Siejemy pomidory – poradnik dla początkujących

Fot. kaboompics Fot. kaboompics [kaboompics ]

Zdrowa i silna sadzonka to podstawa udanej uprawy – na pewno wiedzą o tym doświadczeni ogrodnicy. Początki są szczególnie ważne w przypadku pomidorów, których krzaczki będą musiały dźwigać ciężar wielu smacznych i dorodnych owoców. Podpowiadamy, jak zacząć przygodę z uprawą pomidorów od samego nasionka.


Kiedy siać pomidory?

Decyzja co do rozpoczęcia produkcji rozsady pomidora zależy w dużej mierze od nas samych i warunków, jakimi dysponujemy. W naszym klimacie produkcja właściwiej wielkości rozsady (ok. 15-30 cm) trwa od 5 do 8 tygodni, co daje nam 2 miesiące. Jeśli nie posiadamy szklarni lub tunelu foliowego z dobrze ogrzanym podłożem, to nie powinniśmy planować przeniesienia sadzonek do gruntu szybciej niż po 15. maja, czyli “Zimnych Ogrodnikach”. Łatwo więc obliczyć, że cofając się 2 miesiące od tej daty otrzymamy wskazanie do siewu około 15. marca.

Wiele zależy jednak od temperatury i nasłonecznienia miejsca, w jakim będziemy trzymać sadzonki – zdania ogrodników na temat terminu wysiewu są więc podzielone. Przeważa jednak opinia, że lepiej produkcję rozsady zacząć nieco później niż za wcześnie, ryzykując otrzymanie wyciągniętych i słabych siewek. Przełoży się to oczywiście na wolniejszy rozwój rośliny i bardziej skąpe owocowanie.

Jak siać pomidory?

Pierwszym etapem naszej pracy jest, jak zawsze, wyposażenie się w niezbędne akcesoria. Na pewno będą to pojemniki, ziemia, rękawiczki, odstana woda i oczywiście – nasiona pomidorów. W zależności od metody produkcji sadzonek, na początku możemy umieścić nasionka w jednym, większym pojemniku, a potem flancować je do oddzielnych doniczek produkcyjnych lub też od początku uprawiać je w pojedynczych komórkach wielodoniczek (inaczej doniczkopalet). Można wykorzystać też kubeczki po jogurtach czy śmietanie, jednak przy większej ich ilości nietrudno o przewrócenie całej partii.

Wybrane pojemniki napełniamy podłożem, delikatnie je przyklepując. Jeśli korzystamy z gotowej ziemi do warzyw, nie musimy poświęcać wiele uwagi jej przygotowaniu. Jeśli korzystamy z ziemi z ogródka, postarajmy się dobrze rozbić ją w palcach, wymieszać z torfem i dodatkiem piasku, by zwiększyć napowietrzenie i przepuszczalność. Podłoże nawadniamy jeszcze przed umieszczeniem w nim nasion – dzięki temu ochronimy je przed przypadkowym wypłukaniem.

W miejscach, gdzie będziemy umieszczać nasionka wykonujemy palcem półcentymetrowe wgłębienia. W przypadku wielodoniczek można w pojedynczej komórce siać po jednym nasionku lub po 2 – zabezpieczamy się w ten sposób na wypadek, gdyby któreś nie wykiełkowało. Jeśli odbiją oba, musimy zdecydować, który usunąć, inaczej rośliny zaczną ze sobą konkurować. Nasionka delikatnie przykrywamy ziemią.

Gdy pomidory wykiełkują i przy wysokości 10 cm osiągną ok. 3-4 liści, pikujemy je do większych pojemników, gdzie rozwijające się korzenie będą miały większą swobodę.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy