Zużycie papieru w Europie wzrasta, a u nas maleje
Według ogólnoeuropejskich badań, przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie firmy Lexmark, ilość stron drukowanych w biurach na całym kontynencie pozostaje wysoka, na poziomie 31 wydruków na pracownika dziennie i nie zmieniła się znacząco na przestrzeni ostatnich lat.
W ostatnich dwóch latach, ilość niepotrzebnych wydruków wzrosła o jedną stronę, z sześciu do siedmiu na jednego pracownika dziennie. Brak świadomości wydaje się być najbardziej znaczący wśród pracowników biurowych we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, gdzie drukowanych jest najwięcej niepotrzebnych stron w porównaniu do ich europejskich odpowiedników. Jedynie w Polsce i Szwecji zużywa się mniej papieru niż miało to miejsce w 2007 roku.
Główne wyniki w skrócie
- liczba stron drukowanych w biurach pozostaje wysoka – średnio 31 stron na pracownika dziennie,
- liczba zbędnie drukowanych kartek wzrosła średnio z sześciu stron na pracownika dziennie w 2007 roku do siedmiu obecnie,
- Im większy rozmiar firmy, tym więcej jej pracownicy drukują,
- Ponad połowa ankietowanych, 53 procent, jest zdania, że wiele stron drukowanych jest niepotrzebnie,
- Mniej niż jeden na czterech respondentów (23%) stwierdził, że wini siebie za marnowanie papieru – zamiast obwiniać kolegów.
Jak widać ilość niepotrzebnie drukowanych stron zależy również od wielkości firmy. Ludzie, którzy pracują w małych przedsiębiorstwach, (mniej niż 10 osób), nie tylko oszczędzają papier, ale często również drukują mniej niepotrzebnych stron.
Polska: lokalny punkt widzenia
Dane na temat Polski pokazują, że na przestrzeni lat 2007 – 2009 średnia liczba drukowanych dziennie stron przez pracowników spadła z 30 do 25 arkuszy. Z kolei w tym samym okresie ilość niepożądanych wydruków również została zredukowana z 8 do 6 stron dziennie.
Paradoksalnie, pomimo faktu, że w Polsce w latach 2007 – 2009 udało się zanotować znaczny spadek ilości druków, to jesteśmy postrzegani przez respondentów jako kraj, w którym pracownicy nie biorą pod uwagę kwestii ochrony środowiska. Zatem pozostaje kontynuować proces uświadamiania pracowników i właścicieli firm, by polepszyć ich stosunek do ekologicznych rozwiązań w biurach.
moze w koncu dlatego, ze mniej sie zamiennikow uzywa w drukarkach i nie trzeba kilka razu jednej kartki papieru drukowac
Zawsze w banku otrzymujemy stos niepotrzebnych papierów,również otrzymujemy je pocztą,dostajemy na ulicy ulotki, które lądują w koszach..
ja kupuje tylko ten zrobiony z makulatury. Gorszej jakości ale za to ekologiczny i tańszy.. zresztą on i tak tylko służy do…