Dieta płodności - opis i zasady. Jadłospis w diecie płodności

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Niemożność zajścia w ciążę może być spowodowana nie tylko przyczynami natury medycznej ze strony jednego lub obojga partnerów. Powodem niepłodności bywa często nieodpowiedni styl życia i niezdrowa dieta. Co jeść, by poprawić płodność i wspomóc zajście w ciążę?


Szacuje się, że co piąta para w Polsce w wieku rozrodczym ma problem z poczęciem dziecka. Z czego to wynika? Co wpływa na zdrowie komórek jajowych i plemników? Dlaczego dieta płodności jest taka istotna podczas starań o dziecko?

Odpowiednia dieta u kobiet może nawet w 80 proc. zmniejszyć ryzyko zaburzeń owulacji i cykli miesiączkowych. Obserwując kobiety szukające pomocy w londyńskich klinikach ginekologicznych stwierdzono, że połowa z nich próbowała się odchudzać, stosują diety pozbawione podstawowych składników odżywczych. Kobietom trudno jest utrzymać optymalny poziom tłuszczu w organizmie – co najmniej 18 procent masy ciała. Jeśli poziom ten obniża się, może wystąpić nierównowaga hormonalna prowadząca do zaniku jajeczkowania, a po jakimś czasie do bezpłodności. Znaczna otyłość również może być powodem zmniejszenia szans kobiety na zajście w ciążę. Dlatego każda kobieta, ma w planach macierzyństwo, powinna kontrolować codzienną dietę. Na co szczególnie powinna zwracać uwagę?

Codziennie menu powinno zawierać produkty dostarczające odpowiednich ilości cynku, magnezu, żelaza, kwasu foliowego, witaminy C oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Niektóre kobiety stosujące przez kilka lat doustnie środki antykoncepcyjne mogą być bezpłodne przez kilka miesięcy po zakończeniu kuracji. Dlatego powinny one spożywać więcej produktów bogatych w mangan (owies, pszenne zarodki, kasztany, żytni chleb i groszek), które podwyższają działanie estrogenu. W diecie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć produktów zawierających witaminę B6 (pełne ziarna oraz zielono listne warzywa) niezbędnej w metabolizmie estrogenu. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, powinny zrezygnować z produktów wysoko oczyszczonych, na przykład z białej mąki i cukru, ponieważ zawierają one zbyt mało niezbędnych składników odżywczych.


Osoby starające się o dziecko powinno spożywać duże ilości warzyw i owoców. Fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy