Unijne pieniądze na owoce w polskich szkołach

Fot. sxc.huFot. sxc.hu

9,2 mln euro przypadnie w tym roku Polsce na program „Owoce w szkole” – ogłosiła Komisja Europejska, która podjęła ostateczną decyzję o podziale unijnych środków na ten cel w roku szkolnym 2010/11.Celem akcji, która trwa już drugi rok, jest krzewienie zdrowego trybu życia i prawidłowej diety wśród dzieci w wieku szkolnym. Te nawyki, przekonuje KE, utrzymują się w późniejszych latach życia.

Program „Owoce w szkole” przewiduje rocznie do podziału 90 mln euro z budżetu UE na wzbogacenie diety uczniów w warzywa i owoce. Na udział w akcji zdecydowało się 25 z 27 państw członkowskich (bez Finlandii i Szwecji). Głównymi beneficjentami programu są Włochy (21 mln euro), Niemcy (10 mln euro), Rumunia (9,6 mln euro) oraz Polska.

Program „Owoce w szkole” ma zachęcić młodych ludzi do wyrabiania dobrych nawyków żywieniowych. Oprócz finansowania zakupu owoców i warzyw dla szkół, zakłada też zaangażowanie władz w szerzenie wiedzy na temat zdrowej diety.

KE szacuje, że około 22 mln dzieci w Unii Europejskiej boryka się z nadwagą, a ponad 5 mln jest otyłych. Poprawienie nawyków żywieniowych ma w dużej mierze pomóc w zwalczaniu tego problemu. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienne spożycie 400 gramów owoców i warzyw netto na osobę. Większość Europejczyków nie osiąga tego celu, a tendencja zniżkowa jest szczególnie widoczna u młodych ludzi.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy