Hortiterapia - jak leczyć ogrodem?

Fot. Nazareth College [CC BY 2.0 ], Flickr.comFot. Nazareth College [CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. Nazareth College [CC BY 2.0 ], Flickr.com

Uspokaja, pobudza zmysły, korzystnie wpływa na nasze zdrowie, pozwala zapomnieć o codziennych problemach. Jest wiele dowodów na to, że praca i przebywanie w ogrodzie uszczęśliwia! Dlatego w Polsce rośnie zainteresowanie hortiterapią, czyli terapią ogrodniczą.


Zajęcia w ogrodzie cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko miłośników ogrodów. Dlatego Uniwersytet Rolniczy w Krakowie wspólnie z tamtejszą Akademią Wychowania Fizycznego uruchamia kształcenie w tym kierunku w ramach studiów podyplomowych. 
Tyko co to takiego ta hortiterapia? 

Hortiterapia jest formą terapii zajęciowej wykorzystującej rośliny, prace ogrodnicze i ogród jako narzędzie terapeutyczne. Hortiterapeuci stosują techniki bazujące na pracy z roślinami do leczenia konkretnych dysfunkcji - fizycznych i psychicznych pacjentów. Hortiterapia wykorzystywana jest także w rehabilitacji zawodowej i resocjalizacji. 

Hortiterapia opiera się na koncepcji powrotu do natury, obserwacji procesów zachodzących w przyrodzie – wegetacji roślin, ich pielęgnacji. „Ogrodnictwo jest tu takim swoistym narzędziem terapeutycznym" – podkreśliła Bożena Szewczyk-Taranek, kierownik Studiów podyplomowych Terapia Ogrodnicza z Katedry Roślin Ozdobnych UR. 

„My podążamy za trendami zachodnimi, gdzie kształcenie terapeutów ogrodniczych prowadzone jest już od dość dawna, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, a także Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich, Niemczech, Austrii czy Szwajcarii" – powiedziała dr Szewczyk-Taranek. 

W Polsce placówki lecznicze i rehabilitacyjne powoli się do hortiterapi przekonują. Według dr Szewczyk-Taranek elementy hortiterapii są wprowadzane przez niektórych terapeutów zajęciowych, ale często bez świadomości, iż można ją ująć w ramy metodyczne i korzystać z pomocy specjalistów. „Czują oni, że to działa i wprowadzają intuicyjnie" - zaznaczyła przedstawicielka UR. 

Fot. Buonaventura's & Carla's [CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Ekologia.pl, Źródło: http://kurier.pap.pl/
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy