, ukąszenia owadów, brodawki płaskie, oparzenia, itd.

Jako roślina ozdobna w krajach o ciepłym klimacie stosowana jest przede wszystkim w ogródkach skalnych oraz na tzw. „zielonych dachach”. W naszej części Europy mini skalniak z eszewerią można urządzić sobie w domu wykorzystując szklane naczynie wypełnione podłożem, kamienie oraz mniejsze gatunki sukulentów, np. rozchodniki, haworsje i właśnie eszewerie.

Najciekawsze odmiany eszewerii

Miłośnicy sukulentów mogą otoczyć się eszeweriami różnych gatunków i kolorów. Do najciekawszych należy eszeweria błękitna (E. secunda) o naprawdę niebieskawych rozetach liści, eszeweria omszona (E. setosa) o charakterystycznych białych włoskach oraz eszeweria agawowa (E. agavoides) z ciemnozielonymi rozetkami. Ten ostatni gatunek posiada atrakcyjne odmiany: eszeweria „Miranda” z lekkimi różowymi tonami oraz „Lipstick” z czerwonymi brzegami liści. Poza tym do ciekawszych odmian eszewerii należą:
•    „Perle von Nurnberg” o pastelowych fioletowo-różowych liściach;
•    „Pink Ruby” o czerwonych kompaktowych rozetach przypominających kwiaty karczocha;
•    „Estrela” – eszeweria, która rośnie w górę tworzą coś na kształt choinki;
•    „Black Tip” – odmiana o eleganckich czarnych wierzchołkach liści;
•    „Neon Breakers” – o pofałdowanych, czerwonawych brzegach liści.

Eszewerie są często uprawiane jako rośliny ozdobne w doniczkach i ogrodach skalnych. Charakteryzują się grubymi, mięsistymi liśćmi zebranymi w rozety o różnych kształtach i kolorach. Kwiaty eszewerii są zwykle dzwonkowate i występują na długich łodygach. Te rośliny są odporne na suszę i łatwe w pielęgnacji, co sprawia, że są popularnym wyborem wśród miłośników sukulentów.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

1. „Echeveria Care Guide – How To Grow Echeveria Succulents” Bonnie L. Grant, https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/cacti-succulents/echeveria/caring-for-echeveria-plants.htm, 12/01/2024
2. “How to Grow Echeveria (Succulent Tips)” Cori Sears, https://www.thespruce.com/how-to-grow-echeveria-4778458, 12/01/2024
3. “How to grow echeveria” BBC Gardeners' World Magazine, https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-echeveria/, 12/01/2024
4. “Echeveria Succulents – How To Grow & Care For” Eric Vinje, https://www.planetnatural.com/echeveria/, 12/01/2024
5. “A GUIDE TO GROWING ECHEVERIA” Janet Loughrey, https://www.gardendesign.com/succulents/echeveria.html, 12/01/2024

Ocena (2.3) Oceń: