Jakie rośliny siejemy w lutym?

Luty, mimo że często mroźny i śnieżny, jest miesiącem, w którym przyroda powoli zaczyna wybudzać się z zimowego snu. To dobry czas, by zaplanować pierwsze zasiewy niektórych ziół, warzyw i kwiatów. Sprawdźmy, jakie rośliny nadają się do wczesnego wysiewu!Fot. Piyaset/ShutterstockFot. Piyaset/Shutterstock

Schyłek zimy to doskonały czas na zasianie nasion warzyw przeznaczonych na kiełki. Ten zielony dodatek do posiłku jest smacznym źródłem cennych witamin i minerałów, które przydadzą się naszemu organizmowi zanim nastąpi wiosenne przesilenie. W celu dokonania wysiewu powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne pojemniki. Najlepiej sprawdzają się słoiki przykryte gazą albo specjalne kiełkownice. Wystarczy umieścić w nich nasiona brokułu, soczewicy, słonecznika czy rzeżuchy.
W lutym możemy także zabrać się za uprawę warzyw z rozsady. To doskonały moment, by zasiać wczesne odmiany kapusty, kalafiora, sałaty, pomidora, selera, pora, bobu tudzież cebuli. Dobrej jakości nasiona umieszczamy w skrzynkach albo doniczkach ze specjalną ziemią do wysiewu. Aby ograniczyć parowanie wody, doniczki przykrywamy przezroczystą folią. Optymalna temperatura do rozwoju sadzonek oscyluje wokół 21 st. C. Żeby zapewnić im szybki wzrost, powinniśmy podlewać je wodą o temperaturze pokojowej.

Na przełomie lutego i marca, kiedy ziemia jest już odmarznięta, możemy zasiać również nasiona niektórych odmian marchwi, rzodkiewki, szpinaku, czosnku czy pietruszki. Pamiętamy jednak, żeby zapewnić im odpowiednią ochronę termiczną.

Drugi miesiąc w roku nadaje się także do wysiewu wczesnych ziół. Aby mieć dostęp do naturalnych, domowych przypraw, możemy zacząć hodować na parapecie estragon, szałwię lekarską czy rozmaryn.

Luty to również dobry czas dla miłośników kwiatów. Jest to idealna pora na to, by wysiać jednoroczne rośliny o długim okresie wegetacji. W naszym domowym ogródku może zamieszkać werbena, petunia, lewkonia, chaber wielkogłówkowy, heliotrop, a nawet niecierpek. Nasiona kwiatów wysiewamy do skrzynek o dobrze nawodnionym podłożu i umieszczamy je w ciepłym i mocno oświetlonym pomieszczeniu. Na koniec przykrywamy je przezroczystą folią i pamiętamy, że miejsce wzrostu roślin powinno być wolne od przeciągów.

W nasiona do zimowych wysiewów najlepiej zaopatrywać się w renomowanych sklepach ogrodniczych. Doskonale sprawdzają się nasiona polskich odmian w formie paczkowanej i hermetycznie zamkniętej. Na każdym opakowaniu powinna być widoczna data ważności, nazwa producenta, a także informacje dotyczące odmiany, terminu siewu, zbiorów i okresu kwitnienia rośliny.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Ocena (4.7) Oceń: