Zabawki sprzedawane w Unii będą bardziej bezpieczne

Fot.: sxc.huFot.: sxc.hu
Całkowity zakaz stosowania w zabawkach substancji rakotwórczych przewiduje przyjęta wczoraj przez Parlament Europejski dyrektywa, zaostrzająca przepisy o bezpieczeństwie sprzedawanych w UE zabawek.

"Europejscy konsumenci będą teraz pewni, że zabawki sprzedawane w UE spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa na świecie" - twierdzi unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen.


Komisja Europejska przedstawiła na początku roku propozycję nowelizacji obecnej, liczącej 20 lat dyrektywy, w wyniku reakcji na  głośne przypadki wykrycia toksycznych albo wadliwie skonstruowanych zabawek produkowanych w Chinach i Meksyku  przez koncern Mattel.

Nowelizacja wprowadza całkowity zakaz stosowania substancji rakotwórczych, zaburzających płodność i mutagennych w zabawkach dla dzieci poniżej 14 lat, a także zakazuje stosowania 55 substancji zapachowych powodujących uczulenia. Obniżone zostały również dopuszczalne limity takich niebezpiecznych związków, jak ołów czy rtęć. Ograniczony został też dopuszczalny poziom dźwięku emitowanego przez zabawki.

Odpowiednie etykietowanie produktów ma zapobiec ryzyku połknięcia drobnych elementów.  Przewiduje się surowsze zasady kontroli bezpieczeństwa zabawek na  granicach Unii oraz większą odpowiedzialność importerów za sprowadzany przez nich towar.

Dyrektywa uniemożliwia częste dotąd omijanie prawa przez producentów, którzy z braku odpowiednich certyfikatów wypuszczali na rynek produkty opatrzone etykietą "nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3. roku życia", choć były one ewidentnie przeznaczone dla niemowląt.

Firmy zabawkarskie  bały się m.in. forsowanego przez frakcję Zielonych kosztownego obowiązku certyfikacji zabawek przez niezależne placówki. Ostatecznie zapis ten nie przeszedł.

Dyrektywa wejdzie w życie w przyszłym roku, ale producenci i importerzy będą mogli jeszcze przez dwa lata sprzedawać zabawki zgodne z normami, które obowiązują obecnie.  Jeśli chodzi o substancje chemiczne okres na wprowadzenie nowych norm ma wynosić cztery lata.
Źródło: PAP

Ocena (5.0) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy