Wczesny kontakt ze zwierzętami nie zwiększa ryzyka alergii u dzieci

Źródło: sxc.huŹródło: sxc.hu

Posiadanie psa lub kota w domu nie zwiększa ryzyka rozwoju alergii na sierść u dzieci, a może je nawet zmniejszać – informują naukowcy z USA na łamach pisma „Clinical & Experimental Allergy”.Rodzice małych dzieci często zastanawiają się, czy wychowywanie niemowlęcia w domu, w którym mieszka pies lub kot nie zwiększa ryzyka rozwoju alergii na sierść tych zwierząt.

Zespół Ganesy Wegienka z Henry Ford Hospital badał grupę 565 dzieci od urodzenia aż do ukończenia 18. roku życia. Okresowo zbierano informacje na temat kontaktu dzieci z psami i kotami. Kiedy dzieci uczestniczące w badaniu kończyły 18 lat, pobierano im krew, a następnie mierzono poziom przeciwciał przeciwko alergenom obecnym w sierści zwierząt.

Okazało się, że kontakt ze zwierzęciem w pierwszych latach życia był dla układu odpornościowego najważniejszy i w niektórych przypadkach zabezpieczał dzieci przed alergią.

Chłopcy, u których w domu przez pierwsze lata ich życia mieszkał pies, mieli o 50 proc. niższe ryzyko uczulenia na jego sierść w porównaniu z rówieśnikami, którzy nie mieli kontaktu z psem w pierwszych latach życia. Podobnie chłopcy i dziewczęta, którzy mieszkali z kotami przez pierwsze lata życia byli prawie o 50 proc. mniej narażeni na alergię na kocią sierść.

„Wyniki naszej pracy wskazują, że doświadczenia pierwszych lat życia wpływają na stan zdrowia człowieka w późniejszym życiu oraz że wczesny kontakt ze zwierzętami domowymi nie zwiększa ryzyka alergii u większości dzieci” – podsumowują autorzy pracy.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy