Jak smog wpływa na ciążę?

pixabay.compixabay.com

Dlaczego kobiety w ciąży powinny unikać spacerów, kiedy w powietrzu unosi się smog? Wdychanie zanieczyszczonego powietrza w okresie prenatalnym może przyczyniać się do pogorszenia zdolności umysłowych u przyszłych dzieci ‒ wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma „Biological Psychiatry”.Okres ciąży, to bardzo ważny czas dla mamy, jak i nienarodzonego dziecka. To co jemy i jak spędzamy czas może mieć duży wpływ na zdrowie naszej pociechy. Okazuję się, że bardzo istotne jest również to, czym oddychamy.

Naukowcy z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) w Hiszpanii i Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii, przeprowadzili badania, w których wzięło udział 783 kobiety w ciąży. Podczas eksperymentu zbierano dane dotyczące zdrowia dziecka od życia płodowego aż do wieku szkolnego.

Równocześnie zespół mierzył poziom zanieczyszczenia powietrza w domu i zbierał dane na temat poziomów zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu ‒ zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez ruch drogowy i palenie papierosów ‒ oraz poziomu pyłów zawieszonych. Kiedy dzieci osiągały wiek szkolny (6-10 lat) badacze wykonywali obrazowanie mózgu, aby przyjrzeć się strukturze tego narządu.

Wyniki wykazały, że ekspozycja na drobne cząstki pyłu podczas życia płodowego była związana z pojawieniem się w kilku regionach mózgu cieńszej zewnętrznej warstwy.

Naukowcy wyjaśnili, że ta zmiana strukturalna może przyczynić się do pojawienia się problemów z samokontrolą, zaburzeniami uwagi i nadpobudliwością u dzieci w wieku szkolnym.

Co niepokojące, zespół odkrył również, że związek między tymi zmianami w mózgu, a narażeniem na drobne cząstki nastąpił, gdy średnie poziomy stężeń zanieczyszczeń były znacznie niższe od obecnego dopuszczalnego limitu ustalonego przez UE.

Ponieważ mózg płodu jeszcze nie opracował mechanizmów potrzebnych do ochrony przed toksycznym środowiskiem, jest szczególnie podatny na infekcje w czasie ciąży. Badanie to pokazuje, że narażenie na niskie poziomy zanieczyszczeń może powodować trwałe uszkodzenie mózgu.

Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać nie tylko smogu, ale nawet niewielkiego przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza - przekonują badacze.
Ekologia.pl
Źródło: http://www.medicaldaily.com/safe-level-pollution-exposure-can-harm-pre-birth-brain-development-423044


Ocena (0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy