Symulatory niemowląt sprawdzą instynkt rodzicielski

pixabay.compixabay.com

Po raz pierwszy w Polsce zostaną przeprowadzone badania nad empatią przyszłych rodziców. W eksperymencie zostaną użyte nowoczesne lalki – symulatory potrzeb niemowląt. Testom podda się 200 aż par, a analiz dokonają eksperci z dziedziny psychologii, biotechnologii, chemii i położnictwa. Ten nowatorski projekt koordynuje Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.Empatia jest uznawana za podstawę relacji interpersonalnych. Okazywana dziecku przez rodziców jest istotnym czynnikiem powstawania więzi rodzinnych. Badania wykazały, że wpływa ona na rozwój dzieci już w okresie niemowlęcym.

Naukowcy dostrzegają związek między genami a poziomem empatii. Hormonami, które odpowiadają za bliskość w relacjach międzyludzkich jest oksytocyna i wazopresyna. Wahania tych hormonów w czasie opieki nad dzieckiem mają istotny wpływ na wrażliwość rodzicielską. Testy, które zostaną przeprowadzone, sprawdzą, czy empatia partnerów powoduje wzrost ich wrażliwości na płacz dziecka z racji tego, że jest powiązana z podwyższonym poziomem oksytocyny i wazopresyny.

W trakcie badań specjaliści poddadzą analizie reakcje dorosłych na płacz niemowlaka i samo przebywanie z nim. Planuje się przy tym wykonanie pomiarów ze śliny, a także badanie materiału biologicznego i genów. Cały projekt będzie trwał trzy lata, z racji na ilość ochotników i zróżnicowanie grup wiekowych.

Eksperci będą też starali się określić, czy większa empatia jednej osoby z pary może osłabiać albo wzmacniać reakcje partnera, a także, czy zachowania obu osób w związku są wobec niemowlęcia podobne.

Podczas badania naukowcy spróbują także znaleźć odpowiedź na pytanie, czy niektórzy ludzie są z powodów fizjologicznych predysponowani do tego, żeby bardziej reagować na potrzeby dziecka.

Kierowniczka projektu - dr hab. Maria Kaźmierczak – zapytana o to, czy, jej zdaniem, zaawansowana zdolność do wczuwania się w emocje partnera i dziecka warunkuje udane rodzicielstwo – przekonuje, że dobrym rodzicem można być niezależnie od wykazywanego poziomu empatii. Zaznacza jednak, że tego rodzaju cecha znacznie ułatwia interpretowanie potrzeb dziecka i przyspiesza budowanie z nim więzi emocjonalnej. Zdaniem dr hab. Kaźmierczak, niemowlę może się wtedy szybciej rozwijać i w przyszłości będzie sobie lepiej radziło z emocjami.

Zespół odpowiedzialny za badania będzie bardzo zróżnicowany. W projekcie zaplanowano współpracę zespołu Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego z ekspertami z Zakładu Diagnostyki Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ekspertami farmacji i neuroendokrynologii z Wydziału Farmaceutycznego z OML i Kliniki Położnictwa z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jak również z psychologami rozwojowymi z Uniwersytetu w Leiden w Holandii.
Moim zdaniem
Okazywanie empatii warunkuje udane rodzicielstwo?
Ocena (1.0) Oceń: