Które rośliny najbardziej cierpią w czasie suszy? Jak im pomóc?

Susze możemy podzielić na kilka rodzajów. W trakcie suszy atmosferycznej występuje brak opadów, wysoka temperatura oraz niska wilgotność. Susza rolnicza, inaczej nazywana suszą glebową, to znacząco mniejsza ilość dostarczanych opadów niż zapotrzebowanie roślin. W trakcie suszy hydrologicznej przepływ w rzekach jest poniżej średniej wieloletniej, a zasoby wód powierzchniowych i podziemnych są zmniejszone. Susza hydrogeologiczna prowadzi do długotrwałego obniżenia wód gruntowych, widać to m.in. po wysychaniu studni.suszaHydrożel ogrodniczy pomaga w walce z suszą. fot.depositphotos.com
Klimat w Polsce

Polska nie jest krajem zasobnym w wilgoć. Deszczowe niże, które docierają do nas znad Atlantyku zdążą już sporą ilość wody zostawić nad Francją i Niemcami. Najbardziej obfity w opady jest sezon letni, a nie wiosna - kiedy przyroda budzi się do życia i kiedy sadzimy rośliny i potrzebują one najwięcej wody. Jeszcze niedawno wilgotne podłoże zapewniały topniejące śniegi. Jednak od kilku laty zimy są bardzo łagodne i ubogie w opady śniegu. Globalne ocieplenie sprawiło, że niemal co roku zdarzają się susze.
Obfite deszcze

Nie tylko brak opadów stanowi problem. Kiedy po okresie suchym, nadejdzie burza wraz z intensywnymi opadami, wydaje nam się, że już nie musimy podlewać trawników, upraw czy roślin ogrodowych. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite, ale krótkotrwałe opady, zwłaszcza po długotrwałym okresie suchym, nie zapewnią glebie odpowiedniego nawodnienia. Przesuszona ziemia nie zatrzyma wody, szybko przeleci ona w jej dalsze warstwy i nie będzie dostępna dla korzeni roślin. Dodatkowo możemy jeszcze bardziej przesuszyć roślinę, sądząc, że ma już ona wystarczającą ilość wody i nie podlewać jej. Najlepsze dla wszystkich roślin są długotrwałe delikatne opady, tak by ziemia zdążyła “odżyć” po suszy i zatrzymać odpowiednią ilość wody na wysokości korzeni roślin. Jeśli w trakcie przygotowania podłoża do sadzenia czy wysiewu został zastosowany hydrożel TerraCottem, to wchłonie on wodę opadową i zabezpieczy roślinę w zapas wody i substancji odżywczych.

Co to jest hydrożel?

Hydrożel ogrodniczy nazywany jest również agrożelem lub superabsorbentem. Jest to związek z budowany z wielkocząsteczkowych, usieciowanych, nierozpuszczalnych polimerów. Wykorzystuje właściwości polimerów do zwiększania i zmniejszenia swojej wielkości poprzez pobieranie i oddawanie wody. Każdy polimer wchodzący w skład hydrożelu może zwiększyć swoją objętość nawet 1000-krotnie i oddać do 85% wody. Proces ten może powtarzać wielokrotnie.

Zalety stosowania hydrożelu

Hydrożel dba o odpowiednie nawodnienie podłoża. Kiedy wody jest pod dostatkiem absorbuje ją. Kiedy podłoże staje się przesuszone oddaje wodę. Dzięki temu roślina ma wciąż optymalne warunki do wzrostu. Hydrożel poprzez ciągłe zwiększanie i zmniejszanie objętości, spulchnia glebę. Ułatwia to zwłaszcza młodej roślinie wyhodowanie silnego systemu korzeniowego. Roślina jest znacznie odporniejsza na zmieniające się warunki atmosferyczne, a my oszczędzamy na wodzie. A jeśli zdecydujemy się na dobry preparat, jakim jest np. hydrożel TerraCottem, to również na nawozach, ponieważ aż 10% w składzie tego preparatu to substancje, które będą systematycznie odżywiać roślinę.

Podlewanie w czasie suszy - podstawowe błędy

Podlewanie w trakcie suszy to olbrzymie wyzwanie. Robimy wszystko, aby uchronić rośliny przed przesuszeniem, jednak często popełniamy typowe przy podlewaniu błędy.

1. Podlewamy rośliny w największy upał

Nie każdy wie, ale w trakcie upałów nie wolno podlewać roślin właśnie w momencie najmocniejszego operowania przez promienie słoneczne. Wysoka temperatura sprawi, że woda bardzo szybko będzie parować i po pierwsze nie dotrze w odpowiedniej ilości do korzeni, tak aby roślina mogła ją przyswoić, po drugie doprowadzi to do “zaparzenia” rośliny. Jeśli podlewając w południe krople wody spadną na liście kwiaty to zostaną one poparzone. Zgromadzone na nich krople wody zadziałają jak soczewki i skupią promienie słońca. Na skutek takiego poparzenia powstaną na kwiatach i liściach ciemne plamy.

2. Podlewamy obficie, ale krótko

Tak podlewając osiągamy podobny efekt, która zachodzi przy intensywnych, acz krótkich opadach. Woda przeleci szybko w niższe partie gleby i nie zapewni roślinie odpowiedniego nawodnienia.

3. Przelewanie roślin

Sytuacja ta w okresach suchych może się zdarzyć zwłaszcza w przypadku roślin balkonowych, które rosną w nieprzepuszczalnych pojemnikach. Wydaje nam się, że skoro jest susza to musimy podlać roślinę jak najwięcej. Przesuszona ziemia szybko przepuści wodę dalej i w zamkniętym pojemniku zbierze się jej nadmiar przy korzeniach, które szybko zgniją. Zastosowanie hydrożelu TerraCottem uchroni roślinę nie tylko przed przesuszeniem, ale również przed przelaniem, ponieważ wchłonie on nadmiar wody zebranej wokół korzeni i będzie ją stopniowo oddawał.
terracotem
Hydrożel TerraCottem marki Target - opakowanie 100 g
Jak właściwie podlewać rośliny w okresach suszy?

Zarówno rośliny balkonowe, ogrodowe jak i uprawy należy podlewać bardzo wcześnie rano lub wieczorem, a jeśli występuje długotrwała susza, której towarzyszą wysokie temperatury powietrza oraz duże nasłonecznienie - jak przez ostatnich kilka lat w okresie lata, kiedy temperatury sięgają 33 stopni, a deszcz nie pada przez kilka tygodni - powinniśmy podlewać rośliny rano i wieczorem. Najlepiej zraszać rośliny przez dłuższy czas, tak aby woda nie przeleciała szybko w głębsze warstwy gleby, tylko odpowiednio nawodniła ziemię wokół korzeni.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w czasie suszy w ogrodzie?

Na suszę w ogrodzie szczególnie wrażliwe są właśnie rośliny w doniczkach. Nie mają dostępu do wód gruntowych, a ograniczona wielkość podłoża sprzyja szybkiemu odparowywaniu wody.


Jest kilka sposobów jak możemy o nie zadbać:
1. Wykorzystać podłoże zdrowe, świeże i wysokiej jakości
2. Zmieszać podłoże z hydrożelem
3. Sadzić rośliny w jasnych, a nie ciemnych donicach, będą one mniej przyciągały promienie słońca
4. Umieśćmy w doniczkach styropian
5. Nie stawiajmy roślin bezpośrednio na łatwo nagrzewającym się podłożu np. metalowym parapecie, wykorzystajmy np. drewniane podkładki aby odizolować doniczkę
6. Starajmy się utrzymywać stałą wilgotność podłoża

Rośliny na balkonie

Bardzo wrażliwe na wysokie temperatury i ostre słońce są rośliny balkonowe. Dodatkowo, wiatr sprzyja ich szybkiemu przesuszaniu. W sezonie letnim niektóre rośliny balkonowe musimy podlewać nawet 2 razy dziennie. Zastosowanie hydrożelu w skrzynkach i doniczkach balkonowych ułatwi dbanie o ich odpowiednie nawodnienie i pozwoli nam cieszyć się pięknym balkonem przez cały sezon.

Jak dbać o trawnik

Każdy marzy o pięknym trawniku w ogrodzie. Wyhodowanie takiego trawnika nie jest jednak takie proste. Należy oczywiście dobrać odpowiedni gatunek trawy. Będąc mało doświadczonym ogrodnikiem lepiej w naszym kapryśnym klimacie postawić na gatunki uniwersalne, ale wytrzymałe. Trawa ze względu na płytkie korzenie jest bardzo wrażliwa na przesuszenie. Zwłaszcza na etapie wzrostu (lub ukorzeniania, w przypadku trawy z rolki) należy bardzo pilnować podlewania. Nowo posiany lub położony trawnik trzeba podlewać 2 razy dziennie. Najlepiej posiać trawę na wiosnę, lato to oczywiście nie najlepszy czas. Trawa ze względu na płytkie korzenie jest wrażliwa na brak wody. W okresach suszy bardzo szybko widać pożółkłe lub wyschnięte plamy trawy. Hydrożel zastosowany do podłoża przez posianiem czy położeniem trawnika ułatwi nam zapewnienie stałego dopływu niezbędnej ilości wody i substancji odżywczych tak, byśmy mogli cieszyć się piękną, zieloną, bujną trawą niezależnie od pogody. Hydrożel należy zmieszać z ziemią i rozsypać na terenie przygotowanym pod trawnik. Następnie trzeba zaorać teren i wysiać (lub położyć rolki).

Rośliny ogrodowe

Zakładając ogród warto zadbać o niego od samego początku. Odpowiednie przygotowane podłoże zapewni roślinom dobre warunki do zbudowania silnego systemu korzeniowego. Zastosowanie hydrożelu TerraCottem zapewni odpowiednią wilgotność podłoża, spulchnioną glebę i dodatkowo odżywi rośliny.

Drzewa i krzewy

Jeśli chcemy wykorzystać hydrożel sadząc drzewa lub krzewy należy wykopać dół głęboki tak, aby całe korzenie rośliny zostały po jego zasypaniu przykryte. Na dno dołu sypiemy mieszaninę hydrożelu i ziemi w proporcjach 1,5 kg na m3 wykopanej do posadzenia rośliny ziemi lub 1,5 g na litr gleby. Wsadzamy roślinę i obsypujemy całe korzenie przygotowaną mieszaniną, resztę dołu uzupełniamy ziemią.
hydrożel
Hydrożel ogrodniczy fot. Target
Parki

Hydrożele dobrze sprawdzą się przy zakładaniu parku. Parki zazwyczaj nie są dodatkowo podlewane, woda opadowe oraz gruntowe muszą im wystarczyć do odpowiedniego nawodnienia. Oczywiście w parkach są zazwyczaj wykorzystywane rośliny mniej wrażliwe na przesuszenie. Jednak zwłaszcza na etapie wczesnego wzrostu roślin każdy brak wody mocno im zaszkodzi. Hydrożel pomoże roślinie wyhodować prawidłowy system korzeniowy.

Uprawy warzyw

Hydrożel TerraCottem zadba również o bezpieczeństwo warzyw i owoców. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu i odżywieniu zapewni nam obfite plony.

Zioła

Niezależnie - sadzone lub siane bezpośrednio w glebie czy skrzynkach na balkonie, zioła są bardzo wrażliwe na brak wody. Jeśli związane to jest z intensywnym operowaniem promieni słonecznych, to ich listki bardzo szybko wysychają. Przesuszone zioła nie nabiorą z powrotem wilgoci, te listki są już stracone. Zastosowanie w trakcie wysiewu czy przesadzania roślin hydrożelu jest w pełni bezpieczne. Nie należy mieć żadnych obaw przed jedzeniem takich ziół. Ziół nie powinniśmy nawozić sztucznymi nawozami, hydrożel ułatwi odpowiednią dystrybucję składników odżywczych. Wchłonie część z nich wraz z wodą i “odda” roślinie w trudniejszym dla niej okresie.

Hydrożel może być stosowany przy uprawie wszystkich roślin, niezależnie od ich rodzaju czy miejsca. Jest to w pełni naturalny środek, który ułatwi roślinom pobranie wody w momencie, w którym najbardziej tego potrzebują. Nasz klimat zmienia się, zamiast 4 pór roku możemy zacząć mówić o okresie zimowym i letnim. Stąd tak ważne jest odpowiednie nawadnianie roślin - czy to ogrodowych, sadów czy na balkonie w odpowiednią ilość wody. Dzięki hydrożelowy TerraCottem dystrybucja wody będzie zapewniona w najlepszy sposób.

art.sponsorowany
Ocena (3.8) Oceń:
Pasaż zakupowy