Rodzinne obiady dobrze wpływają na psychikę dziecka

pixabay.compixabay.com

Aby dziecko miało lepsze wyniki w szkole, warto siadać z nim do stołu. Badania naukowe wykazały, że rodzinne obiady są jedną z podstawowych rzeczy wspierających rozwój intelektualny dziecka. Co więcej, wspólny posiłek daje też pewność, że maluch nie będzie miał problemów z nadwagą czy nadpobudliwością.


Przeprowadzone przez amerykańskich naukowców badania wykazały, że jedzenie z dzieckiem przy wspólnym stole to nie tylko dobra forma rodzinnego spędzania czasu, lecz także czynnik, który odpowiada za prawidłowy rozwój intelektualny młodego człowieka.

Wyniki eksperymentu dowodzą, że dzieci w wieku od 7 do 11 lat, które jedzą obiady wraz z rodzicami aż o 40% częściej mają oceny celujące i bardzo dobre w porównaniu do uczniów, którzy jedzą w samotności.  Okazało się również, że dzieciaki, które spożywają rodzinne posiłki rzadziej niż 3 razy na tydzień aż dwa razy częściej mają kłopoty z nauką. Z kolei ich rówieśnicy, którzy w taki sposób spędzają czas regularnie, otrzymują niskie oceny tylko sporadycznie. Co ciekawe, nie sam posiłek, lecz towarzysząca mu rozmowa najbardziej przyczynia się do rozwoju intelektualnego, a przede wszystkim, słownictwa dzieci. Przynosi ona lepsze efekty niż nawet wspólne czytanie książek!
Rodzinne konwersacje, poza poszerzeniem słownictwa dzieciaków, uczą je także społecznych relacji, empatii i kształtowania opinii. W tego rodzaju spędzaniu czasu ważny jest oczywiście nie tylko temat rozmowy, lecz także sposób jej prowadzenia. Aby przyniosła pożądane efekty, należy zabrać ze stołu telefony komórkowe i tablety, ponieważ ich obecność, zgodnie z wynikami badań, prowadzi do znacznego pogorszenia zachowania przy stole.

Należy skupić się na samym spędzaniu czasu z bliskimi, a wspólny obiad to doskonała okazja, żeby porozmawiać z dzieckiem na tematy, które wspomogą jego rozwój intelektualny, a także dadzą mu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Maluchy, które mają dobre relacje z rodzicami są spokojniejsze, bardziej zadowolone z życia, wykazują lepsze przyzwyczajenia żywieniowe, są pewne siebie i w przyszłości nie przejawiają skłonności do popadania w nałogi.

Mając na uwadze wyniki amerykańskiego badania, warto umacniać więzi rodzinne, chociażby przy takiej okazji, jaką jest wspólny posiłek. Tego rodzaju nawyk wiele nie kosztuje, a może być dużo lepszy dla dziecka niż późniejsza wizyta u psychoterapeuty.
Alicja Chrząszcz

Źródło: www.hellozdrowie.pl
Źródło zdjęcia: www.pixaby.com
Moim zdaniem
Spożywacie rodzinne posiłki?
Ocena (1.0) Oceń: