Zdrowsze i szczęśliwsze dzieci? Poznajcie leśne przedszkola

lesne przedszkole

Co powiecie na przedszkole, które daje waszym dzieciom możliwość codziennego kontaktu z naturą, z dala od miejskiego smogu? Poznajcie leśne przedszkola - alternatywę dla tradycyjnych przedszkoli.Na łonie natury codziennie. Bez wymówek!

Leśne przedszkola to takie,  w których przynajmniej kilka godzin dziennie dzieci spędzają poza budynkiem placówki, w otoczeniu natury, najczęściej w lesie. Większość tego czasu to spontaniczne, niezorganizowane przez opiekunów zabawy. Dzieci same ustalają, w co się bawią, mają dużo swobody. Wyjścia do lasu odbywają się codziennie, bez względu na pogodę.
Jak często z proekologicznymi inicjatywami bywa, również leśne przedszkola to pomysł Skandynawów. Pierwsze powstały w Danii, w latach 50-tych ubiegłego wieku, a obecnie są szeroko rozpowszechnioną formą opieki nad dziećmi w Danii, Norwegii i Szwecji.

W Polsce koncepcja leśnych przedszkoli dopiero zdobywa popularność. Jednak i u nas znajdziecie już pierwsze placówki tego typu, umiejscowione wokół największych miast. Na końcu artykułu zamieściliśmy dla Was listę leśnych przedszkoli funkcjonujących w Polsce.


Czym różni się leśne przedszkole od tradycyjnego?

Oczywiście znajdziemy w Polsce i tradycyjne placówki, które tak jak leśne przedszkola
położone są blisko parku czy lasu, a dzieci często  wychodzą na spacery. Różnica jest taka, że spacery w tych pierwszych często nie dochodzą do skutku ze względu na deszcz, wiatr czy mróz. Każdy rodzic wie, jak rzadko ich dzieci mają szansę przebywać poza budynkiem przedszkola w okresie jesienno-zimowym.  Druga istotna różnica, to sposób spędzania czasu na dworze - w klasycznym przedszkolu to zazwyczaj spacer w dwuszeregu, ewentualnie zabawa na placu zabaw.  Głównym powodem tej sytuacji nie jest oczywiście zła wola personelu, ale po prostu ograniczony czas przewidziany na wyjście z placówki. W przeciągu godziny pomiędzy drugim śniadaniem, a zajęciami edukacyjnymi przed obiadem nie zostaje wiele czasu…
lesne przedszkole
Dzieci uwielbiają spędzać czas w lesnym przedszkolu.


Dlaczego rodzice w Skandynawii wysyłają dzieci do tego typu przedszkoli? Poznajcie powody

Pierwsze leśne przedszkola powstały w latach 50-tych ubiegłego wieku w Danii. Leśne przedszkola to nie tylko miejsce dla dzieci hipisów ;) Przekonaj się sam dlaczego warto zapisać Twoje dziecko do takiego przedszkola. Poniżej kilka argumentów, które przytaczają duńscy rodzice posyłający dzieci do takich placówek:

●    Wzrost odporności u dzieci, spadek częstotliwości zachorowań. Badania pokazują, że dzieci przebywające w leśnych przedszkolach rzadziej chorują i rzadziej zapadają na alergie.

●    Przebywanie w otoczeniu natury wyostrza zmysły, wzmacnia mięśnie i kości. Te czynniki powodują z kolei dużo lepszy niż w tradycyjnym przedszkolu rozwój fizyczny i motoryczny dziecka. Dzieci przebywające w leśnych przedszkolach mają dużo więcej możliwości ruchu niż te w tradycyjnych placówkach, co wg wyników badań przekłada się na lepszą koordynację ruchową, tężyznę fizyczną, gibkość i ogólną wytrzymałość.

●    Jak wynika z badań, dzieci które bawią się na łonie natury są w stanie dłużej skoncentrować się na jednym zadaniu, w porównaniu do zabaw w zamkniętych pomieszczeniach. Jest to spowodowane obniżonym poziomem stresu, który zapewnia przebywanie w lesie.

●    Las to świetne miejsce zabaw dla dzieci, stymulujące ich kreatywność - dzieci same muszą sobie znaleźć zabawki, nie mają ich podanych “na tacy” - zabawkami staje się to, co znajdą w lesie, w dodatku dla każdego dziecka dany przedmiot może być kilkoma różnymi zabawkami, w zależności od tego co podpowie mu wyobraźnia.

●    Przyroda jest niewyczerpalnym źródłem wiedzy. Jeżeli dzieci są pod opieką osoby, która potrafi przekazać im tę wiedzy w formie zabawy, to las staje się doskonałym miejscem nauki. Dzieci uczęszczające do leśnych przedszkoli nauczą się tego czego ich rówieśnicy w tradycyjnym przedszkolu (liczenie, czytanie, pisanie), ale również będą miały szersze horyzonty - poznają nazwy wielu roślin, dowiedzą się w jaki sposób można je wykorzystać w medycynie, z łatwością będę rozpoznawać kierunki świata itp itd.
Okazuje się, że również fakt mniejszej liczby zorganizowanych zajęć edukacyjnych nie stanowi problemu w przygotowaniu dziecka do pójścia do szkoły. Badania duńskich naukowców pokazują, że przebywanie dzieci blisko natury w znaczącym stopniu stymuluje rozwój tak dużej jak i małej motoryki: umiejętność utrzymania równowagi czy koordynację wzrokowo-ruchową, niezbędną do m.in. prawidłowego pisania i czytania. Rozwój dużej motoryki ma z kolei znaczący wpływ na rozwój spostrzegawczości.

Warte rozważenia zanim zapiszesz dziecko do leśnego przedszkola
Leśne przedszkola nie są oczywiście dla każdego.Oto główne minusy posyłania dziecka do tego typu placówki wskazywane przez rodziców:

●    Konieczność zakupu drogich, ciepłych i nieprzemakalnych ubrań. Gdy dzieci spędzają cały rok w lesie, czasem może być naprawdę zimno i dlatego zapewnienie ciepłego ubioru wierzchniego dziecka jest kluczowe.
●    Odległość od domu do leśnego przedszkola - ponieważ przedszkola zlokalizowane są w lasach, codzienne dojazdy dom-praca-przedszkole mogą być męczące.
●    Dzieci uczęszczające do leśnych przedszkoli wracają do domu zadowolone ale również zmęczone, ze względu na fakt dużej ilości ruchu i tlenu, które otrzymują podczas zabaw w lesie. Ten problem jest szczególnie nasilony w pierwszych miesiącach korzystania z placówki, gdy dziecko adaptuje się do nowych warunków. Czas snu dziecka jest w tym okresie wydłużony.
●    Dzieci przyzwyczajają się do spędzania czasu na powietrzu i chcą w ten sposób spędzać większość każdego dnia, a więc również weekendów ;) Trzeba się przygotować na spędzanie weekendów poza domem.

Lista leśnych przedszkoli w Polsce - znajdź najbliższe Twojego miejsca zamieszkania:

Dzika Osada, Mogilany k. Krakowa
Leśna Droga, Osada k. Warszawy
Puszczyk, Białystok
Przedszkole Montessori w Przyłękowie, Krzyżówkach i Koszarawie Bystrej  k. Żywca
Kasztanki, Wrocław
przedszkole "Wilczek", k.Sopotu
Stacja Marcelin, k. Poznania


Hanna Baster
Mama, podróżniczka, specjalista ds. zmian klimatu


Źródła:

http://www.bupl.dk/internet/boernogunge.nsf/1ea85c8010e5ec90c12569b60052d382/e9da13b568df79afc12572a400377d20!OpenDocument
https://www.leksikon.org/art.php?n=5230
http://denstoredanske.dk/Erhverv,_karriere_og_ledelse/P%C3%A6dagogik_og_uddannelse/Sm%C3%A5b%C3%B8rnsp%C3%A6dagogik,_vuggestuer_og_b%C3%B8rnehaver/skovb%C3%B8rnehave
http://www.babybusiness.dk/skovboernehaver-fordele-og-ulemper.html
zdjęcia:pixabay


Ocena (1.0) Oceń: