Najlepszy prezent na Dzień Dziecka? Czas...

Jest Dzień Dziecka... Sprawmy aby nasze pociechy poczuły się naprawdę wyjątkowo – poświęćmy im jak najwięcej czasu. Żadna zabawka nie zastąpi całego dnia spędzonego z rodzicami. Niech Maluchy będą ważniejsze od pracy, Internetu czy odkładanych na później książek.fot. shutterstockfot. shutterstock

Na ten specjalny dzień można przygotować wiele scenariuszy, ale trzeba przede wszystkim mieć plan zarówno na słoneczną, jak i na deszczową pogodę. Nie należy ufać długoterminowym prognozom, bo jak twierdzą starzy górale i w czerwcu może spaść śnieg...
Przyjmijmy wariant optymistyczny i załóżmy, że będzie piękna pogoda. Zorientujmy się, jakie są propozycje spędzenia Dnia Dziecka w naszej miejscowości – na pewno będzie w czym wybierać. Nie idźmy do galerii handlowych – wybierzmy raczej warsztaty na świeżym powietrzu, albo rodzinny rajd rowerowy. Jeśli nikt nie organizuje tego typu imprezy, zorganizujmy ją sami. Na pewno każdy zna jakieś przyjemne miejsce na piknik. Przygotujmy razem z Pociechami coś dobrego, coś co najbardziej lubią – domowe muffinki z truskawkami, ciasto orzechowe, pyszne kanapki, mnóstwo owoców oraz lemoniadę z prawdziwych cytryn i w drogę! Czy to nad stawem, czy nad jeziorkiem, a może w lesie – jak przyjemnie będzie spędzić parę godzin na kocyku, jedząc smakołyki, a w międzyczasie wygłupiając się i grając w piłkę. Na pewno będzie to niezapomniany dzień. Można też pojechać na rodzinną wycieczkę rowerową – niech tym razem dzieci wybiorą miejsce w okolicy, które chciałyby po drodze zobaczyć.

Inną propozycją może być wspólne budowanie latawca – należy się przygotować trochę wcześniej, żeby w Dniu Dziecka sprawić Maluchowi frajdę i wspólnie zbudować piękny latawiec, a później wypróbować go na świeżym powietrzu.

Co jeśli pogoda nie dopisze? Nie włączajmy bajek. Bajki dzieci mają na co dzień. Dzień Dziecka ma być wyjątkowy.

Bardzo fajnym pomysłem jest zabawa w teatrzyk. Można zainscenizować ulubioną bajkę lub wierszyk, albo pozwolić dzieciom na improwizację. Każdy z członków rodziny dostanie jakąś rolę. Będzie dużo śmiechu. A sam teatrzyk? Jeśli ma być z pacynkami – wystarczy wziąć duże tekturowe pudło i wyciąć otwór na scenę. Każde dziecko ma wśród licznych zabawek jakieś pacynki. Jeśli dla kogoś zabraknie, to takie zabawki można zrobić ze starych skarpet, rolek po papierze toaletowym, plastikowych butelek czy małych zabawek i patyczków do szaszłyków. Samo robienie pacynek to wspaniała zabawa pobudzająca u dzieci kreatywność. Jeśli zamiast pacynek my będziemy wcielać się w postaci – pomyślmy nad kostiumami i kurtyną. Tak spędzony dzień dzieci zapamiętają na długo.

A co jeżeli dzieci lubią przebieranki, ale nie przepadają za teatrzykami? Zróbmy rodzinną sesję zdjęciową – portrety i wspólne zdjęcia w dziwacznych strojach i w nietypowych miejscach nie tylko będą fajną zabawą, ale też super pamiątką, a nawet inspiracją na następny rok.

Cały dzień można też przeznaczyć na wspólne gotowanie. Tym razem dzieci wybierają co chcą zjeść i gotują, a rodzice im pomagają. Rodzice nie narzekają na bałagan w kuchni, tylko sprzątają!

Jeśli konieczne chcecie wyjść z domu – zabierzcie Maluchy na basen. Które dziecko nie lubi wody? A chlapanie się z mamą i tatą to szczyt szczęścia dla każdego dziecka.

Każde dziecko jest inne, ale rodzice wiedzą jak sprawić mu radość. Postarajmy się tak przygotować na Dzień Dziecka, aby sprawić Maluchowi niespodziankę, ale i zmotywować go do wspólnej zabawy pobudzającej fantazję. Niech czuje, że ten dzień należy do niego. Nie zapominajmy jednak, że nasze dzieci są wyjątkowe przez cały rok i zawsze muszą czuć, że są dla nas najważniejsze.
Ekologia.pl (Anna Rybicka)
Ocena (3.2) Oceń: