Dieta aztecka - opis i zasady. Jadłospis w diecie azteckiej

Dieta aztecka - nasiona chia, to prawdopodobnie najbardziej odżywczy pokarm występujący w przyrodzie i bezapelacyjnie można zaliczyć go do kategorii tzw. „superżywności”. Niewinne nasionka chia są doskonałym źródłem kwasów omega -3, -6, antyoksydanótw i błonnika. Nic dziwnego, że nasiona chia zdobywają coraz większą popularność wśród osób ceniących zdrowe odżywianie.fot. dreamstimefot. dreamstime

Chia (szałwia hiszpańska) pochodzi z Ameryki Południowej (głównie Meksyku i Gwatemali). To Aztekowie, jako pierwsi docenili cudowne właściwości ziaren chia, których głównym atutem jest duża zawartość kwasów omega-3. To dzięki nim Aztekowie zbudowali swoją potęgę. Nasiona chia nazywali „pokarmem dla biegaczy” – stanowiły one podstawę diety azteckich wojowników, którzy potrzebowali siły, by brać udział w długich i częstych bitwach.
Indianie Tarahumara z Meksyku (znani także jako Biegający Ludzie - Raramuri), jedząc wyłącznie ziarna chia, pokonywali dziennie około 320 km, biegnąc bez przerwy i zadyszki. Jak to możliwe? Ze względu na właściwości hydrofilowe nasion chia, które mogą wchłaniać i zatrzymywać wodę. Niektóre źródła podają, że nasiona chia mogą zatrzymywać dziesięciokrotność swojej wagi, dzięki czemu wspaniale wspomagają nawilżanie organizmu.

Nasiona chia w połączeniu z płynem tworzą żel, który można dodawać do sosów, zup, owsianki, koktajli ciast.

Nasiona chia w diecie biegaczy

Badania wykazały również, że nasiona chia spowalniają rozkład węglowodanów na cukry proste. Uważa się, że nasiona te mogą być korzystne dla diabetyków ponieważ spowalniają wchłanianie cukrów. Zatem nie jest niespodzianką, że nasiona chia znalazły stałe miejsce w diecie jednego z najlepszych biegaczy na świecie, ultramaratończyka i weganina Scotta Jurka.

Ziarna chia zawierają:

„Jedna porcja nasion − mała łyżeczka, zawiera 75 mg wapnia, 43 mg magnezu i 75 mg potasu. Nasiona chia zawierają również pełnowartościowe białko, dlatego też są tak ważne w diecie wegetariańskiej i wegańskiej’ − wyjaśnia Ian Marber, specjalista do spraw żywienia.
Ziarna chia pęcznieją w żołądku, dając uczucie sytości. Dla porównania – by uzyskać tę samą wartość odżywczą trzeba zjeść 10 misek szpinaku lub 4 łyżki ziaren chia. Wada? Jak w przypadku wszystkich super-produktów wadą nasion chia jest ich cena – za 400 gram nasion chia trzeba zapłacić ok 50 złotych.
Jeżeli już zdecydujemy się na zakup nasion chia, to warto sięgnąć po książkę dr Boba Arnota pt. „Dieta Aztecka. Odchudzająca moc cudownych nasion chia”, która została opublikowana nakładem wydawnictwa Illuminatio. Autor, lekarz, pisarz, entuzjasta fitness i sportów wytrzymałościowych, przedstawia nam plan rewolucyjnej, trójfazowej diety azteckiej, opartej na pokarmach, które spożywali Aztekowie. Najważniejszym jej składnikiem są oczywiście nasiona chia, które przebijają pod względem wartości odżywczych każdy inny rodzaj zdrowej żywności.

Jeśli połączysz chia z produktami, które jesz na co dzień, a które królowały w jadłospisie Azteków, takimi jak: fasola, kukurydza, indyk, pomidory czy ryby, już po tygodniu stosowania diety waga wskaże o 4 kg mniej! – przekonuje Arnot.

Książka jest kompendium wiedzy na temat diety Azteków. W publikacji oprócz planu diety znajdziemy dwutygodniowe menu, przepisy na proponowane potrawy, listę produktów i zestawienie produktów zastępczych, by dostosować to, co jemy, do tego, co nam smakuje.

Autor podkreśla, że „chia dowodzi, jak potężny może być jeden produkt spożywczy, i zachęca ludzi na diecie do dokonywania innych spektakularnych wyborów”.
O autorze

Bob Arnot – lekarz, pisarz, entuzjasta fitness i sportów wytrzymałościowych; nazywany zagorzałym adwokatem chia; jest autorem 14 bestsellerów o najbardziej aktualnych problemach zdrowotnych, m.in. o tym, jak chronić się przed zawałem serca czy zapobiegać rakowi piersi i prostaty poprzez odpowiednią dietę. Dr Arnot to wielki miłośnik zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Obecnie zajmuje się produkcją i dystrybucją najwyższej jakości materiałów medycznych – przełomowych, potwierdzonych naukowo wyników badań o zapobieganiu chorób, świadomości zdrowotnej i edukacji żywieniowej – prezentując je na najpopularniejszych amerykańskich kanałach telewizyjnych. Był ON także korespondentem medycznym – za swą działalność otrzymał nagrodę Emmy TV. Pracował dla CBS This Morning, CBS Evening News, NBC Nightly News, Dateline NBC Today Show.
Ocena (4.3) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy