Zielony Zamek królów

Zamek wzniósł Kazimierz Wielki w połowie XIV wieku. Przez wieki był on rezydencją królów polskich. Organizowano tam zjazdy koronne, odprawiano sądy i wydawano statuty. Teraz służy turystom. Odbywają się ty koncerty, spektakle i pokazy rycerskie. Zamek jest świetnie położony. W pobliżu znajduje się piękna Puszcza Niepołomicka.
Co kryją stare mury? Zamek Królewski w Niepołomicach może się pochwalić wyposażeniem w inteligentny system zarządzania budynkiem BMS (Building Management System). Umożliwia on automatyczne obniżenie temperatury w niezajmowanych pomieszczeniach do 16 stopni. Wykorzystuje on rozwiązania takie jak termoregulatory, automatyka pogodowa czy strefowe sterowanie centralnym ogrzewaniem.
Poprzez zastosowanie wymienników ciepła ogrzane powietrze z sal konferencyjnych jest kierowane ponownie do systemu grzewczego. Zamek posiada ponadto świadectwo charakterystyki energetycznej, zaś do ogrzewania ponad 2000 m2 piwnic i parteru wykorzystuje odnawialne źródła energii w postaci gruntowych pomp ciepła. Takich rozwiązań nie powstydziłby się żaden ekologiczny dom.
Centrum konferencyjne oraz hotel znajdujący się z Zamku jest wyposażony w energooszczędne oświetlenie poddawane utylizacji, zaś wszystkie źródła wody sterowane są za pomocą fotokomórek. W planach jest utworzenie ogrodu (Ogród Królowej Bony), w którym goście hotelowi będą mogli samodzielnie zbierać ekologiczne warzywa i owoce.
– Rozwiązania, które zastosowaliśmy w Zamku, są nie tylko proekologiczne, ale również energooszczędne – mówi Leszek Stankiewicz, dyrektor Zamku Królewskiego w Niepołomicach. – Proces audytu i certyfikacji prowadzący do uzyskania Certyfikatu „Czysta Turystyka” uzmysłowił nam dodatkowe obszary, w których możemy wzmocnić nasze działania, takie jak między innymi segregowanie odpadów – dodaje.



