Dlaczego dzieci powinny spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu?

Dziecięca zabawa na świeżym powietrzu to nie tylko „szlabanowa” alternatywa dla grania w gry na konsoli. Zalet przebywania najmłodszych na dworze jest bowiem wiele. Dotyczą one zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychiki. Dlaczego warto jest mądrze zachęcić dziecko do aktywności na zewnątrz?fot. shutterstockfot. shutterstock

Dawniej widok dzieci spędzających niemal cały dzień na podwórku nie był niczym nadzwyczajnym. Dzisiaj dziecięca gra w klasy czy zabawa w chowanego stanowi rzadkość. Z racji tego, że coraz więcej maluchów siedzi w domu przed komputerem lub telewizorem, dzieciom, które preferują spędzanie czasu na świeżym powietrzu brakuje towarzystwa do plenerowych gier czy zabaw. Niekiedy przyczyną pustego podwórka są zajęcia pozalekcyjne, które często trwają aż do wieczora tudzież nadopiekuńczość rodziców, obawiających się, że dziecku na dworze stanie się krzywda.
Mimo wszystko jednak warto, aby dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Gry i zabawy plenerowe w towarzystwie rówieśników lub rodziców sprawią, że nasze pociechy będą się prawidłowo rozwijać, a także staną się zdrowsze i szczęśliwsze.

Oto lista wybranych korzyści, które niesie ze sobą zachęcenie dziecka do spędzania czasu na zewnątrz:
Co więcej, jak pokazują badania naukowe, większość ankietowanych dzieci (nawet 70-80% !) woli bawić się wspólnie z rówieśnikami na świeżym powietrzu niż spędzać czas na siedzeniu przed komputerem. Co za tym idzie - rola rodzica powinna polegać na zachęceniu pociechy do spędzania czasu na dworze i czujnym wsłuchiwaniu się w indywidualne potrzeby dziecka. Wyjdzie to na zdrowie zarówno najmłodszym, jak i dorosłym.
Ekologia.pl (Alicja Chrząszcz)
Ocena (1.8) Oceń: