Cola nitida - właściwości, działanie i odchudzanie cola nitida

Kto by przypuszczał, że znajdująca się w składzie Coca-Coli cola nitida, odpowiednio stosowana, może mieć działanie odchudzające? Gorzkie orzeszki tropikalnej koli błyszczącej stanowią jeden ze skuteczniejszych preparatów redukujących masę ciała za sprawą przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej. Ze względu na zawartość kofeiny są one także silnym środkiem pobudzającym, który dodatkowo wspiera pracę mózgu. Jakie jeszcze właściwości kryją w sobie gwiazdkowate owoce cola nitida?Nasiona i owoce koli błyszczącej określa się mianem orzeszków cola, fot. William Borney/ShutterstockNasiona i owoce koli błyszczącej określa się mianem orzeszków cola, fot. William Borney/Shutterstock
  1. Cola nitida - orzechy w kształcie gwiazdek
  2. Kola błyszcząca jako starożytny amulet, afrodyzjak i energetyk
  3. Potężne właściwości nasionek cola nitida
  4. Skład chemiczny roślinnej energii w cola nitida
  5. Kola błyszcząca zwalcza nie tylko tłuszcz, lecz także infekcje
  6. Odchudzające właściwości orzeszków cola nitida
  7. Kola do picia i do żucia
Kola błyszcząca (Cola nitida) stanowi gatunek rośliny z rodziny ślazowatych. Dziko rośnie w rejonach Liberii i Wybrzeża Kości Słoniowej. Uprawia się go także w wielu krajach Afryki Zachodniej. Kola najlepiej rozwija się w tropikalnym klimacie, a jej naturalnym środowiskiemwilgotne lasy deszczowe.

Cola nitida - orzechy w kształcie gwiazdek


Ta afrykańska roślina jest wiecznie zielonym drzewem jednopiennym, które może osiągać do 15 metrów wysokości. Jej ciemnozielone liście są skórzaste, zaś ozdobne kwiaty mają kolor bladożółty z purpurowymi przebarwieniami. Nasiona i owoce koli błyszczącej określa się mianem orzeszków cola. Same owoce mają charakterystyczny gwiazdkowaty kształt i rozpadają się zwykle na 4 lub 5 mniejszych owocków mieszkowatych. Wyschnięte orzechy koli przybierają kolor czerwonobrązowy. Ich nasiona są bogate w kofeinę i stanowią naturalny termogenik przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej. Z racji na swoje działanie, roślina ta zdobywa coraz większą popularność jako składnik suplementów wspomagających diety redukcyjne.

Kola błyszcząca jako starożytny amulet, afrodyzjak i energetyk


Co ciekawe, nasiona koli błyszczącej już w starożytności były używane przez mieszkańców Afryki. Nie znano wówczas ich redukujących masę ciała właściwości, lecz stosowano je jako środek wzmacniający, niwelujący zmęczenie fizyczne i psychiczne. Powszechnie uważano je także za magicznie działający roślinny afrodyzjak.

Do dzisiaj cola nitida jest używana jako amulet, a nawet… środek płatniczy w wielu krajach afrykańskich. Mimo że pierwotnie gorzkie w smaku owoce coli stosowano głownie jak pobudzającą gumę do żucia, dzisiaj produkuje się z nich wyciągi, nalewki i syropy. Spożywanie suplementów z koli błyszczącej poza tym, że znacznie przyspiesza proces spalania tłuszczu w organizmie, doraźnie poprawia koncentrację, zdolności intelektualne, czujność, a także działa jak naturalny energetyk.
Kwiaty Cola nitida, fot. IamTK/Shutterstock

Potężne właściwości nasionek cola nitida


Zawarte w owocach i nasionach cola nitida substancje aktywne wpływają na pracę układu krwionośnego i nerwowego, stymulując korę mózgową, ośrodki podkorowe oraz ośrodek oddechowy i naczynioruchowy. Tym samym rozszerzają naczynia mózgowe oraz wieńcowe mięśnia sercowego, zwężając jednocześnie naczynia krwionośne brzucha. Dzięki temu krew z jamy brzusznej przepływa do skóry, tkanki mięśniowej i mózgu, wpływając dodatnio na sprawność fizyczną i umysłową. Za sprawą ekstraktu z cola nitida nasze mięśnie są dobrze ukrwione i mogą szynko reagować na bodźce. Specyfik ten przyspiesza także procesy metaboliczne, wskutek czego serce pracuje lepiej, a wentylacja płuc jest wydajniejsza. Czynniki te sprawiają, że nasz organizm jest dobrze dotleniony, a samopoczucie ulega poprawie. Zawarte w owocach koli błyszczącej związki pobudzają ponadto produkcję soku żołądkowego i usprawniają trawienie, zmniejszając przy tym apetyt. Kolejną cenną właściwością tej rośliny jest jej zdolność do usuwania nadmiaru wody z organizmu. Z tego względu surowiec ten stanowi cenne wsparcie diet odchudzających. Suplementy z cola nitida w składzie to obecnie jedne z najpopularniejszych naturalnych środków odchudzających dostępnych na rynku. Zawierają one zwykle wysuszone lub sproszkowane nasiona. Z racji tego, że zawarte w koli błyszczącej składniki działają wzajemnie się uzupełniając, przyspieszenie procesów metabolicznych przebiega jeszcze bardziej sprawnie. Co ważne, cola nitida wykazuje właściwości termogeniczne. Dzięki temu nasz organizm wytwarza większe ilości ciepła, przyczyniając się tym samym do większego zużycia energii, a, co za tym idzie, uszczuplania rezerw energetycznych występujących w formie tkanki tłuszczowej.
Oto podsumowanie kompleksowego działania odchudzającego preparatów z cola nitida:

Skład chemiczny roślinnej energii w cola nitida


Owoce koli błyszczącej zawierają ok. 2 % kofeiny, jednak nie tylko ona decyduje o ich pobudzających właściwościach. Znajdują się w nich także kolanina i teobromina, które wspomagają obieg krwi w naczyniach mózgowych. Alkaloidowa teobromona dodatkowo wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie, a w połączeniu z kofeiną może niekiedy wywoływać stany euforyczne. Dzięki zwiększeniu stężenia tlenu we krwi, cola nitida wspomaga również koncentrację i stymuluje pracę mózgu.

Kola błyszcząca zwalcza nie tylko tłuszcz, lecz także infekcje


Poza pobudzającym, poprawiającym nastrój i wspomagającym spalanie tłuszczu działaniem, orzechy koli wykazują także działanie antybakteryjne. Przeprowadzone w 2004 roku badania są dowodem na to, że cola nitida skutecznie hamuje rozwój osobników prątków, czyli bakterii, które wywołują m.in. gruźlicę czy zapalenie opon mózgowych. Naturoterapeuci z kolei zalecają kolę jako skuteczny preparat skracający czas trwania przeziębienia.
Zawarte w owocach i nasionach cola nitida substancje aktywne wpływają na pracę układu krwionośnego i nerwowego, fot. William Borney/Shutterstock

Odchudzające właściwości orzeszków cola nitida


Niewątpliwie cola nitida stanowi cenne wsparcie diet odchudzających jako preparat podkręcający metabolizm – zwiększa on tętno, a jednocześnie wspomaga pracę wielu narządów. Ze względu na zawartość substancji pobudzających, ekstraktów z nasion tej rośliny nie zaleca się osobom, które cierpią na choroby serca.

Kola błyszcząca, poza optymalizacją efektów enzymatycznych i fizjologicznych w organizmie, wspomaga również trawienie. Od wieków nasiona tej rośliny spożywano w afrykańskich plemionach nie tylko podczas rytuałów religijnych, lecz także w przypadku zaburzeń pracy układu trawiennego. Czynne substancje zawarte w owocach coli przyspieszają trawienie i chronią jelita. Mają także zdolność redukcji wzdęć, skurczów i innego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Suplementy zawierające ekstrakt z cola nitida zmniejszają masę ciała jednak głównie dzięki hamowaniu apetytu i przyspieszaniu spalania tkanki tłuszczowej. Są one z pewnością jednym z najbardziej skutecznych surowców, które pomagają osobom z nadwagą poprawić sylwetkę i zdrowie.

Kola do picia i do żucia


Nasiona cola nitida najlepsze efekty przynoszą, jeśli spożywamy je w czystej postaci. Należy nasączyć je w wodzie, a następnie żuć przez kilkanaście minut. Zalecana dobowa dawka nasion wynosi od 2 do 6 gramów. Owoce koli błyszczącej nadają się także do przygotowywania domowych ekstraktów i nalewek. Można je nabyć również w postaci sproszkowanej, która świetnie sprawdzi się jako dodatek do zdrowych koktajli. Koszt 100 g mielonych orzeszków coli wynosi ok. 15 zł.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)

Bibliografia

1. Emmanuel Tachie-Obeng and Nick Brown; “COLA NITIDA & COLA ACUMINATA”; data dostępu: 2023-04-10
2. Sanwo, J. O. (1998). ; “Yield patterns of Cola nitida (Vent) Schott and Endl. in the humid tropics. 1. Preliminary observations on some yield components. ”; Nigerian Journal of Tree Crop Research 2, 17-29; 2023-04-10
3. “Cola nitida”; https://apps.worldagroforestry.org/treedb/AFTPDFS/Cola_nitida.PDF; data dostępu: 2023-04-10
4. Olukayode Isaac Adeosun, Kehinde S Olaniyi, Oluwatobi A Amusa, Gbemisola Z Jimoh, and Adesola A Oniyide; “Methanolic extract of Cola nitida elicits dose-dependent diuretic, natriuretic and kaliuretic activities without causing electrolyte impairment, hepatotoxicity and nephrotoxicity in rats”; Int J Physiol Pathophysiol Pharmacol. 2017; 9(6): 231–239; 2023-04-10
5. Hatasaka H, Goldstain M. ; “Kola nut as a symbol and its effect on the central nervous system.”; J Sep. 2001;257:2133–2136. ; 2023-04-10
6. Zbigniew Podbielkowski; “Słownik roślin użytkowych”; Państwowe Wydawnictwo Robotnicze i Leśne.;

Ocena (3.7) Oceń: