Dieta paleo ‒ efekty i opinie. Jadłospis i przepisy w diecie paleo

Dobrej jakości mięso to podstawowe źródło białka i tłuszczu w diecie paleo Punsplash-logoJez Timms Dobrej jakości mięso to podstawowe źródło białka i tłuszczu w diecie paleo Punsplash-logoJez Timms

Dieta paleo to swoisty powrót do przeszłości. Wymaga cofnięcia się do historii okresu paleolitu i odpowiedzenia sobie na pytanie, jak odżywiał się ówczesny człowiek. Jest to dieta dość kontrowersyjna, zdaniem wielu niesamowicie trudna do zrealizowania. Natomiast zdaniem zwolenników, to właśnie dieta paleo, poprzez maksymalne możliwe zbliżenie się do natury, pomoże nam przezwyciężyć wiele naszych bolączek i zachować (lub odzyskać) zdrowie.


Skoro dieta paleo to najbardziej przyjazny człowiekowi sposób żywienia, dlaczego nie wierzymy w jej powodzenie? Ponieważ w ciągu bardzo krótkiego czasu ludzie zmodyfikowali swoje diety na tyle, że powrót do natury wiązałby się z porzuceniem większości naszych przyzwyczajeń. Również tych, uznanych przez współczesną dietetykę za dobre. To wszystko przez szybki rozwój przemysłu oraz techniki, które pozwoliły na sztuczne metody pozyskiwania pożywienia, wymyślanie nowych, skomplikowanych receptur i chemizację.

Dieta naszych przodków kontra dieta naszych czasów

Dieta paleo to innymi słowy dieta zbieracko-łowiecka, i to określenie w doskonalszy sposób obrazuje sposób odżywiania się naszych najdawniejszych przodków. Nie ma bowiem pewności, co do tego, czym dokładnie żywił się człowiek w okresie paleolitu. Zapewne jego jadłospis różnił się w zależności od miejsca, w którym żył. Dla pewnych ludzi posiłki mogły więc składać się głównie z upolowanego mięsa, ale człowiek zamieszkujący obszar obfitujący w soczyste owoce i warzywa prawdopodobnie odżywiał się przede wszystkim nimi. Co istotne jednak, a zarazem oczywiste, cała żywność człowieka paleolitycznego była zupełnie naturalna. Człowiek zdobywał jedzenie wtedy, kiedy był głodny i od razu zjadał to, co udało mu się uzbierać lub upolować. Uczucie głodu zaspokajał natomiast wtedy, gdy faktycznie ów głód odczuwał. Nie jadł pięciu czy sześciu posiłków dziennie. Nie znał skomplikowanych i uzależniających składników potraw. Nie wiedział dzięki temu, czym są apetyt i zachcianki. Jego pokarm stanowiły surowce organiczne i nieprzetworzone. Jeśli konserwowano żywność, to susząc ją, mrożąc lub zakopując. Dieta opierała się na mięsie, złowionych rybach, zebranych owocach, warzywach, ziołach i miodzie. Człowiek paleolitu rzadko, i to najpewniej przez przypadek, zjadał nasiona i orzechy, ponieważ nie znał sposobów ich wydobywania z twardych okrywek. Nie interesowały go też zboża, gdyż nie potrafił pozyskiwać ziaren, nie mówiąc już o mące. Nie jadł także zbyt często bulw i nie pił mleka. Zwierzynę zjadał w całości, co zapewniało mu sytość na długo.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy