Czas spędzony przed ekranem nie wpływa na jakość snu

Ilość czasu spędzanego przez dzieci na urządzeniach mobilnych ma niewielki wpływ na to, jak długo śpią – wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki.fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Wyniki nowych analiz są sprzeczne z poprzednimi badaniami, które sugerowały, że nadmierny czas spędzany przez dzieci przed ekranami telefonów, tabletów czy komputerów związany był z brakiem wystarczającego odpoczynku dzieci.

Badanie opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Pediatrics”, wykazały, że tak naprawdę związek pomiędzy snem a czasem spędzonym przed ekranami był „wyjątkowo skromny”.

Analiza, która została przeprowadzona przez Oxford Internet Institute, opierała się na danych z amerykańskiego badania z 2016 r., w którym wzięło udział ponad 50 000 młodych ludzi ze wszystkich stanów w USA. Rodzice dzieci, które brały udział w eksperymencie o nazwie „Cyfrowy czas ekranowy" musieli odpowiedzieć na dwa pytania:
  • ile czasu dzieci spędzały na komputerach, telefonach komórkowych, przenośnych grach wideo i innych urządzeniach elektronicznych
  • ile czasu dzieci spędzały przed telewizorem oglądając programy i inne treści, a także grając w gry wideo.

Wyniki badań okazały się zaskakujące. Nastolatki, które sporadycznie korzystały z technologii spały tylko odrobinę dłużej niż ich rówieśnicy, którzy większość dnia spędzali przed ekranem. Na przykład dzieci, które w ciągu dnia w ogóle nie korzystały z tabletów czy komputerów, spały średnio osiem godzin i 51 minut. Natomiast u osób, które w ciągu dnia 8 godzin spędziły przyklejone do ekranu, sen trwał osiem godzin i 21 minut. Każda godzina spędzona przed ekranem skraca sen o3-8 minut – zauważają badacze.

Ekrany są obecnie stałym elementem współczesnego dzieciństwa. Zarówno eksperci, jak i rodzice wyrażają obawy, że ilość czasu, jaki dzieci poświęcają siedzeniem przed komputerem czy tabletem, wpływa na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jeśli chodzi o sen, istnieją obawy, że dzieci zabierają urządzenia do łóżka i nadal ich używają, kiedy powinny spać. Inni zwracają uwagę na rolę, jaką niebieskie światło odgrywa na jakość snu. 

Amerykańska National Sleep Foundation zwraca uwagę, by dzieci przed snem nie korzystały z urządzeń elektronicznych, ponieważ niebieskie światło emitowane z ekranów może opóźnić uwalnianie melatoniny ułatwiającej zasypianie.

Autor analizy, prof. Andrew Przbylski, przyznał, że dane wykorzystane w badaniu były „niedoskonałe”, ponieważ opierały się na raportach od rodziców. „Wiele badań sugerujących powiązania między czasem spędzonym przed ekranem, a brakiem snu wymaga znacznie większych analiz, by znaleźć przekonujące dowody” – powiedział prof. Andrew Przbylski BBC News.
Ekologia.pl (JS)


Bibliografia:
Digital Screen Time and Pediatric Sleep: Evidence from a Preregistered Cohort Study by Andrew K. Przybylski, PhdxAndrew K. Przybylski, opublikowany w The Journal of Pediatrics


Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy