Kwiaty doniczkowe – pielęgnacja bez użycia chemii

Rośliny doniczkowe – zarówno w domu, jak i wystawione do ogrodu – wymagają szczególnej pielęgnacji oraz odpowiedniego nawożenia. Jak wykonywać te zabiegi w sposób ekologiczny i przyjazny roślinie? Jak przygotować samodzielnie preparaty ochrony kwiatów doniczkowych? Jak pielęgnować najpopularniejszą roślinność doniczkową? Podpowiadamy poniżej.



Rośliny doniczkowe to popularna ozdoba domów, fot. shutterstockRośliny doniczkowe to popularna ozdoba domów, fot. shutterstock
  1. Pielęgnacja roślin doniczkowych – co musisz o niej wiedzieć?
  2. Pielęgnacja kwiatów doniczkowych w zależności od pory roku
  3. Domowe recepty na naturalne nawożenie kwiatów doniczkowych
  4. Lista najpopularniejszych kwiatów doniczkowych i ich pielęgnacja
  5. Naturalna uprawa roślinności w doniczkach
  6. Co jeszcze musisz wiedzieć o domowej i naturalnej pielęgnacji kwiatów doniczkowych?
  7. Kwiaty doniczkowe – pytania I odpowiedzi


Zanim sięgniemy po chemiczne środki ochrony roślin lub ich odżywiania, warto spróbować metod naturalnych, które są zdrowsze nie tylko dla roślin, ale i dla nas samych. To bardzo ważne biorąc pod uwagę, że kwiaty doniczkowe znajdują się przez większą część roku w domu. Dowiedz się, jak możesz o nie zadbać bez stosowania chemii.

Pielęgnacja roślin doniczkowych – co musisz o niej wiedzieć?


W niniejszym artykule skupimy się nie tyle na pielęgnacji konkretnych gatunków, lecz przede wszystkim na przygotowywaniu domowych nawozów oraz ogólnych wymaganiach grup roślin doniczkowych (z dekoracyjnymi liśćmi, kwitnących, paproci, roślin storczykowatych i ananasowatych). A porady, jak uprawiać w sposób ekologiczny poszczególne gatunki kwiatów doniczkowych, znajdą Państwo TUTAJ.
Warto jednak pamiętać, że do czynności pielęgnacyjnych w uprawie roślinności domowej zalicza się również przesadzanie poszczególnych organizmów do nowego podłoża, zwłaszcza młodych, nowo kupionych. Z kolei duże osobniki powinny mieć zmienianą ziemię co kilka lat.

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych w zależności od pory roku


Zima i wiosna

W okresie zimowym i wczesną wiosną pielęgnacja kwiatów doniczkowych jest szczególna, ponieważ panujące warunki nie są zbyt korzystne do rozwoju. Zazwyczaj łodygi ulegają wydłużeniu, gdyż poszukują dobrze nasłonecznionych miejsc. Ponadto wytwarzane są liście znacznie mniejszej powierzchni, a przy tym nie pojawia się proces kwitnienia. Z tego powodu uprawa kwiatów doniczkowych zimą jest o wiele trudniejsza. Co więcej, w tym szczególnym okresie nie wolno nawozić roślinności, ewentualnie do ich pielęgnacji można stosować tylko preparaty odpowiednio do tego przystosowane.

Lato i jesień

Natomiast sezon letni jest doskonałym czasem dla uprawy kwiatów domowych. Panujące warunki idealnie wpływają na rozwój całego organizmu. W tym ciepłym okresie najważniejsze jest regularne podlewanie oraz właściwe nawożenie podłoża. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest wystawienie doniczki na balkon czy po prostu na zewnątrz. Z kolei jesienią należy dbać o sposób podlewania. Niekorzystną sytuacją w pielęgnacji kwiatów doniczkowych jest ich przelewanie. Powoduje to gnicie bulw i całego systemu korzeniowego.

Domowe recepty na naturalne nawożenie kwiatów doniczkowych


1.    Woda mineralna. Zawarty w niej dwutlenek węgla ma właściwości rozpuszczające wapno, przez co zapobiega powstawaniu białego osadu w doniczce oraz powierzchni gleby. Ponadto taka woda jest bogata w wiele związków mineralnych.
2.    Mieszanka fusów z kawy i herbaty. Fusy obu napojów posiadają w składzie związki potasu. Po wymieszaniu ich z ziemią, spulchniają ją oraz pomagają lepiej magazynować wodę. Kwiaty dzięki temu będą rosły bujniej.
3.    Herbaty ekspresowe – torebki. Zanim napełnimy doniczkę ziemią, warto położyć na dno zużyte torebki herbaty. Będą one pełnić rolę filtru oraz wchłoną nadmiar wody.
4.    Skorupki jajek. Zawierają azot oraz węglan wapnia, a posłużyć mogą do podlewania kwiatów. W tym celu należy pokruszyć skorupki oraz zalać wodą – po kilku dniach powstałym preparatem możemy podlewać rośliny. Wpłynie to pozytywnie na całą uprawę.
5.    Mleko. Zawiera wapń, który świetnie wpływa na kondycję roślin. Mleko można dodać do wody, którą zamierzamy podlewać rośliny.
6.    Drożdże. Przyspieszą rozwój rośliny. W tym celu należy rozpuścić je w wodzie i od czasu do czasu podlewać takim roztworem kwiaty.
7.    Woda po gotowaniu ziemniaków. W uprawie roślinności rosnącej w doniczkach można wykorzystać ją do podlewania – wzbogaci glebę w wiele mikroelementów i skrobię, a tym samym pobudzi mikroorganizmy znajdujące się w ziemi do działania.
8.    Aspiryna. Tabletka Aspiryny uodporni roślinę na choroby oraz przyspieszy ich wzrost. Co dwa miesiące warto dodać do wody, którą będziemy podlewać kwiaty, jedną tabletkę.
9.    Popiół z papierosów. Jego skład zmienia odczyn gleby na zasadowy. Popiół odstrasza również mszyce – warto posypać nim powierzchnię ziemi w doniczce.
10.    Piwo. Ma właściwości konserwujące liście roślin, dlatego warto przetrzeć je od czasu do czasu rozcieńczonym piwem.

Istnieje również wiele naturalnych metod odstraszających szkodniki i taka pielęgnacja roślin doniczkowych jest zalecana w większości przypadków. Przykładowo jeśli chcemy pozbyć się przędziorków, mszyc czy innych szkodników, warto opryskiwać rośliny wodą z dodatkiem ząbków czosnku lub plastrów cebuli.
Paprocie to popularne rośliny doniczkowe, fot. shutterstock

Lista najpopularniejszych kwiatów doniczkowych i ich pielęgnacja


Nawet najbardziej egzotyczne gatunki roślin pokojowych można uprawiać bez stosowania środków chemicznych. Zanim jednak kupisz daną roślinność, dowiedz się, jakie ma wymagania co do nasłonecznienia, temperatury i wilgotności – to podstawowe warunki, które trzeba roślinie zapewnić, aby mogła rozwijać się prawidłowo i bez użycia chemii. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, ich wymagania oraz porady, jak pomóc im rozwijać się prawidłowo dzięki zapewnieniu naturalnych warunków.

1.    Kwiaty doniczkowe o ozdobnych liściach

Większość kwiatów posiadających dekoracyjne liście, nie znosi dobrze bezpośredniego słońca podczas uprawy roślinności domowej, gdyż może ono je poparzyć. Warto tutaj przyjąć zasadę: im liście są ciemniejsze, tym powinny znajdować się w większym cieniu. Rośliny posiadające prostokątne i jasne liście, mogą być postawione bliżej okna. Wszystkie z opisywanych roślin lubią z kolei dużą wilgotność powietrza. Należy więc spryskiwać je regularnie wodą lub napełnić nią podstawki doniczek. Warto wiedzieć, że jeśli liście zaczną się kruszyć lub usychać, oznacza to zbyt małą wilgotność powietrza. Jeśli natomiast liście za bardzo zielenieją, opadają lub brązowieją, oznacza to, że roślinność znajduje się w zbyt zacienionym miejscu. Do najpopularniejszych roślin domowych z dekoracyjnymi liśćmi należą: gwiazda betlejemska, kalatea, aglaonema, wężownica.

2.    Kwiaty doniczkowe kwitnące

Rośliny kwitnące nie powinny znajdować się w bezpośrednim nasłonecznieniu. Nie można również ich zbyt często przenosić – zaczną wtedy zrzucać pąki oraz kwiaty. Uprawa roślin doniczkowych kwitnących wymaga miejsca chłodnego oraz osłoniętego od przeciągów. Tego typu gatunki potrzebują regularnego nawożenia, ponieważ potrzebują dużo energii, aby wytwarzać nowe kwiaty. Warto w tym miejscu przygotować jeden z wywarów opisanych na początku artykułu. Rośliny kwitnące wymagają również dość częstego podlewania. Do najpopularniejszych gatunków kwiatów domowych kwitnących należą: hibiskus, hiacynt, begonia, gardenia.

3.    Rośliny doniczkowe – paprocie

Paprocie potrzebują bardzo dużych ilości wody. Najlepiej umieścić je w lekkim cieniu. Nie można ustawiać paproci w miejscu z bezpośrednim nasłonecznieniem – liście mogą doznać oparzeń. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale bez zastoju wody. Paprocie nie lubią przeciągów. Do najpopularniejszych gatunków należą: łosie rogi, nefrolepis, flebodium, asplenium.

4.    Rośliny doniczkowe ananasowate

Te egzotyczne rośliny zakwitają tylko raz, a następnie obumierają. Najlepszą temperaturą do wzrostu roślin z grupy ananasowatych jest temperatura pokojowa, chociaż w zimie może być ona niższa – na poziomie ok. 13ºC. Należy uważać, aby rośliny w trakcie całej uprawy nie były zbyt często podlewane – może to doprowadzić do gnicia. Tym bardziej, że rośliny ananasowate posiadają zdolność do gromadzenia wody, więc nie ma obawy o przesuszenie. Wodę, którą zamierzamy podlewać kwiaty, warto odwapnić. Do najpopularniejszych gatunków roślin ananasowatych należą: ananas, guzmania, frizea.

5.    Rośliny storczykowate

W uprawie storczyków wymaga, by podlewać je dopiero wtedy, gdy podłoże będzie suche. Woda nie może zawierać wapnia. Powinna ponadto być miękka i posiadać temperaturę pokojową. Storczyki należy nawozić raz na dwa tygodnie w okresie wzrostu – nigdy podczas spoczynku! W naturalny sposób można odżywić rośliny fusami z kawy, dodając je do podłoża. Storczyki lubią światło, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie, dlatego najlepiej hodować je na oknie wschodnim lub zachodnim. Najlepsza temperatura do wzrostu roślin to 25ºC, przy czym konieczne jest zachowanie stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza. Do najpopularniejszych gatunków storczyków należą: Cymbidium, Dendrobium, Falenopsis. 
Storczyki to jedne z najpiękniej kwitnących roślin, fot. shutterstock

Naturalna uprawa roślinności w doniczkach


Każdy właściciel roślinności domowej musi mieć świadomość, że do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje ona azotu, fosforu i potasu. Pierwszy z nich wpływa na wzrost takich elementów jak łodygi oraz liście. Natomiast fosfor w uprawie organizmów zielonych jest potrzebny, aby mogły one zakwitnąć i stworzyć zdrową oraz silną bryłę korzeniową. Z kolei potas odpowiada za odporność na działanie chorób i różnorodnych szkodników. Dlatego stosując naturalną pielęgnację, należy pamiętać, aby używane preparaty zawierały właśnie wymienione składniki.

Co jeszcze musisz wiedzieć o domowej i naturalnej pielęgnacji kwiatów doniczkowych?


Bardzo ważna jest również woda do nawożenia. Z tego powodu do pielęgnacji domowej zieleni, polecana jest niegazowana woda mineralna, a w przypadku roślinności kwasolubnej - gazowana. Mają one wiele składników mineralnych, które bardzo szybko są transportowane do organizmu zielonego. Oczywiście nie może być ona wzbogacona w substancje smakowe, ponieważ są to zwykle niezdrowe cukry, niekorzystnie wpływające na rozwój łodyg, liści i korzeni. Ponadto uprawa zieleni domowej może być wspierana wodą z akwarium lub tą, która została po gotowaniu ziemniaków, ryżu bądź warzyw (pod warunkiem, że nie jest posolona). Dodatkowo w pielęgnacji roślinności w doniczkach można użyć wody z dodatkiem drożdży piekarskich.

Kwiaty doniczkowe – pytania I odpowiedzi


O czym należy pamiętać, gdy roślinność domowa kwitnie?

Rośliny doniczkowe w okresie kwitnienia nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dodatkowo niewskazane jest ich przestawianie z miejsca na miejsce. To źle wpływa na pąki i nowo powstałe kwiatostany.

Kiedy nawozić rośliny doniczkowe?

W przypadku roślinności domowej nawozów należy używać w sezonie letnio-jesiennym.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe?

W sklepach są dostępne różnorodne preparaty, które wspomagają rozwój roślinności doniczkowej. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie metod naturalnych, np. skorupek jaj lub kawowych fusów.

Ekologia.pl (Anna Gronau)

Bibliografia

  1. Andrea Beck ; “9 Essential Tips for Keeping Your Houseplants Healthy”; bhg.com; 2022-06-20
  2. Matt Suwak; “Houseplant Primer: A Guide to Basic Care and Durable Plants”; gardenerspath.com; 2022-06-20
  3. Emily Shaw , Camille Dubuis-Welch ; “How to care for houseplants (without killing them) – keep indoor plants happy”; realhomes.com; 2022-06-20
  4. Sophie Hines, Bethan Rose Jenkins and Adrienne Wild; “The best indoor plants and how to care for them - according to gardening experts”; goodhousekeeping.com; 2022-06-20
Ocena (4.0) Oceń: