Potówki – jak im zapobiegać? Poznaj sposoby leczenia tego problemu!

Dziecko, które dopiero co przyszło na świat, ma bardzo delikatną i wrażliwą skórę. Jego bariery immunologiczne, ale też procesy termoregulacji często nie są jeszcze do końca ukształtowane. W takiej sytuacji nietrudno więc o podrażnienia czy alergie skórne.dzieckofot. Alena Ozerova/shutterstock.com
Potówki to znany problem świeżo upieczonych mam. Niepokojąco wyglądające zmiany skórne często dotykają noworodków i niemowlęta. Przypominają niewielkie pęcherzyki lub krostki. Pojawiają się zazwyczaj w okolicy twarzy, ale też na pośladkach czy w zgięciach kończyn. Często pomimo starannych zabiegów pielęgnacyjnych ze strony rodziców tego typu problemy skórne i tak się pojawiają.

Potówki – jakie są przyczyny ich występowania


Potówki mogą występować na skutek niewłaściwej higieny wrażliwej dziecięcej skóry. Często powodem ich pojawienia się są zbyt rzadkie kąpiele, stosowanie sztucznych i mało przewiewnych ubranek czy też zbyt mocna ekspozycja malucha na słońce.

Noworodki przychodzą na świat z nie do końca wykształconym mechanizmem termoregulacji. Konsekwencją tego stanu rzeczy są problemy z odprowadzaniem potu, a co za tym idzie, niewielkie zmiany skórne.

Potówki u niemowląt – charakterystyka problemu


Zmiany skórne u małych dzieci pojawiają się zazwyczaj w miejscach zginania kończyn czy strefach narażonych na otarcie czy ucisk, na przykład ze strony odzieży. Stąd też krostki widoczne są zwykle w pachwinach, na łokciach czy w zgięciach kolan. Zazwyczaj pojawiają się w większej ilości, tworząc charakterystyczne skupiska. Na szczęście nie są groźne dla zdrowia, choć mogą być powodem większej drażliwości dziecka, związanej z pojawieniem się świądu na skórze.

Jakie są sposoby leczenia potówek u niemowląt?


Podstawą jest zachowanie suchej skóry, co jest kluczowe zwłaszcza w letnich miesiącach roku. Uzyskanie tego będzie prostsze, gdy do dziecięcej pielęgnacji rodzice będą stosować naturalne, bawełniane materiały. Przyda się też niepodrażniająca i przewiewna odzież. W okresie natężonych upałów można rozebrać dziecko, pozostawiając mu tylko pampers.

Warto zadbać o to, aby skóra dziecka była sucha. Pomocne mogą być dostępne w sklepach i aptekach preparaty. Sprawdzi się też znana od lat mąka ziemniaczana. Przydatnym sposobem radzenia sobie z potówkami na skórze dziecka jest dodanie nieco kobiecego mleka wprost do wanienki, w której będzie kąpany maluch.

Które metody pomagają w zapobieganiu potówkom u niemowląt?


Lepiej zapobiegać niż leczyć – zasada ta sprawdza się także w przypadku tej dolegliwości. Warto stawiać na antyalergiczne, delikatne płyny do prania dziecięcych ubranek. Istotne jest też, aby nie przegrzewać dziecka, wybierając dla niego przewiewne i dostosowane do temperatury stroje.

Ważne jest także, aby regularnie kąpać malucha. Wieczorny seans w wanience z odrobiną emolientu pozwoli ograniczyć ryzyko zatkania się gruczołów potowych, efektem czego jest powstanie potówek. Często dobrym rozwiązaniem będzie ograniczenie, a nawet całkowita rezygnacja z oliwki. W przypadku wielu niemowląt tego typu kosmetyki powodują spotęgowanie problemu związanego z potówkami. Podstawą zapobiegania problemom jest też regularna zmiana pieluszki.


art. sponsorowany
Ocena (3.6) Oceń: