Jaka folia na tunel foliowy – biała czy zielona? Najważniejsze różnice

Tunel foliowy doskonale sprawdza się w przydomowych ogrodach. Dzięki niemu można efektywnie uprawiać wiele różnych, wymagających roślin i warzyw bez obaw o to, plony zostają zjedzone np. przez ptactwo. Przed ustawieniem tunelu, trzeba jednak prawidłowo dobrać kolor folii okrywającej stelaż, ponieważ ma ona wpływ na warunki panujące wewnątrz.tunelfot. barmalini/shutterstock.com
Dlaczego kolor tunelu foliowego jest tak ważny?

To, jaki kolor będzie mieć tunel foliowy, ma znaczenie nie tylko estetyczne, lecz przede wszystkim praktyczne. Kolor folii wpływa na jej przepuszczalność światła słonecznego, jest także ważny w kontekście pochłaniania promieniowania ultrafioletowego (UV).

Przezroczysta folia przepuszcza zatem maksymalną ilość światła. Panujące pod nią warunki wegetacyjne są najbardziej zbliżone do tych, jakimi charakteryzuje się uprawa na otwartym powietrzu. Intensywnie zabarwiona folia pochłania natomiast znaczną część światła słonecznego, dlatego w okrytym nią tunelu jest ciemniej.

Kolor pokrycia bezpośrednio wpływa także na temperaturę panującą wewnątrz tunelu. Biel odbija promienie słoneczne, a więc sprawia, że cała konstrukcja nie nagrzewa się przesadnie. Jeśli rośliny preferują wysoką temperaturę, lepiej sprawdzi się zielona folia, ponieważ taka pochłania światło słoneczne i w rezultacie bardziej się nagrzewa.  

Barwa tunelu foliowego może mieć też spory wpływ na żywotność poszycia całej konstrukcji. Folie o ciemnozielonym odcieniu będą pochłaniać znacznie więcej promieniowania ultrafioletowego, które działa degradująco na strukturę materiału. Dlatego też, decydując się na zielone kolory tunelów foliowych, powinno się zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Renomowani producenci foliówek powinni zamieścić w karcie produktu informację o przewidywanym czasie bezawaryjnej eksploatacji.
tunel foliowy
fot.Alicia G. Monedero/shutterstock.com
Biały lub zielony tunel foliowy – który kolor będzie lepszy?

Dobranie folii o odpowiednim kolorze pozytywnie wpłynie na wydajność uprawy. Odcień pokrycia powinien być dopasowany zarówno do warunków atmosferycznych, jak i do wymagań roślin, które się pod nim znajdują.

Biała oraz półprzezroczysta folia należą do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych. Zależnie od stopnia przezroczystości, folia odbija pewną część światła słonecznego, dzięki czemu rośliny nie wysychają nadmiernie podczas letnich upałów.

Co więcej, światło wpadające do tunelu przez białą lub półprzezroczystą powłokę zachowuje swoją naturalną barwę. Ułatwia roślinom efektywne przeprowadzanie procesu fotosyntezy. Ponadto w naturalnym świetle ogrodnik może łatwiej dostrzec ewentualne nieprawidłowości (choroby, szkodniki), związane z prowadzoną przez niego uprawą.  

Niektóre osoby okrywają swoje tunele zieloną folią. Pochłania ona większą ilość światła słonecznego, przez co temperatura we wnętrzu rośnie. W takich warunkach lepiej rozwijają się ciepłolubne rośliny, preferujące np. klimat śródziemnomorski.

Zielony tunel foliowy ma także tę zaletę, że przyspiesza procesy wegetacyjne. Dzięki niemu rośliny szybciej rosną i dają obfitsze plony. Uprawiane w nim rośliny będą dojrzewać szybciej, a cieplejszy mikroklimat panujący we wnętrzu tunelu pozwoli na znaczące wydłużenie sezonu hodowlanego. Wyższa temperatura w połączeniu z dobrym rozplanowaniem upraw może nawet pozwolić na zrealizowanie dodatkowego cyklu upraw w ciągu jednego roku.

Dla niektórych osób pewne znaczenie może mieć też fakt, że z zewnątrz często nie widać, jakiego typu rośliny znajdują się w tunelu okrytym zieloną folią. Ze względu na swoją kolorystykę, lepiej wygląda na tle zieleni porastającej ogród.

Kolor folii okrywającej tunel foliowy a jej trwałość

Ostatnim aspektem, związanym z barwą folii, jest jej trwałość. Przezroczyste oraz białe tworzywa sztuczne absorbują znacznie mniejszą ilość promieniowania ultrafioletowego niż np. zielone. W rezultacie białe pokrycie niszczeje wolniej. Czasem taka folia jest w stanie wytrzymać wiele sezonów, co z punktu jej użytkownika również ma niebagatelne znaczenie.


art.sponsorowany
Ocena (3.0) Oceń: