Kwiaty zimowe w ogrodzie – rodzaje i gatunki kwiatów zimowych

Wrzośce pokryte śniegiem; źródło: Wikimedia Commons Wrzośce pokryte śniegiem; źródło: Wikimedia Commons

Kwiaty zimowe w ogrodzie kojarzą się przede wszystkim z malunkami mrozu na szybach. A jednak, nawet w naszej szerokości geograficznej, między listopadem a marcem można doczekać się prawdziwych, czasem nawet pachnących pąków. Kwiaty zimowe pojawiają się przy tym nie tylko na krzewach, ale także na drzewach i bylinach!


Ktoś mógłby spytać czy warto bawić się w ogrodnictwo w czasie, gdy natura z radością udaje się na spoczynek, a człowiekowi nie bardzo chce się wychodzić z domu. Ale powodów jest wystarczająco dużo, aby przynajmniej spróbować i przekonać się, że przyroda też lubi zimę. Po pierwsze, ogród za oknem mamy nieustannie i przyjemnie jest patrzeć na kwiaty pomiędzy smutnymi gołymi gałęziami. Tym bardziej, że zimy bywają kapryśne i śniegiem nie rozpieszczają. Po drugie, nawet, jeśli spadnie śnieg, jest coś niezwykle atrakcyjnego, magicznego wręcz, w kolorowych płatkach pokrytych błyszczącymi bryłkami lodu. Co ciekawe, mogą się one pojawić jeszcze przed Bożym Narodzeniem!

Ciemiernik czyli świąteczny kwiat

Tym, czym jest gwiazda betlejemska (inaczej poisencja) w domowych wnętrzach, tym jest ciemiernik biały (Helleborus niger) w ogrodzie. Jest to wieloletnia bylina z rodziny jaskrowatych, sięgająca 30 cm wysokości, która bardzo często zakwita już w grudniu, dlatego też nazywa się ją różą Bożego Narodzenia. Jeśli wyjątkowo panują silne mrozy, białe pięciopłatkowe kwiaty o kulistym kształcie pojawiają się jednak dopiero w lutym lub marcu. Zaletą ciemierników jest ich wytrzymałość i długowieczność – na zacienionym, osłoniętym od wiatru stanowisku będą nas cieszyć latami. Oprócz białej odmiany można wybierać także wśród później kwitnących, ale wciąż zimowych odmian bladozielonego ciemiernika cuchnącego oraz różowych, czerwonych i żółtych odmian ciemiernika mieszańcowego.

Zimowy kuzyni wrzosów

Wrzośce (Erica L.) to krzewinki czasem mylone w wrzosami. Mimo bliskiego pokrewieństwa i uderzającego podobieństwa, wrzośce mają nieco inną budowę kwiatów i kształt liści – ogólnie rzecz biorąc są morfologicznie drobniejsze. Różny jest także okres kwitnienia – najwcześniejsza odmiana Erica carnea, zwana wrzoścem krwistym ze względu na swoją karminową barwę, zdobi zagony już od grudnia, będąc ciekawą ozdobą świąteczną. Kwiaty są przy tym obfite i utrzymują się nawet do lutego. Do szczęścia wystarczają wrzoścom słońce i lekko kwaśna ziemia, a jedynie bardzo srogie mrozy mogą im zaszkodzić – wówczas krzewinki warto okryć gałęziami świerkowymi.


Ciemiernik biały, zwany różą Bożego Narodzenia; źródło: Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy