Rodzina Starkl - mistrzowie ogrodnictwa z Czech

wystawa róży Wystawa róży. fot. archiwum firmy Starkl

Krótka historia powstaniaStarkl to ponad 100-letnia firma rodzinna. Natura jest dla nas bogactwem, które pielęgnujemy i które chcemy zachować jako cenne dziedzictwo.

Josef Starkl II i jego rodzina w roku 1982.

Jak to się wszystko zaczęło …

Josef i Maria Starkl (założyciele firmy) w roku 1912 na wydzierżawionej ziemi o pow. 400 m2 w Frauenhofen (w powiecie Tulln), w Dolnej Austrii zaczęli uprawiać róże oraz bukszpan.

Po przyjściu na świat 4 córek urodził się ich jedyny syn Josef Starkl II, który po ukończeniu szkoły winiarskiej w Klosterneuburgu jako 23 latek przejął firmę rodzinną. Dzięki swojej charyzmie oraz smykałce do biznesu stworzył największą firmę ogrodniczą w Austrii. Pierwszą maszynę do pakowania róż sprowadził z Ameryki. W 1968 roku wybudował największe centrum ogrodnicze w Austrii a z czasem wykupił jeszcze trzy kolejne firmy ogrodnicze w Dolnej Austrii i  Wiedniu, gdzie otworzył kolejne centra ogrodnicze. Dzisiaj zarządzają nimi jego dzieci.

Początki Starkla w Czechach


Ogrodnik Josef Starkl bardzo wierzył w zieloną przyszłość Czech, dlatego na początku lat 90 dokonał ekspansji na wschód. Król róż, takie posiadał przezwisko, miał w sercu Czechy, bowiem jego przodkowie ze strony matki pochodzili z Plané 11 km od Tábora. Postawienie centrum ogrodniczego i szkółek w Čáslavi na Kalabousku dla Josefa Starkla II oznaczało powrót do korzeni.  

Już w 1956 r. podczas wizyty w Žehušicích, w szkółkach iglaków zapoznał się z wysoką jakością gleb tegoż regionu. Do Czech jeździł często, w postaci wykładów przekazywał czeskim ogrodnikom swoje doświadczenie i kupował mnóstwo roślin dla Austrii. W 1991 roku Josef Starkl założył firmę w Czechach pod nazwą „Starkl zahradník” i rozpoczął działalność związaną ze sprzedażą wysyłkową. W Druhanicích wydzierżawił posiadłość wraz z ziemią i zaczął uprawiać róże, krzewy ozdobne, iglaki oraz drzewa alejowe. W kolejnych latach kupił grunt na Kalabousku i wybudował nowoczesne centrum ogrodnicze, budynki administracyjne oraz hale ekspedycyjne. Założyciel firmy Josef Starkl zmarł 13 lipca 2005 r. podczas prac ogrodniczych wykonywanych w swojej posiadłości.

rodzina starkl
Rodzina Franza Starkla w roku 2011.


Dzisiaj firmę prowadzi jego wnuk Franz Starkl wespół z małżonką Sabine. Kierują centrum ogrodniczym, szkółkami, działem ekspedycji i służbami związanymi z architekturą (projektowanie, florystyka, aranżacja, nasadzenia).

Obszar działalności i asortyment

centrum ogrodnicze
Centrum ogrodnicze w Čáslavi.

Firma Starkl posiada centra ogrodnicze i szkółki w Austrii, Czechach oraz na Węgrzech. Internetowa sprzedaż detaliczna swoim zasięgiem obejmuje: Austrię, Czechy, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i częściowo Niemcy oraz Włochy. W ofercie znajduje się własny asortyment jak również innych producentów z całej Europy. Każdego roku oferowanych jest ponad 1000 różnych roślin z przeznaczeniem do uprawy w ogródkach, na balkonach i tarasach. Sprzedaż internetowa prowadzona jest w dwóch okresach: wiosennym i jesiennym. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze sklepem internetowym Starkl, w którym znajdziecie bogaty wybór warzyw, owoców, krzewów i drzewek do Waszego ogrodu: www.starkl.pl/
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Pasaż zakupowy