Uczniowie piszą „Listy dla Ziemi”

co dziesiąta gmina w Polsce weźmie udział w akcji Fundacji Ekologicznej ARKA „Listy dla Ziemi” co dziesiąta gmina w Polsce weźmie udział w akcji Fundacji Ekologicznej ARKA „Listy dla Ziemi”

Spalanie śmieci w domowych piecach grzewczych to − obok transportu – główne źródło zanieczyszczeń powietrza, powodujące i nasilające choroby układu oddechowego i krążenia oraz degradację środowiska. Dlatego co dziesiąta gmina w Polsce weźmie udział w akcji Fundacji Ekologicznej Arka „Listy dla Ziemi”, mającej na celu ochronę jakości powietrza.Od 15 do 30 kwietnia podczas akcji „Listy dla Ziemi” uczniowie napiszą w szkole list, żeby przeczytać go w domu i wspólnie z rodziną podjąć proste działania ekologiczne, które ograniczą zanieczyszczanie powietrza. Hasło kampanii „Czyste powietrze – zdrowy człowiek” podkreśla związek między jakością życia, a wdychanym powietrzem.

Uczestnicy akcji − gminy – zgłaszają swój udział poprzez http://listydlaziemi.pl/zglos-gmine. Pisanie listów poprzedzają akcje edukacyjne i lekcje (ich scenariusze przygotowano we współpracy z dydaktykiem biologii i edukacji środowiskowej). Szkoły, przedszkola, domy kultury, biblioteki mogą organizować imprezy dla rodzin dzieci, mieszkańców osiedli i dzielnic, takie jak happeningi, festyny, przemarsze, a we współpracy z nadleśnictwami – sadzenie drzew.  Listy zapisywane są na papierze z makulatury. Druga strona kartki informuje o tym, jak chronić powietrze (m.in. wybierając jazdę na rowerze; sadząc drzewa; oddając śmieci do zakładów komunalnych). Tu także jest miejsce do zapisania trzech eko-działań, do których rodzina zobowiązuje się w ciągu minimum dwóch tygodni.

Szkoły mogą zgłosić wybrany list do konkursu na List Roku, a nauczyciele wziąć udział w konkursie na Eko-nauczyciela Roku. Do akcji przyłączyła się Renata Piątkowska pisarka dla dzieci, której książki znajdują się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom: Ogromnie zachęcam, by dzieci próbowały pisać takie listy, a nauczycieli by zechcieli im pomóc – spojrzeć na problem z różnych stron, sformułować treść tak, aby była dowcipna, zajmująca czy przekonująca.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy