Czeka nas epidemia cukrzycy wśród dzieci?

By Mr Hyde at Czech Wikipedia(Original text: moje foto) [Public domain], via Wikimedia CommonsBy Mr Hyde at Czech Wikipedia(Original text: moje foto) [Public domain], via Wikimedia Commons

Cukrzyca, to pierwsza niezakaźna epidemia na świecie – uznała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Kojarzona zazwyczaj z osobami dorosłymi, cukrzyca niestety jest coraz bardziej powszechna wśród dzieci.Na cukrzycę choruje 347 mln osób, a szacunki pozują, że w 2035 roku liczba cukrzyków wzrośnie aż do 592 mln. – wynika z danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. A jak jest w Polsce? Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi 2,6 mln ludzi, przy czym aż 750 tys. osób jest tego nieświadomych.

Przeważająca większość, bo aż 90 proc. przypadków cukrzycy, to cukrzyca typu 2, która należy do chorób cywilizacyjnych i jest ściśle związana ze spożywaniem wysokoprzetworzonej, kalorycznej żywności oraz siedzącym trybem życia. Najczęściej cukrzyca objawia się u osób dojrzałych, jednak liczba młodszych pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 zwiększa się z roku na rok. Na tegorocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą amerykańscy lekarze przedstawili nawet przypadek najmłodszego dziecka na świecie z rozpoznaną cukrzycą typu 2 – dziewczynka miała 3 lata i ważyła 35 kg.

Dlaczego tak się dzieje? Eksperci wskazują, że przyczyną jest rosnąca fala otyłości. Już ponad 22 proc. dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat zmaga się z otyłością lub nadwagą. – wynika z danych Instytutu Żywności i Żywienia. A otyłość i nadwaga to główne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy. Gdy dziecko przybiera na wadze, jego organizm nie nadąża z produkcją wystarczającej ilości insuliny. A ryzyko wystąpienia cukrzycy u otyłych dzieci jest większe niż w przypadku osób dorosłych.

Przeciwdziałać cukrzycy można już od chwili poczęcia dziecka, poprzez prawidłowe odżywianie się przyszłej mamy. Od najmłodszych lat należy również zachęcać dziecko do aktywności ruchowej.
Ocena (0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy