Uwaga na toksyczne gniotki!

Gniotki to bardzo popularne zabawki sprzedawane w Polsce. Dają maluchom wiele radości, a rodzicom chwilę spokoju. Niestety okazuje się,  że te kolorowe, miękkie zabawki mogą zawierać substancje chemiczne, które są szczególnie szkodliwe dla dzieci.Fot. IstockFot. Istock
 
Dania wycofuje z rynku gniotki. Powód? Duńska Agencja Ochrony Środowiska wystosowała oficjalny komunikat, ostrzegający przed tymi produktami, ze względu na wysoki poziom substancji szkodliwych i alergizujących.

Wysokie ryzyko dla zdrowia dzieci

Gniotki to bardzo popularne zabawki, które potrafią zainteresować dzieci na dłużej. Dlaczego należy wyrzucić je z dziecięcego pokoju? Duńskie badania wykazały, że wszystkie przebadane próbki gniotków zawierały niebezpieczne chemikalia, w bardzo wysokich stężeniach. Według władz duńskich chemikalia te stanowią bardzo duże ryzyko dla dzieci, które często biorą zabawki do buzi. Zidentyfikowano dimetyloformamid, styren i toluen, które są uważane za alergizujące i szkodliwe dla zdrowia. Dimetyloformamid znajduje się na liście kandydackiej UE substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC), ponieważ jest szkodliwy dla układu rozrodczego i może powodować uszkodzenie wątroby. Toluen może powodować uszkodzenie nerwów, nerek i prawdopodobnie także wątroby. Substancja może również wpływać na układ rozrodczy, ma działanie teratogenne, może poważnie drażnić oczy i układ oddechowy oraz powodować reakcje alergiczne. Niestety gniotki są nadal dostępne w sklepach w Polsce.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zdecydowanie zaleca rodzicom pozbycie się jakichkolwiek gniotków z domu. Jeżeli już chcemy sprezentować taką zabawkę dla pociechy, to gniotka można bez problemu wykonać samodzielnie. Wystarczy wypełnić balona mąką i ryżem, narysować na nim śmieszną buźkę i gotowe.
Ekologia.pl


Ocena (4.0) Oceń:
Pasaż zakupowy