Lantana pospolita krzew ‒ sadzenie, uprawa i pielęgnacja lantany pospolitej

Lantana pospolita jest bliską kuzynką popularnej w ogrodach werbeny i sama również cieszy się sporym zainteresowaniem. Jej główną zaletą są bardzo zdobne kwiatostany – nie tylko bajecznie kolorowe, ale także długotrwałe. Nie potrafi co prawda przetrwać zimy w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych, ale przy odpowiedniej ochronie lantana pospolita jest długoletnią dekoracją krajobrazu wokół domu.Kolorowe kwiatostany lantany pospolitej. Źródło: shutterstockKolorowe kwiatostany lantany pospolitej. Źródło: shutterstock
 1. Lantana pospolita - wymagania glebowe
 2. Sadzenie i uprawa lantany pospolitej
 3. Podlewanie i nawożenie lantany pospolitej
 4. Rozmnażanie lantany pospolitej
 5. Ochrona lantany pospolitej
 6. Lantana pospolita w ogrodzie
 7. Najpiękniejsze odmiany lantany pospolitej
Lantana pospolita (Lantana camara) to roślina typowa dla obszaru Ameryki Środkowej, Karaibów i Ameryki Południowej – w naszym środowisku jest więc egzotycznym gościem, choć radzi sobie całkiem dobrze. Sam rodzaj lantan obejmuje nawet 150 gatunków, z których część pojawia się także w Afryce.

W warunkach naturalnych lantany mają postać dużych, wiecznie zielonych krzewów osiągających nawet 3 metry wysokości. Do takiej pełni rozkwitu potrzebują jednak tropikalnej pogody i okołorównikowego słońca. W Polsce co najwyżej można liczyć na metrowe krzewy, ale w większości ogrodów jest to rozmiar jak najbardziej wystarczający. Tym bardziej, że lantana pospolita odznacza się bardzo eleganckimi liśćmi sięgającymi nawet 10 cm długości, o ząbkowanej i pomarszczonej blaszce z charakterystycznym meszkiem. Największą dumą i ozdobą krzewu są jednak kwiatostany pojawiające się na wierzchołkach sztywnych łodyg. Składają się z większych kwiatów zewnętrznych tworzących dość regularnych okrąg i mniejszych wewnętrznych, bardziej nieregularnie rozłożonych. W podstawowej postaci są żółte, z czasem zmieniając się w pomarańczowe, a następnie czerwone. Ów przechód kolorów jest stopniowy, w rezultacie czego na krzewie często podziwiać można kilka pięknych odcieni.

Okres kwitnienia jest doprawdy imponujący, bowiem zaczyna się późną wiosną i trwa nawet do jesieni. Po przekwitnięciu na pędach pojawiają się najpierw zielone, a potem czarne pestkowce, które są ozdobą samą w sobie i wabikiem dla ptaków, które aktywnie roznoszą nasiona.

Uwaga! Lantana pospolita jest rośliną silnie trującą – wszystkie jej części są toksyczne, więc małe dzieci nie powinny się nimi bawić bez dozoru dorosłych. Zjedzenie owocu lantany pospolitej może skutkować nawet śmiercią! Same liście mogą natomiast wywoływać wysypkę na skórze, więc prace ogrodnicze warto wykonywać w rękawicach ochronnych.

Lantana pospolita - wymagania glebowe

Jako rasowa roślina tropikalna lantana pospolita potrzebuje starannie wybranego stanowiska. Trzeba je zaplanować z myślą o fakcie, na okres zimy krzew trzeba koniecznie przenieść do pomieszczeń wewnętrznych – stąd też najchętniej uprawia się go w donicach. W sezonie powinny być one umieszczone w miejscu zacisznym od wiatru i dobrze nasłonecznionym – tarasy wychodzące na południe czy zachód są pod tym względem idealne.

Ziemia w donicy powinny być dość żyzna, umiarkowanie wilgotna i dobrze przepuszczalna (otwór drenujący jest niezbędny). Lantany pospolite preferują przy tym lekko kwaśny odczyn, co można uzyskać choćby wykorzystując do mulczowania igliwie sosnowe.

Sadzenie i uprawa lantany pospolitej

W Polsce lantany pospolite kupuje się głównie w postaci gotowych sadzonek, często już ukwieconych. Ma to sporo zalet – po pierwsze możemy naocznie przekonać się o zabarwieniu kwiatów danej odmiany; po drugie zaś przesadzanie nie musi być wymagane od razu. Niektóre źródła polecają wręcz raczej ukryć oryginalny pojemnik w ozdobnej osłonce na donicę, a do większego naczynia przesadzić lantanę pospolitą dopiero na jesień.

Lantanę pospolitą warto systematycznie podcinać – pozwala to nie tylko nadać roślinie pożądanego kształtu, ale także wyraźnie ją zagęścić. Bardzo modne jest formowanie lantan w niewielkie drzewka o bujnie ukwieconej koronie. Niepodcinana rozrośnie się niepotrzebnie, a jej listowie zrobi się rzadsze, co nie wygląda wcale estetycznie. W ciągu całego sezonu kwitnienia dobrze jest również sukcesywnie uszczykiwać zeschłe kwiatostany, aby cieszyć się bujnością kolejnych.

Co jednak, jeśli roślina nie kwitnie lub kwiatów jest bardzo mało? Oprócz niedostatecznego podcinania problemem może być za dużo cienia, infekcja prześwietlików lub też przejście w etap owocowania. Gdy więc zauważymy na pędach drobne zielone kulki, warto je usunąć, aby znów skłonić lantanę pospolitą do kwitnięcia.
Lantana – uprawa doniczkowa. Źródło: shutterstock

Podlewanie i nawożenie lantany pospolitej

Zaraz po przesadzeniu lantany pospolite wymagają częstego podlewania – wilgoć jest warunkiem stabilizacji rośliny. Z biegiem czasu roślina staje się jednak coraz bardziej odporna na krótkie okresy suszy. Oficjalne zalecenia mówią więc o namoczeniu całej zawartości donicy raz na tydzień – to powinno stanowczo wystarczyć, nawet jeśli lantana jest osłonięta zadaszeniem od deszczu.

Nawożenie nie jest bezwzględnie wymagane, ale wielu ogrodników zarzeka się, że małe dawka wielkoskładnikowego nawozu na wiosnę czyni cuda w zakresie bujności kwitnięcia. Tym niemniej, dawkując nawóz warto trzymać się zawsze dolnej granicy dozy – nadmiar substancji odżywczych powoduje bowiem, że kwitnienie jest ograniczone na rzecz rozwoju liści.

Rozmnażanie lantany pospolitej

Lantana pospolita jest gatunkiem wysoce inwazyjnym – ów fakt jest oczywiście widoczny i dotkliwy w naturalnym środowisku oraz wszędzie tam, gdzie klimat pozwala lantanom pospolitym przetrwać zimę – w Polsce nie musimy się zwykle martwić o niekontrolowany rozrost uprawy. Lantana pospolita rozmnaża się przy tym zarówno w sposób generatywny (przez nasiona), jak i wegetatywny, czyli puszczając coraz to nowe pędy i korzenie. Ten drugi sposób można łatwo wykorzystać do sadzonkowania, które daje bardzo dobre rezultaty.

Sadzonki pobiera się latem (zielone pędy) lub jesienią (zdrewniałe pędy) i umieszcza w wilgotnym piasku. Naczynie należy pozostawić w ciepłym jasnym pomieszczeniu na okres kilku tygodni, aż do ukorzenienia. Stabilne roślinki przenosimy do doniczek z klasyczną ziemią i przetrzymujemy w chłodniejszym miejscu (ok. 15 stopni C) do kolejnej wiosny, kiedy to śmiało można już wynieść je na taras czy balkon.
Diagram przedstawiający korzyści z uprawy lantany; opracowanie własne

Ochrona lantany pospolitej

Gdy tylko w prognozie pogody dojrzymy zapowiedź pierwszych jesiennych przymrozków, donice z lantanami należy przenieść do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia o temperaturze od 8 do 15 stopni C. Ogród zimowy czy weranda będą w tym zakresie idealne. Przed zimowym okresem spoczynku pędy lantany pospolitej warto wyraźnie skrócić, nawet o połowę. Z powrotem na dwór wynosimy je dopiero po tzw. „zimnych ogrodnikach”, zakładając, że nie grożą już przymrozki. Wówczas też zaleca się powtórne cięcie – nieco bardziej umiarkowane.

Lantany pospolite rzadko są niszczone przez szkodniki – już sama doniczkowa izolacja na tarasie ogranicza ryzyko. Tym niemniej, na liściach pojawiają się czasem mszyce lub mączliki, które można zwalczać zarówno naturalnymi metodami (woda z mydłem), jak i uniwersalnymi środkami owadobójczymi. Szarzejące lub brązowiejące liście, które zaczynają opadać, bywają też zwiastunem ekspansji prześwietlika. Ponadto, jeśli lantanie pospolitej brakuje dostatecznej ilości światła słonecznego, na liściach może rozwinąć się biały nalot zwiastujący infekcję mączniakiem prawdziwym – problem powinny rozwiązać stosowne fungicydy w sprayu. Gorsza prognoza dotyczy niestety zgnilizny korzeni, która najczęściej jest efektem nadmiernego podlewania bądź braku odpływu wody z donicy. Roślinę rzadko da się wówczas uratować!
Lantany wiszące na drewnianej pergoli. Źródło: shutterstock

Lantana pospolita w ogrodzie

W Polsce lantany pospolitej nie umieszczamy zasadniczo na zagonach, chyba, że potraktujemy ją jako roślinę jednoroczną. Najczęściej uprawia się ją jednak w donicach i innego typu pojemnikach, które mogą być umieszczane w klombach, podwyższonych zagonach czy różnego typu kwietnikach, nawet wiszących. Jest to więc raczej ozdoba balkonowa i tarasowa niż ściśle ogrodowa.

Na szczególną uwagę zasługują lantany formowane w małe drzewka, które w odpowiednio dużych i zdobnych donicach stają się wyjątkowym elementem krajobrazu wokół domu – można je na przykład umieścić obok wejścia lub u podnóża schodów.

Ciekawostka:
Lantany pospolite nigdy nie należy sadzić w tych samych korytkach czy donicach co inne gatunki – ma ona bowiem właściwości allelopatyczne, co oznacza, że hamuje wzrost w innych roślin w sąsiedztwie.

Najpiękniejsze odmiany lantany pospolitej

Fascynacja tęczową transformacją lantany pospolitej skłoniła hodowców do wykreowania ciekawych odmian o nieco innych niż klasyczne barwach. I tak lekko zwieszające się pędy odmiany „Goldsonne” są wiecznie żółte, „Lemon Glow” zmienia się z białego na żółty, podczas gdy kwiatostany „White Sun” wyróżniają się białym okrajem i żółtym wnętrzem. Miłośnikom zdecydowanych barw spodoba się też na pewno ciemnoróżowa „Feston Rose”. Jeszcze bardziej oryginalne są odmiany wielobarwne, takie jak kremowo-żółto-różowa „Pink Passion” czy biało-pomarańczowo-różowa „Tutti Frutti”. Na uwagę zasługują ponadto kultywary karłowate nieprzekraczające 30 cm wysokości (np. „Carpet Cream”) oraz płożące (np. żółty „Sundancer”). Oferta, jak widać, jest na tyle szeroka, że każdy może znaleźć optymalną lantanę na swój taras lub balkon.
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

 1. Nikki Tilley; “How To Grow Lantana – Information On Growing Lantana”; data dostępu: 2021-04-20
 2. David Beaulieu; “Lantana Plant Profile”; data dostępu: 2021-04-20
 3. Janet Loughrey; “HOW TO GROW & CARE FOR LANTANA”; data dostępu: 2021-04-20
 4. Hollie Carter; “Complete Guide to Lantana: How to Plant & Care for Lantana Plants”; data dostępu: 2021-04-20
 5. Nature&Garden; “Lantana, a beautiful perennial shrub”; data dostępu: 2021-04-20
Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy