Jaka jest cena założenia trawnika przy domu? Sprawdzamy koszty różnych rozwiązań

Jak prawidłowo założyć trawnik przy domu, by cieszył on oko i służył przez długi czas? Które z rozwiązań wybrać — trawnik z siewu czy trawę z rolki? Jaka jest cena za m2 trawy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z przydomowym trawnikiem — znajdziecie poniżej.trawa w rolkachfot. Adobe Stock
Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Niezwykle ważnym etapem w zakładaniu trawnika jest przygotowanie podłoża. Pierwszy element stanowi oczyszczenie terenu. W tym celu usunąć należy chwasty, liście, korzenie, gałęzie oraz gruz. Mogłyby one zarówno utrudniać wzrost traw, jak i stanowić źródło chorób.
Następnie przekopujemy ziemię pod trawnik na głębokość szpadla. Gdy jest ona gliniasta lub piaszczysta, przed przekopaniem warto rozłożyć warstwę kompostu o grubości około 10 centymetrów i w czasie przekopywania zmieszać go z ziemią. W zależności od tego, z jakiego rodzaju glebą mamy do czynienia, dodać możemy piasek lub ziemię organiczną i zmieszać, najlepiej przy pomocy glebogryzarki.

Kolejny etap stanowi sprawdzenie rodzaju gleby i poprawa jej jakości. W roli wierzchniej warstwy pod trawnik najlepiej sprawdzać będzie się glebo piaszczysto — gliniasta o grubości około 20 — 30 centymetrów. Do gleb gliniastych warto dodać żwir frakcjonowany, a do słabych i piaszczystych — ziemię kompostową. Najbardziej optymalna kwasowość gleby dla traw to pH między 5,5 a 7,0. Gdy jest ona niższa, niezbędne będzie wykonanie wapnowania.

Równie ważne jest wyrównanie terenu pod trawnik przy pomocy grabi. Pamiętać należy tu także o ubiciu powierzchni — czy to udeptując teren, czy wykorzystując do tego celu wał.

Na około 7 dni przed planowanym siewem czy układaniem darni, glebę zasilić można specjalnym nawozem do trawników.

Średni koszt przygotowania podłoża pod trawnik to około 9 — 11 zł za 1 m2.

Trawa z rolki czy z siewu?

Przez założeniem trawnika należy zdecydować, czy chcemy siać nasiona traw czy zdecydować się na zakup trawy z rolki. Jeżeli chodzi o trawniki siane, znajdują one zastosowanie zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. W sklepach spotkać można się z różnego rodzaju mieszankami nasion traw — ozdobnymi czy rekreacyjnymi. Duży wybór dostępnych możliwości sprawia, że z łatwością można znaleźć produkt dopasowany do rodzaju gleby, sposobu jej użytkowania oraz nasłonecznienia.

Optymalna ilość mieszanki nasion traw, w jaką należy się zaopatrzyć to około 3 kilogramy na 100m2 projektowanego trawnika. Jeżeli będzie jej mniej, trawa początkowo będzie rzadka i pojawiać będą się na niej nieestetyczne chwasty.

Przed siewem, wierzchnią warstwę gleby powinno się delikatnie wzruszyć grabiami. W ten sposób stworzymy lepsze warunki dla przykrycia nasion. Siać powinno się je na lekko wilgotnym podłożu. Brzegi trawnika warto wysiać dwukrotnie. By nasiona rozłożyły się w sposób równomierny, warto podzielić je na 2 części i jedną wysiać w poprzek, a drugą wzdłuż danego terenu.

Powierzchnię trawnika zagrabić należy w taki sposób, by nasiona przykryte zostały warstwą ziemi o grubości około 1 centymetra. Następnie podlewamy ją strumieniem wody. Jako że kiełkujące nasiona nie są w stanie przetrwać suszy, pamiętać należy o regularnym nawadnianiu podłoża przez około 10 — 14 dni od zasiania.

Zakładanie trawnika z siewu kosztować będzie nas od 8 do 11 zł za m2.

Alternatywne rozwiązanie stanowi trawa z rolki. Najlepiej sprawdzać będzie się ona w miejscach charakteryzujących się dobrym nasłonecznieniem i umiarkowaną wilgocią. Główną zaletą trawnika z rolki jest krótki czas oczekiwania na efekt końcowy. Pamiętać należy tutaj jednak o tym, iż nawet krótkotrwałe, intensywne upały przyczynić mogą się do całkowitego jego uszkodzenia.

Płaty darni z rolki należy kupić z około 10% zapasem. Transportować powinno się je w stosach składających się z nie więcej niż 5 warstw. W sezonie letnim, przy dużej wilgotności i wysokich temperaturach, zwiniętej trawy z rolki nie należy przechowywać dłużej niż 24 godziny. W przeciwnym wypadku dojść może do jej zaparzenia. Płaty darni rozkłada się na uprzednio przygotowanym nawilżonym podłożu w taki sposób, by szczeliny mijały się. Następnie dociskamy, wałkujemy i podlewamy, a krawędzie wyrównujemy przy pomocy noża.

Cena za 1 m2 trawy z rolki waha się od około 25 do około 26 zł.

Garść praktycznych informacji oraz szczegółowy cennik trawnika z rolki znaleźć można na stronie: https://kb.pl/cenniki/trawa-z-rolki/.

Kiedy najlepiej założyć trawnik?

Jaka jest najlepsza pora na zakładanie trawnika? Jeżeli chodzi o trawnik z siewu, jest to koniec kwietnia lub początek maja, kiedy ziemia jest obeschnięta, a temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by taki trawnik założyć między połową sierpnia, a końcem września, gdy gleba jest wilgotna, a upały już ustąpiły.

Siejąc trawę w środku lata należy pamiętać o konieczności regularnego zraszania jej niewielkim strumieniem wody. Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, iż siewki są bardzo wrażliwe na suszę i nawet krótkotrwały brak wody może je trwale uszkodzić.

Jeżeli chodzi o trawę z rolki, położyć można ją zarówno wiosną, jak i latem czy jesienią.


art. sponsorowany
Ocena (2.8) Oceń: