Ślimaki w ogrodzie. Metody zwalczania ślimaków

Ślimaki, z domkami na plecach i wystawionymi czułkami budzą pozytywne skojarzenia. Jednak nie u wszystkich. Ślimaki to zmora ogrodników. Mięczaki te chętnie stołują się w naszych ogrodach, siejąc spustoszenie na grządkach i rabatach. Jak skutecznie pozbyć się ślimaków z ogrodu?Ślimak jedzący sałatę, fot. shutterstockŚlimak jedzący sałatę, fot. shutterstock
 1. Ślimaki w ogrodzie - poznaj swojego wroga
 2. Naturalni wrogowie ślimaków
 3. Wykorzystaj nicienie
 4. Rośliny kontra ślimaki
 5. Wyprowadź ślimaka z ogrodu
 6. Zabójcze pułapki na ślimaki
 7. Postaw granice dla ślimaków w ogrodzie
 8. Tego nie próbuj!
Ślimaki bardzo lubią jeść – gustują w truskawkach, malinach, marchewkach, astrach, cyniach, daliach, liliach i nasturcjach. Podgryzają pędy młodych roślin, wyjadają dziury w korzeniach i liściach. Uszkadzają zarówno rośliny warzywne, ozdobne jak i rolnicze.

Ślimaki w ogrodzie - poznaj swojego wroga


Nie wszystkie ślimaki można uznać za szkodniki. Te z muszelkami są raczej niegroźne, a głównymi sprawcami strat są ślimaki nagie, głownie pomrowy, śliniki luzytańskie i pomrowiki plamiste. Jeśli jest ich całkiem sporo, potrafią wyrządzić wielkie szkody na grządkach i rabatach. Z drugiej strony ślimaki po coś istnieją. Pomijając ich fascynującą i potencjalnie ważną z medycznego punktu widzenia rolę, ślimaki są również ważne z ekologicznego punktu widzenia. Większość ślimaków żywi się martwą i gnijącą materią, która obejmuje martwe i gnijące rośliny, ściółkę z liści; grzyby; spadające owoce; odchody zwierząt, a nawet padlinę. Jeśli czasami skubną liść sałaty, to prawdopodobnie dlatego, że liść jest już uszkodzony lub chory. Pomrów wielki (Limax maximus), jest żarłocznym drapieżnikiem, jedzącym ślimaki (m. in. te które zżerają naszą sałatę) i inne szkodniki.

Ostatecznie, gdyby nie działania ślimaków, recykling materiału organicznego zostałby przerwany, a składniki odżywcze niezbędne dla ekosystemów pozostałyby zamknięte w martwych roślinach i zwierzętach. Same ślimaki też są cennym źródłem pożywienia dla owadów, ropuch, węży, chrząszczy i ptaków. Dlatego zwalczanie ślimaków, to nie taka prosta sprawa. To walka z wiatrakami – alarmują ogrodnicy i rolnicy. Jak zapobiec zniszczeniom? Istnieje wiele wskazówek, jak walczyć z bezkręgowcami krążącymi wokół działek i ogrodów ‒ niektóre są bajkami, niektóre są bardziej skuteczne niż inne. Jakimś rozwiązaniem jest także stosowanie środków chemicznych. Ograniczają wprawdzie liczebność ślimaków, ale zabijają też inne pożyteczne zwierzęta, np. dżdżownice i stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego. Różnego rodzaju zasadzki, przemyślane pułapki, spulchnianie ziemi, zgniatanie i rozdeptywanie - żadna z tych rzeczy nie rozwiązuje problemu w 100 proc. Rozwiązaniem jest stworzenie ekosystemu w ogrodzie, który zapewni równowagę w przyrodzie.

Naturalni wrogowie ślimaków


Prawie wszystko w przyrodzie jest przez coś zjadane. Ślimaki nie są wyjątkiem i istnieje kilka gatunków, które z chęcią je konsumują ‒ owady, żaby, ropuchy, jaszczurki, kosy, drozdy, rudziki, szpaki, gawrony, bażanty, sójki, mewy, kaczki, jeże, krety, ryjówki gustują w ślimakach, zmniejszając ich populację. Drozd jest prawdopodobnie najbardziej znany z jedzenia ślimaków, ale rudziki, krukowate, szpaki i kosy również gustują w tych obślizgłych stworzeniach. Niektóre ptactwo domowe może być pomocne w redukcji populacji ślimaków, w szczególności kurczaki i kaczki. Także jeże gustują w ślimakach, dlatego warto je zaprosić do naszego ogrodu. Istnieje wiele możliwości, które pozwolą zadomowić się jeżom w naszym ogrodzie. Warto pomyśleć o skonstruowaniu domku. Można wykonać go z kilku pozostałych cegieł po budowie domu, albo kamieni, które były przeznaczone na skalniak, albo zbudować drewnianą skrzynkę wyścieloną w środku sianem, liśćmi lub innym materiałem, który będzie dobrym izolatorem ciepła. Z takiej kryjówki ssaki będą korzystały zarówno w okresie wiosenno-letnim, jak również jesienno-zimowym. W tym pierwszym będą przebywały tam za dnia, czyli wtedy kiedy odpoczywają, natomiast resztę roku spędzą, by móc bezpiecznie hibernować i dotrwać do kolejnej wiosny.

Wykorzystaj nicienie


Szacuje się, że nicienie stanowią one ponad 80% całkowitej liczby zwierząt wielokomórkowych na Ziemi. To czyni je zdecydowanie najbardziej bogatymi gatunkowo organizmami na planecie. Są prawie wszędzie, zarówno w wodzie, jak i na ziemi. Do tej pory zidentyfikowano około 20 000 różnych gatunków.

Niektóre nicienie żyją również jako pasożyty w ślimakach. Nazywa się je Phasmarhabditis hermaphrodita i są używane do zwalczania ślimaków w rolnictwie ekologicznym. Te pożyteczne zwierzęta żyją w ziemi i penetrują ciało ślimaka przez otwór oddechowy (jamę płaszczową). Tam nicienie wydzielają bakterie, które sprawiają, że ślimak przestaje jeść. Nicienie namnażają się w ciele ślimaka, sprawiając, że jego ciało puchnie. W ciągu 7-10 dni ślimak ginie. Uważa się, że preparaty na bazie nicienie są bezpieczne dla środowiska.
Kapusta objedzonaa przez ślimaki, fot. shutterstock

Rośliny kontra ślimaki


Inny sposób, to sadzenie w ogrodzie roślin odstraszających ślimaki. Majeranek, rumianek, cząber ogrodowy, czosnek, cebula, szałwia, tymianek – to rośliny którymi mięczaki gardzą. Z drugiej strony istnieją rośliny, które ślimaki lubią bardziej niż warzywa. Jeśli będziesz je uprawiać w ogrodzie, to przyciągną one ślimaki, które bez problemu wyniesiesz poza teren działki. Rumianek jest jedną z takich roślin. Dobrze jest potrzeć roślinę, ponieważ uwolniony zapach przyciąga ślimaki.

Wyprowadź ślimaka z ogrodu


Ogrodnicy próbują różnych metod, które często kończą się tragicznie. Dla ślimaków oczywiście. A szkoda, bo ślimaki to zwierzęta pożyteczne. Spełniają ważną rolę w rozkładzie i obiegu materii organicznej w przyrodzie, przyczyniając się do użyźniania ziemi. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z inwazją ślimaków. Zatem jak, w humanitarny sposób, pozbyć się ślimaków?

Okazuje się, że wystarczy ślimaka grzecznie wyprosić ze swojej posesji. Według naukowców z School of Physics and Astronomy w Queen Mary University of London, zamiast zabijać ślimaki, lepiej wynieść je z własnego ogrodu. Ale uwaga – ślimaki należy wynieść na odległość 20 metrów lub więcej. Tylko do daje gwarancje, że ślimaki nie wrócą.

„Ostatnie badanie Royal Horticultural Society wykazało, że jeden na pięciu ogrodników w Wielkiej Brytanii przerzuca ślimaki do sąsiedniego ogrodu. Jak pokazuje nasze badanie, może i jest to lepsze rozwiązanie niż zabijanie ich, ale uważamy, że cała społeczność powinna mieć z tego korzyści, więc powinno się je raczej wynosić na nieużytki niż przerzucać sąsiadom” − powiedział współautor badania prof. David Dunstan z School of Physics and Astronomy w Queen Mary University of London.

Zabójcze pułapki na ślimaki


Można łapać ślimaki w słoiki i przenosić w inne miejsce. Metoda tania, skuteczna i humanitarna. Jednak bezpośrednie wyłapywanie jest pracochłonne. Dlatego w zwalczaniu możemy wykorzystać różnego rodzaju pułapki.

Słoik ‒ możesz utopić ślimaki, wkładając je do słoika całkowicie wypełnionego wodą i mocno przykręcając pokrywkę. Wiadro z wodą nie jest wystarczająco dobre, bo ślimaki po prostu z niego wypełzną.

Ostry nóż: preferowana forma. Wystarczy przekroić ślimaka na pół, by zapewnić mu szybką śmierć.

Pułapki z piwem: gazy fermentacyjne piwa przyciągają ślimaki. Każdy tani lager lub homebrew jest dobry. Zakop otwarty pojemnik w ziemi, tak by jego krawędź znajdowała się na poziomie gruntu i wlej do niego piwo. Ślimaki zwabione zapachem piwa, wpadną do pułapki i utopią się w złotym trunku.

Połówki grejpfruta ‒ po zjedzeniu grejpfruta umieść wydrążone połówki owocu w pobliżu roślin, które przyciągają ślimaki. Ślimaki ukryją się w owocowych kopułach, a rano, voila. Jeśli chcesz nakarmić ptaki, możesz zaoferować im ślimakowe śniadanie w cytrusowej misce. Deski wyłożone w wilgotnym, zacienionym miejscu, pod które kładziemy liście kapusty, resztki ziemniaków czy marchwi lub otręby, skutecznie przyciągają te żarłoczne mięczaki.
Środki chemiczne powinny być ostatecznością, gdyż większość z nich jest silnie toksyczna, fot. shutterstock

Postaw granice dla ślimaków w ogrodzie


Ślimaki nie lubią czołgać się po miedzi. Kilkanaście miedzianych monet wetkniętych w glebę wokół sadzonki może stworzyć wyraźną granicę - pozbawiony kabli kabel elektryczny jest jeszcze lepszy. Jeśli używasz patyków do podparcia rośliny, owiń także miedź wokół patyków. Upewnij się, że żaden liść nie dotyka ziemi, ani żadne chwasty nie dotykają rośliny. Ślimaki nie potrafią latać, ale wiedzą, jak znaleźć skróty. 

Skorupy jaj: Ostre krawędzie skorupek jaj odstraszają, ale tylko wtedy, gdy są czyste i suche. Podczas obierania jajka spróbuj usunąć wewnętrzną błonę. Dodatkowo skorupki jaja ulegną rozkładowi, użyźniając glebę.

W przeciwieństwie do niektórych z nas ślimaki naprawdę nie lubią zapachu mielonej kawy. Wysyp kawę wokół roślin, która jest często atakowana przez ślimaki; kawę możesz zmieszać ze skorupkami. Fusy z kawy również się rozkładają, wzbogacając glebę.

Tego nie próbuj!


Sól: wysypywanie soli wokół warzywniaka rzeczywiście powstrzyma ślimaki, ale jeśli rośliny nie lubią warunków morskich, również umrą.

Muszle: ostre krawędzie muszli powstrzymają ślimak, ale nie rozkładają się tak, jak skorupki jaj i mogą być poważnym utrapieniem podczas pielenia grządek przez wiele lat.

Granulki na ślimaki ‒ zabijają ślimaki, ale także drapieżniki, które żywią się ślimakami. Mogą również stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych i innych zwierząt, gdy są stosowane w nadmiarze. Problem w tym, że wiele osób stosuje takie preparaty do walki ze ślimakami i do końca nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia dla innych zwierząt. Niebieskie lub zielone granulki mają słodki smak i wabią nie tylko ślimaki, ale także psy, rzadziej koty. Zwierzęta chętnie je zlizują, co niestety kończy się dla nich tragicznie. Zawarta w granulkach trująca substancja (tzw metaldehyd) atakuje środkowy układ nerwowy, powodując bolesną śmierć.

Ślimaki w ogrodzie, to ciężki temat. Nie ma jednego skutecznego sposobu, który uchroni nasze warzywne rabaty przed tymi żarłocznymi zwierzętami. Kombinacja zaprezentowanych przez nas technik pozwoli utrzymać ślimaki z dala od najbardziej cenionych roślin, bez szkody dla środowiska i nas samych.
Ekologia.pl, (JSz)

Bibliografia

 1. “https://www.treehugger.com/ways-get-rid-slugs-naturally-4858817”; data dostępu: 2020-07-02
 2. “https://www.qmul.ac.uk/media/news/items/se/best-way-to-rid-a-garden-of-snails-revealed-by-qmul-scientist.html”; data dostępu: 2020-07-02
 3. “https://dengarden.com/gardening/get-rid-of-snails-slugs-in-water-tanks-aquarium-garden”; data dostępu: 2020-07-02
 4. “https://savvygardening.com/how-to-get-rid-of-slugs-in-the-garden-organically/”; data dostępu: 2020-07-02
 5. “https://www.gardengatemagazine.com/articles/how-to/deal-with-pests/four-easy-ways-your-garden-of-slugs/”; data dostępu: 2020-07-02
Ocena (3.5) Oceń: