Rośliny wrażliwe na zimno. Jak chronić rośliny przed przymrozkami?

Mróz i śnieg mogą łamać niektóre gatunki traw ozdobnych; źródło: pixabay.com Mróz i śnieg mogą łamać niektóre gatunki traw ozdobnych; źródło: pixabay.com

Choć w rodzimych ogrodach jest mnóstwo gatunków, które poradzą sobie w każdych warunkach pogodowych, rośliny wrażliwe na zimno nie należą do rzadkości. Mróz, brak śniegu, nadmiar śniegu, porywiste wiatry, a nawet zimowe słońce mogą szkodzić drzewom, krzewom i bylinom o bardziej wrażliwej naturze - stąd potrzeba, aby je odpowiednio do zimy przygotować. Które rośliny są najbardziej wrażliwe na zimno?


Potrzeba zimowej ochrony roślin bierze się z faktu, że większość z nas posiada w ogrodzie okazy pochodzące pierwotnie z cieplejszych obszarów świata lub przynajmniej stref, gdy temperatura rzadko spada poniżej zera. Ale nawet wytrzymałe, mrozoodporne gatunki mogą wymagać zabezpieczenia, jeśli są młode (posadzonego tego samego roku), umieszczone w donicach lub skrzyniach, bądź, jeśli dana zima jest pod jakimś względem wyjątkowa. Dla wielu krzewów jest np. dużą różnicą, jeśli chodzi o szanse na przetrwanie, czy temperatura spada do -10, czy też do -20 stopni C.

O jakie rośliny więc trzeba szczególnie dbać w okresie zimy?


Chochoł dla róży

Róża okryta chochołem to już swego rodzaju symbol jesiennych prac ogrodniczych. Faktycznie, większość ozdobnych odmian róż, zwłaszcza zaś współczesne krzyżówki, nie przetrzymają bez szkody temperatur poniżej -8 stopni C, a o te zimą w naszym klimacie nie trudno. Podstawa pielęgnacji to więc zaprzestanie nawożenia i cięcia jesienią, a następnie obsypanie dolnej części krzewów kopcami z ziemi, kory lub torfu, do wysokości nawet 20 cm. Górną część rośliny również warto zabezpieczyć, przy czym wybór jest dowolny – gałęzie igliwia, biała agrowłóknina lub tradycyjne słomiane maty tak samo dobrze spełniają swoją rolę. Taką warstwą owija się krzewy dość ciasno i mocuje sznurkiem, aby konstrukcja podołała podmuchom wiatru. Róże pienne można wiązać w chochoły lub przyginać do ziemi i okrywać słomianymi matami. Jedynie różne okrywowe nie potrzebują wcale ochrony przez zimę.


Fot. 2 Krzewy róż okryte na zimę; źródło: pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy