Inteligentna kosiarka, czyli piękny trawnik w wersji smart

Rynek smart garden prężnie się rozwija, zarówno w sferze rozwiązań do użytku przydomowego, jak i profesjonalnego. Nieoceniony udział ma w tym marka Husqvarna, która stale udoskonala inteligentne roboty do koszenia trawy Automower®, wprowadzając nowe, coraz bardziej zaawansowane technologie. Sprawdź, jak wygląda nowa era pielęgnacji trawników.Zdalne sterowanie kosiarką automatycznąZdalne sterowanie kosiarką automatyczną fot. Husqvarna

Inteligentny robot koszący – nowoczesne koszenie trawy


Technologie smart sprawiają, że codzienne czynności stają się proste i komfortowe. Taka idea towarzyszyła marce Husqvarna, gdy w 1995 r. wprowadziła na rynek swoją pierwszą kosiarkę automatyczną. Idealny trawnik bez wysiłku stał się rzeczywistością. Roboty koszące Automower® samodzielnie koszą trawę, co oznacza oszczędność czasu oraz możliwość skupienia się na innych ważniejszych i przyjemniejszych czynnościach.

W pełni automatyczna praca robotów koszących Husqvarna jest możliwa dzięki nowoczesnym, inteligentnym technologiom. Dzięki nim Automower® każdego dnia kosi trawę, niezależnie od pogody czy warunków terenowych. Potrafi pokonywać wąskie przejścia oraz wzniesienia (wybrane modele nawet o nachyleniu 70%). Roboty z linii X-Line wyposażone są dodatkowo w zintegrowany system GPS, który tworzy mapę ogrodu. W efekcie wiedzą, które części trawnika są już skoszone i na podstawie tego dostosowują tryb pracy. Dzięki temu trawa jest ścinana w optymalny i najlepszy sposób. Ponadto Automower® automatycznie się ładują – gdy poziom energii jest bliski wyczerpania, wracają do stacji ładującej, po czym kontynuują pracę.

Co więcej, roboty koszące Husqvarna posiadają wiele inteligentnych funkcji, które jeszcze bardziej ułatwiają ich obsługę oraz wpływają na lepsze efekty koszenia. Warto wspomnieć o spiralnym koszeniu. Gdy czujniki wykryją obszary z trawą wyższą niż w pozostałej część ogrodu, kosiarka przełącza technologię cięcia na poruszanie spiralne. Dzięki temu wyrównuje różnice. Innym przykładem jest timer pogodowy. Roboty automatycznie optymalizują swoją pracę i dostosowują ją do tempa wzrostu trawy. Oznacza to, że w czasie suszy kosiarka ogranicza swoje działanie, minimalizując eksploatację trawnika oraz zużycie samej maszyny.

Ponadto roboty Automower® X-Line mogą być obsługiwane zdalnie z każdego miejsca za pomocą aplikacji Automower® Connect i smartfona. To daje wiele możliwości, np. ustalanie harmonogramu pracy i konfigurowanie kosiarki, a także otrzymywanie powiadomień czy wysyłanie poleceń. Dzięki funkcji Automower® Connect możliwe jest także zintegrowanie robota koszącego z inteligentnymi systemami smart home, np. Google Home czy Fibaro.

Nowa era w pielęgnacji trawników


Husqvarna, jako niekwestionowany lider w branży automatycznego koszenia, stale udoskonala roboty Automower®, wprowadzając nowe technologie. Początkiem nowej ery w pielęgnacji trawników są kosiarki automatyczne z wirtualnymi granicami (technologia EPOS™). Kolejnym krokiem milowym są roboty koszące CEORA™, które pielęgnują znacznie większe tereny niż dotychczasowe modele (do 75000 m²!). Z kolei w ramach aktualizacji wybrane modele zyskały nową funkcjonalność – technologię inteligentnego mapowania AIM do sterowania strefowego.
Aplikacja do zarządzania robotem koszącym Automower
Aplikacja do zarządzania robotem koszącym Automower fot. Husqvarna

Przełomowa technologia EPOS™, czyli wirtualne granice


Husqvarna w kwietniu 2021 r. wprowadziła na rynek profesjonalnego robota koszącego Automower® w technologii EPOS™ (Exact Positioning Operating System), która wykorzystuje pozycjonowanie satelitarne. To unikatowe rozwiązanie umożliwia koszenie trawnika w oparciu o wirtualne granice. Zbędny jest zatem montaż fizycznych przewodów ograniczających i doprowadzających. Instalacja robota jest bardzo prosta i szybka. Wystarczy smartfon i aplikacja Automower® Connect, aby zdefiniować obszary i pory działania kosiarki, lokalizację stacji ładującej itp.

Kluczową rolę w technologii EPOS™ pełni stacja referencyjna. Jej zadaniem jest odbieranie sygnałów z satelitów nawigacyjnych i przesyłanie do robota w czasie rzeczywistym. Dzięki temu podczas wyznaczania wirtualnych granic można uzyskać dokładność do 2-3 cm. Jedynym wymogiem koniecznym dla optymalnych warunków pracy kosiarki automatycznej jest niezakłócona widoczność nieba.

Przełomowa technologia EPOS™ pozwala na znacznie bardziej elastyczne zastosowanie robotów Automower®. Wirtualne granice można łatwo dostosować do zmieniających się warunków i potrzeb danego terenu, np. podczas przebudowy. Ponadto kosiarki automatyczne z łatwością przemieszczają się również w miejscach, które wcześniej stanowiły dla nich wyzwanie. Możliwe jest bowiem koszenie trawników podzielonych przez twarde nawierzchnie (chodniki, kostka brukowa, betonowe podjazdy, asfaltowe alejki itp.).

Roboty koszące z technologią EPOS™ doskonale sprawdzają się do pielęgnacji rozległych terenów, np. miejskiej zieleni, boisk piłkarskich, pól golfowych, parków, terenów wokół firm i innych miejsc, które dotychczas były niedostępne dla kosiarek automatycznych.

Ultranowoczesny robot koszący CEORA™ – nowy standard pielęgnacji dużych trawników


W sierpniu 2021 r. Husqvarna zaprezentowała nową generację robotów koszących do użytku profesjonalnego – CEORA™ (modele CEORA™ 544 i CEORA™ 546). Kosiarki dedykowane są do autonomicznej i wydajnej pielęgnacji obszarów o powierzchni nawet 75000 m²! Działanie robota opiera się na przełomowej technologii EPOS™, tworzącej wirtualne granice obszarów roboczych. Ciche i bezemisyjne roboty CEORA™ dają możliwość koszenia odrębnych obszarów, na różnych wysokościach cięcia (w zakresie 20-70 mm), w innych przedziałach czasowych. Pozwalają na pracę na kilku odrębnych obszarach, oddalonych od terenu głównego. Roboty CEORA™ doskonale sprawdzają się do obsługi m.in.: boisk piłkarskich, pól golfowych, parków, terenów miejskich i komercyjnych.

Cechą charakterystyczną robotów CEORA™ jest innowacyjna konstrukcja – składają się z modułu napędowego i modułu przedniego. Ten ostatni jest elementem wymiennym. W przyszłości umożliwi to montaż akcesoriów, takich jak np. przystawka do tworzenia obszarów krótko ściętej trawy na polu golfowym, przystawka do malowania linii, rozsiewacz nawozu czy szczotki do sztucznej trawy. To unikalne rozwiązanie ma na celu długoterminową, zrównoważoną pielęgnację rozległych trawników, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i z wykorzystaniem różnych metod koszenia.

Ponadto kosiarki automatyczne CEORA™ wyposażone są w funkcję wykrywania przeszkód, aby zmniejszyć prędkość jazdy i unikają kolizji. Dla zwiększenia bezpieczeństwa po zmroku posiadają światła ostrzegawcze z przodu i z tyłu. Innowacją są także zintegrowane szczotki do kół z silnikami, które na bieżąco czyszczą koła. Poprawia to przyczepność i zmniejsza ilość koniecznych prac konserwacyjnych.
System do zarządzania flotą kosiarek Husqvarna
System do zarządzania flotą kosiarek Husqvarna fot. Husqvarna

Technologia inteligentnego mapowania AIM – elastyczne tworzenie stref koszenia


Kolejnym krokiem w przyszłość jest technologia inteligentnego mapowania Automower® Intelligent Mapping (AIM). Została ona wprowadzona na rynek w ramach aktualizacji wiosną 2022 r. i jest dostępna dla modeli Automower® 405X, 415X, 435X AWD i 535 AWD.

Technologia AIM daje pełną kontrolę nad koszeniem trawnika bezpośrednio za pomocą smartfonu i aplikacji Automower® Connect. Pozwala bowiem stworzyć wirtualną mapę ogrodu i elastycznie definiować strefy robocze w zależności od potrzeb bez konieczności modyfikowania istniejącej instalacji przewodów doprowadzających i pętli ograniczających.

Technologia AIM tworzy wirtualną mapę trawnika za pomocą wbudowanych czujników GPS. W aplikacji użytkownik może dostosować pracę robota do zmieniających się potrzeb ogrodu, np. definiować strefy niedostępne dla kosiarki z powodu różnorodności biologicznej czy świeżo posianej trawy. Możliwe jest także ustawienie różnych przedziałów czasowych i wysokości cięcia dla danych obszarów roboczych. Dzięki temu pielęgnacja ogrodu jest jeszcze łatwiejsza i przynosi najlepsze efekty.

Husqvarna od początku wyznacza nowe standardy w dziedzinie pielęgnacji trawników, zarówno przydomowych, jak i publicznych. Najnowsze technologie udowadniają, że firma jest pionierem i śmiało wkracza w przyszłość rozwiązań smart.

art. sponsorowany
Ocena (5.0) Oceń: