Uwaga na toksyczne zabawki!

fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Blisko 700 tys. na 1,5 mln sprawdzonych zabawek, nie spełnia europejskich norm bezpieczeństwa – wynika z najnowszej kontroli UOKiK i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).Celnicy przy wsparciu Inspekcji Handlowej i specjalistycznych laboratoriów sprawdzali, czy w sprowadzanych spoza UE lalkach, piłkach lub gryzakach nie ma zbyt dużo toksycznych substancji. Podczas kontroli sprawdzano głównie zawartość ftalanów. Ftalany, to estry kwasu ftalowego, które służą do zmiękczania plastiku i nadają mu elastyczność. Związki te spotykane są miękkich zabawkach - lalkach, zwierzątkach do kąpieli, piłkach, skakankach, gryzakach, grzechotkach. W zabawkach nie może być ich więcej niż 0,1 proc. Wyższe stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia – może powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworów. I co wykazały kontrole?

W ramach akcji polscy celnicy skontrolowali blisko 1,5 mln zabawek zgłaszanych do odprawy na granicy. Jeśli coś budziło ich zastrzeżenia, zgłaszali sprawę do Inspekcji Handlowej. IH przekazywała plastikowe zabawki do specjalistycznych badań na stężenie ftalanów. W sumie przebadano 55 próbek, z tego 11 w Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi. W 25 próbkach, które pochodziły z Chin–  normy były przekroczone, czasem nawet kilkaset razy.

Na przykład w głowie jednej z lalek z zestawu „Sweet girl” zbadanej w laboratorium UOKiK stężenie ftalanu wyniosło ok. 29 proc.

Celnicy zniszczyli wszystkie zabawki, które zawierały zbyt dużo toksycznych estrów – czyli ok. 30 tys. sztuk. Oprócz tego UOKiK zgłosił 10 zabawek z ftalanami do unijnego systemu RAPEX, w którym państwa UE ostrzegają się przed niebezpiecznymi produktami. Gdy tylko dostanie kolejne dokumenty z KAS, zgłosi tam pozostałe 15 zabawek.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy