Dieta OXY (dieta białkowa) – opis i zasady. Jadłospis w diecie OXY

Dieta OXY promowana jest jako zdrowa dieta białkowa, która umożliwia zrzucenie nadmiaru kilogramów w ciągu kilku tygodni. Pozytywnie wypowiadają się o niej celebryci, którzy zwracają uwagę na proste przepisy, dobre samopoczucie podczas odchudzania oraz skuteczność programu. W jakim stopniu zasady nowej diety zbieżne są z popularnym swego czasu programem odchudzania autorstwa doktora Dukana? Czy dieta OXY jest, dla odmiany, bezpiecznym sposobem na utratę wagi?fot. shutterstockfot. shutterstock
  1. Dukan na cenzurowanym
  2. OXY Shake - gwarant bezpieczeństwa?
  3. Dieta OXY jest atrakcyjna i wygodna
  4. Dieta OXY nie jest ani niebezpieczna, ani pożyteczna

Dukan na cenzurowanym


Swego czasu istną furorę robiła dieta proteinowa autorstwa Pierre’a Dukana. Jej założenia były proste – spadek masy ciała miał nastąpić w wyniku wycofania z jadłospisu węglowodanów i przerzucenia się na menu oparte głównie o produkty białkowe. Dieta proteinowa (wysokobiałkowa) charakteryzowała się zróżnicowanym czasem trwania – okres jej stosowania miał być uzależniony od liczby kilogramów, których chcieliśmy się pozbyć. W przypadku niektórych osób mógł więc trwać dosyć długo, biorąc pod uwagę wszystkie, konieczne do przebycia fazy. Kompozycja posiłków, jaką proponował Dukan okazała się jednak bardzo szkodliwa, zwłaszcza dla tych, którzy przestrzegali tej diety dłuższy czas. Tak wysoki udział białka w posiłkach stanowi bowiem ogromne obciążenie dla nerek i wątroby, szybko zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy, a ponadto sprowadza na nas ciągłe zmęczenie i osłabienie. W rezultacie dieta Dukana znalazła się na szczycie niechlubnej listy najgorszych diet „cud”, a dla wielu stosujących ją osób skończyła się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Jej ogromna, światowa popularność nie wzięła się jednak znikąd. Ogołocone z węglowodanów posiłki rzeczywiście skutkowały utratą kilogramów. Fakt, że na dłuższą metę odbijały się efektem jo-jo i wspomnianymi problemami zdrowotnymi, zaczęto zauważać później. Omawiana tu dieta OXY, podobnie jak dieta Dukana, obcina węglowodany i stawia na białko (którego zawartość w codziennym menu to aż 35%, a więc znacznie więcej, niż w typowym, zbilansowanym jadłospisie). Jej twórcy przekonują jednak, że jest bezpieczna. Czy to możliwe?

OXY Shake - gwarant bezpieczeństwa?


Dieta OXY została opracowana przez polską dietetyczkę. Nie jest jednak ogólnodostępna, tak jak dieta doktora Dukana czy inne popularne diety. Jej zalecenia poznajemy w pełni po uprzednim wykupieniu pakietu dietetycznego (on-line). Wówczas dopiero mamy okazję zapoznać się ze szczegółowym jadłospisem. Wiadomo jednak, że dieta składa się z czterech faz zasadniczych oraz etapu stabilizacji. Każda z faz trwa tydzień. Podczas drugiej i trzeciej fazy, ważnym elementem menu jest tzw. OXY shake, mający zapobiegać negatywnym skutkom wysokiego udziału białka w diecie. Jego bazą są żurawina, kefir i otręby pszenne. Należy spożywać go raz dziennie na II śniadanie lub podwieczorek. Jak utrzymuje twórca diety, picie tego napoju zapobiega osłabieniu, powodowanym brakiem węglowodanów oraz chroni nerki i wątrobę. Nie licząc tej modyfikacji, dieta OXY w najważniejszej fazie nie odbiega jednak od swojej sławetnej poprzedniczki. Przez tydzień jemy posiłki wysokobiałkowe, złożone z produktów pochodzenia zwierzęcego. W kolejnym tygodniu nadal bazujemy na białku, choć dodatkowo wprowadzamy też białko roślinne. Jak wygląda to w praktyce?
Uzupełnieniem diety jest OXY shake, mający zapobiegać negatywnym skutkom wysokiego udziału białka w diecie. Jego bazą są żurawina, kefir i otręby pszenne, fot. shutterstock

Fazy diety OXY


Faza pierwsza diety OXY to Detox – jej celem jest oczyszczenie organizmu i przygotowanie go na zmiany żywieniowe. Ma poprawiać wygląd skóry i jej przydatków. Bazuje na detoksykacyjnych koktajlach owocowo-warzywnych. Pierwotna, trójfazowa wersja diety OXY była pozbawiona tego etapu.

Faza druga, czyli Fat burning - nazwa wskazuje na to, że jej efektem ma być intensywne spalanie tkanki tłuszczowej. Osiągamy go dzięki posiłkom białkowym, złożonym z białka zwierzęcego. Podstawowe produkty tej fazy to jaja, chude mięso drobiowe, ryby i warzywa.

Przykładowy jadłospis na cały dzień:
Śniadanie: jajecznica z dwóch jaj, kawa bezkofeinowa.
II śniadanie: koktajl OXY.
Obiad: Duszona pierś z kurczaka ze szpinakiem, napar ziołowy.
Podwieczorek: plaster chudego twarożku, herbata ziołowa.
Kolacja: krewetki z czosnkiem, herbata ziołowa.

Faza trzecia to faza Step – kolejny tydzień, podczas którego możemy liczyć na spadek wagi, ale do menu wprowadzamy dodatkowo białko roślinne, pochodzące głównie z roślin strączkowych – soczewicy, fasoli, soi itd. Stosunek białka roślinnego do zwierzęcego powinien wynosić 50:50.

Przykładowy jadłospis na cały dzień:
Śniadanie: Dwa jaja na twardo, pomidor, napar ziołowy.
II śniadanie: Koktajl na bazie jogurtu z sezamem.
Obiad: Zupa z soczewicy na bulionie warzywnym.
Podwieczorek: Koktajl OXY.
Kolacja: Komosa ryżowa z fasolą, napar ziołowy.

Faza czwarta, określana jako Balance, skomponowana jest z posiłków o zbilansowanym składzie. Proporcje składników odżywczych odpowiadają w niej zaleceniom Instytutu Żywności i Żywienia. Do jadłospisu wracają węglowodany i owoce. Pojawiają się owsianka, chleb pełnoziarnisty, kasza.

Etap końcowy (piąty) to etap utrwalania rezultatów, który powinien dodatkowo zabezpieczać przed efektem jo-jo.

Uwaga!
Opis drugiej fazy diety OXY może wprowadzać w błąd. Nazwa „Fat burning” sygnalizuje bowiem, że w jej trakcie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. W praktyce jednak, tłuszcz zaczyna spalać się dopiero po miesiącu stosowania diety odchudzającej. Wcześniej pozbywamy się co najwyżej zapasów glikogenu. To niestety kolejny argument za tym, by podważyć skuteczność diety OXY.
Dieta OXY jest przeznaczona dla osób zdrowych, które chcą zgubić parę kilogramów, fot. shutterstock

Dieta OXY jest atrakcyjna i wygodna


Dieta OXY może sprawiać wrażenie optymalnej i bezpiecznej. Twórcy diety przekonują, że posiłki dobierane są indywidualnie, na podstawie przeprowadzonego wcześniej testu. Jednocześnie podkreślają jednak, aby przed skorzystaniem z przedstawionych porad skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Testy, które mają pomóc ustalić indywidualne menu, biorą pod uwagę jedynie dane takie, jak waga czy wzrost, cel, styl życia oraz cechy osobowości. Dietę OXY wykluczają nie tylko oczywiste przypadki, takie jak ciąża i karmienie piersią.

Przeciwwskazanie stanowią też choroby nerek i wątroby, cukrzyca, niedokrwistość i osteoporoza. Poza tym administratorzy nie dają gwarancji, że dieta oparta o ich program przyniesie nam jakiekolwiek rezultaty. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup diety OXY, z pewnością poznamy wiele jej zalet. Po wykupieniu pakietu możemy bowiem korzystać z funkcjonalnego konta, na którym znajdą się wybrane dla nas przepisy, harmonogram posiłków i przydatne listy zakupów. Dietę możemy zamówić też w wersji wegetariańskiej.

Dieta OXY nie jest ani niebezpieczna, ani pożyteczna


Biorąc pod uwagę przeciwwskazania, dieta OXY najbardziej nadaje się dla osób zdrowych, chcących zrzucić kilka kilogramów (pozwala na optymalną utratę 0,5 do 1 kg na tydzień). Długość trwania etapów, w których podstawą są posiłki białkowe, zamyka się ostatecznie w dwóch tygodniach. Nie jest to okres, który mógłby spowodować uszczerbek na zdrowiu. Dieta OXY wciąż pozostaje jednak dietą krótkotrwałą, po której może pojawić się efekt jo-jo. A skuteczne i bezpieczne odchudzanie ma miejsce jedynie wtedy, gdy zakłada trwałą zmianę nawyków żywieniowych oraz poprzedzone jest odpowiednimi konsultacjami. Krótkotrwałość diety OXY jest więc zarówno jej zaletą, jak i wadą.
Ekologia.pl (Elżbieta Gwóźdź)

Bibliografia

1. dr n. med. Dominika Wnęk; “Dieta OXY”; https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_alternatywne/115221,dieta-oxy; data dostępu: 2019-07-06
2. Melinda Ratini; “High-Protein Diets: Do They Work?”; https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-high-protein-diet; data dostępu: 2019-07-06
3. Jennifer Andrews; “Cranberry to Flush Toxins”; https://www.livestrong.com/article/427148-cranberry-to-flush-toxins/; data dostępu: 2019-07-06
4. Malia Frey; “What Is the High-Protein Diet?”; https://www.verywellfit.com/is-a-high-protein-diet-best-for-weight-loss-3495768; data dostępu: 2019-07-06

Moim zdaniem
Stosowałeś/stosowałaś dietę OXY?
Ocena (2.9) Oceń: