Kwiaty na balkon i taras – jakie rośliny wybrać?

Historia uprawy roślin w donicach i skrzyniach liczy sobie zdaniem badaczy nawet 10 tysięcy lat! Na dobre rozwinęli ją starożytni Egipcjanie, którzy trudnili się wypalaniem z gliny niezwykle dekoracyjnych naczyń na ulubione kwiaty i krzewy ozdobne, które potem zdobiły bogate domostwa i świątynie. Dziś prym w balkonowej sztuce wiodą Austriacy i Bawarczycy zdobiący swe domy kwitnącymi fasadami. Skrzynki z kwiatami na balkon i taras w całej Europie i Ameryce Północnej stały się jednak niemal oczywistością.Ukwiecony balkon – kompozycja begonii i bluszczu. Fot. shutterstockUkwiecony balkon – kompozycja begonii i bluszczu. Fot. shutterstock
  1. Po co nam kwiaty w donicach?
  2. Najpopularniejsze kwiaty na balkon i taras
  3. Rośliny niekwitnące, które warto mieć na balkonie
  4. W czym sadzić ozdobne kwiaty na balkon i taras?
  5. O czym należy pamiętać?
W wielu miastach kolorowe donice z zielenią są nie tylko powodem do rodzinnej dumy i ozdobą indywidualnej posiadłości, ale wręcz elementem lokalnej kultury. W hiszpańskiej Kordobie na przykład co roku organizowany jest wielki konkurs na najzdobniejsze patio, który zmienia ulice w ukwieconą feerię. We Francji z kolei istnieje specjalna liga Najbardziej Ukwieconych Miast i Wsi, w której ponad cztery tysiące gmin walczy o ranking od 1 do 4 symbolicznych kwiatów.

Po co nam kwiaty w donicach?

Większość ludzi traktuje balkonowe skrzynki z roślinami jako zewnętrzną ozdobę, która wyróżnia dom czy mieszkanie i zaspokaja estetyczne wymagania. Ale dla sporego grona mieszkańców miast kwiaty w skrzyniach i donicach są jedyną namiastką ogrodu, oferując nie tylko sezonowe kolory, ale także zapachy i towarzystwo motyli. Przesiadywanie na balkonie czy tarasie od razu staje się zupełnie innym doświadczeniem, jeśli otoczymy się zielenią – kojącą nerwy, relaksującą i wymagającą trochę zdrowego, regularnego wysiłku związanego z przysłowiowym „grzebaniem się w ziemi”. Tak jak posiadanie psa czy kota jest częścią wyobrażenia o pełnym domu, tak i botaniczni podopieczni wzbudzają pozytywne uczucia odpowiedzialności i troskliwości.

Ale rośliny hodowane na balkonach i tarasach miewają także znaczenie bardziej praktyczne. Te wyższe pomagają zasłaniać się przed sąsiadami i przechodniami z ulicy, tworząc coś w rodzaju zielonych parawanów. Nagietki, mięta czy lawenda w donicach odstraszają również naprzykrzające się szczególnie latem komary. Wreszcie, w skrzynkach i kwietnikach można hodować także gatunki ozdobne i jadalne jednocześnie – począwszy od truskawek kaskadowych, a skończywszy na zdrowych i smacznych kwiatach nasturcji.

Najpopularniejsze kwiaty na balkon i taras

Najbardziej spektakularne wrażenie robią bez wątpienia kwiaty zwisające, które, po pierwsze, doskonale zakrywają balustrady i ściany, zaś po drugie, optymalnie wykorzystują fakt podwyższonej lokalizacji. Niekwestionowaną królową balkonową jest pelargonia bluszczolistna o pędach sięgających nawet 1 metra długości, ale w donicach i skrzynkach pięknie prezentują się również krótsze odmiany wielkokwiatowe w intensywnych barwach czerwieni, różu czy fioletu. Pamiętajmy jednak, że pelargonie są ciepłolubnymi bylinami i na zimę wymagają przemieszczenia do garażu czy na klatkę schodową.

Na podium znajduje się również na pewno miejsce na jednoroczne petunie i surfinie, spokrewnione rośliny z warzywnej rodziny psiankowatych, które spadają kaskadami dość drobnych kwiatów i wykorzystywane są do tworzenia różnobarwnych kompozycji. Ogrom odmian pozwala zrealizować najśmielsze wizje artystyczne, bo do wyboru są kwiaty pojedyncze, pełne, mniejsze i większe, a nawet wielobarwne. Niezwykle uroczą odmianą petunii jest Calibrachoa – łatwiejsza w uprawie i zachwycająca mnogością kwiecia, które utrzymuje się aż do pierwszych przymrozków

Dalej, balkonowi ogrodnicy bardzo chętnie sięgają również po begonie, które mogą mieć charakter kaskadowy, ale cieszą oczy także w postaci bulwiastej, której pędy rosną w górę. Umieszczone w okrągłych donicach są wspaniałą ozdobą tarasowej podłogi, ale wymagają ochrony przez bezpośrednim nasłonecznieniem.

Do kanonu balkonowej klasyki wpisuje się także uczep – doniczkowa roślina zwisająca o drobnych żółtych kwiatach, która idealnie wygląda w połączeniu z kontrastującymi kolorami surfinii. Rolę doniczkowego akompaniamentu doskonale spełniają także drobnokwiatowe lobelie, najczęściej w fioletowym i niebieskim odcieniu, oraz delikatne białe kwiaty bacopy.

W skrzynkach stojących na podłodze balkonu czy tarasu pięknie prezentują się także miniaturowe róże, niskie odmiany róż wielkokwiatowych, kochające cień niecierpki oraz kompozycje wiosennych kwiatów cebulowych, zwłaszcza narcyzów i hiacyntów. Urozmaiceniem tarasowej jadalni mogą być również powojniki, które posadzone w odpowiednio dużej donicy, pną się po podporach i pergolach, tworząc ukwiecone ściany.  Mniejszą, ale atrakcyjną dekoracją są również złote nagietki w okrągłych doniczkach, ożywiające jesienną aurę chryzantemy i astry oraz mniejsze odmiany hortensji.
Pelargonie – balkonowa klasyka. Fot. shutterstock

Rośliny niekwitnące, które warto mieć na balkonie

Ale zieleń na balkonie to nie tylko kwiaty, które choć kolorowe i zdobne, w końcu przekwitają i opadają na podłogę, a dodatkowo wymagają zwykle dość sporo zabiegów – częstego podlewania, nawożenia i usuwania martwych kwiatostanów. O wiele bardziej trwałą i uniwersalną częścią tarasowego ogrodu mogą być rośliny uprawiane ze względu na urodę liści.

Do klasyki w tej kategorii należy plekantrus, zwany również komarzycą, którego zwisające pędy o biało-zielonych liściach tworzą doskonałe towarzystwo dla petunii i surfinii. Dalej na uwagę zasługują również kolorowe pokrzywki, zwane koleusami, których duże ząbkowane liście odznaczają się niezwykłymi deseniami i przyjmują nawet purpurowy odcień. Umiejscowione na pełnym słońcu będą zdobić balkon przez długie miesiące lata i wczesnej jesieni. Jeszcze trwalszą dekoracją balkonową jest zimozielony bluszcz, który nie tylko potrafi porastać ściany i pergole, ale także zwisa dekoracyjnie z donic w dół, stanowiąc dobry kontrast dla kaskadowych kwiatów. Do ciekawszych odmian bluszczu o dekoracyjnych, dwubarwnych liściach należą „Gold heart”, „Ice cream” oraz „Variegata”.

W skrzyniach i donicach można również sadzić trawy ozdobne, które w przeciwieństwie do kwiatów kaskadowych są dekoracją pionowo rosnącą w górę, idealnie nadającą się na taras. Pośród szczególnie polecanych gatunków należy wymienić kostrzewę siną, której srebrne źdźbła doskonale komponują się np. z wrzosem. Wśród niższych gatunków popularnością cieszą się również kostrzewa walezyjska o niebieskich liściach, imperata cylindryczna, która przyjmować może nawet czerwone odcienie, a także wielobarwna rozplenica japońska o kształcie fontanny. Wyższą osłonę dla tarasowego stołu zapewni z kolei trzcinnik ostrokwiatowy, dorastający do 1,5 metra wysokości oraz hakonechloa smukła, której egzotyczne liście sięgają 90 cm.

Nie zapominajmy też, że w donicach na balkonie i tarasie da się uprawiać także drzewa, zwłaszcza ich karłowate odmiany. Wierzba japońska, sosna czarna, żywotnik zachodni czy świdośliwa to tylko niektóre z wdzięcznych przykładów.

W czym sadzić ozdobne kwiaty na balkon i taras?

Planując balkonową czy tarasową aranżację, należy przede wszystkim pomyśleć o pożądanym efekcie. Inaczej zakłada się bowiem ukwiecony, rustykalny ogród balkonowy, a inaczej nowoczesną tarasową kompozycję. W tym pierwszym przypadku postawimy na kwiaty zwisające, które najczęściej sadzi się w podłużnych plastikowych skrzynkach umożliwiających pokrycie całej balustrady czy parapetu. Plastik, choć mało estetyczny, jest tworzywem, które lepiej zatrzymuje wilgoć, a przy kaskadowych roślinach zostaje całkowicie zakryty ukwieconymi pędami.

Surfinie, petunie czy lobelie doskonale wyglądają również w okrągłych koszach zawieszonych na suficie, które choć utrudniają nieco podlewanie, najlepiej eksponują urodę długich pędów.

Niższe i rosnące pionowo do góry rośliny wymagają atrakcyjnych wizualnie naczyń, które będą współgrać z okoliczną architekturą. W tradycyjnej nucie mamy więc gliniane i ceramiczne donice, które często produkuje się na modłę stylu vintage. Praktyczne są również donice z tworzywa sztucznego o wykończeniu imitującym beton czy rattan – w neutralnej kolorystyce doskonale dopełniają one modernistycznych aranżacji.

Wielką popularnością cieszą się ostatnio także skrzynie drewniane oraz plecione kosze i worki, które mają wewnątrz praktyczne plastikowe wkładki. Ten styl jest doskonałym uzupełnieniem dla designerskich mebli balkonowych oraz ekologicznego wykończenia tarasu.
Calibrachoa – kuzynka petunii doskonale nadająca się do nasadzeń balkonowych. Fot. shutterstock

O czym należy pamiętać?

Uprawa doniczkowa jest na swój sposób nienaturalna dla roślin, przede wszystkim ze względu na brak równowagi hydrologicznej. I choć każdy gatunek ma swoje wymagania co do poziomu wilgotności, odpowiedni drenaż jest podstawowym warunkiem, aby kwiatów nie przesuszyć i nie przelać. W tej roli doskonale sprawdzają się żwir, keramzyt, a także drobne kamyki, których na dnie donicy czy skrzyni powinna być zawsze kilkucentymetrowa warstwa.

Wybierając skrzynie i donice na balkon lub taras, należy również pamiętać o ich odpowiednim obciążeniu lub mocowaniu, co jest szczególnie istotne w miejscach wietrznych. Nie bez znaczenia jest również pojemność oraz kształt naczynia, które powinno odwzorowywać system korzeniowy roślin. Wreszcie, nie oszczędzajmy również na podłożu, które musi być odpowiednio żyzne, przepuszczalne, ale zarazem zatrzymujące wilgoć, a dla każdego gatunku mieć dostosowany poziom pH. Pamiętając o takich „szczegółach”, z łatwością dopracujemy się godnego podziwu ogrodu na balkonie czy tarasie!
Ekologia.pl (Agata Pavlinec)

Bibliografia

  1. “http://balconygardenweb.com/best-plants-for-balcony-garden/”; data dostępu: 2018-10-04
  2. “https://www.artimondo.co.uk/magazine/flower-plants-balcony-garden-windowsill/”; data dostępu: 2018-10-04
  3. “https://www.thespruce.com/balcony-gardening-1315824”; data dostępu: 2018-10-04
  4. “http://www.balconycontainergardening.com/plants/406-flowers”; data dostępu: 2018-10-04
  5. “https://www.readersdigest.ca/home-garden/gardening/top-annuals-containers/”; data dostępu: 2018-10-04
Moim zdaniem
Uprawiasz kwiaty na balkonie?
Ocena (3.2) Oceń: