Zrób zabawki razem z dzieckiem

SłoneczkoSłoneczko i kwiatek, fot.: ekorodzice.pl

Dzieci uczą się życia przez doświadczenie i naśladownictwo. Chcą brać udział w czynnościach, wykonywanych przez bliskie im osoby, a zabawki własnej roboty to dobry sposób, by pokazać dziecku co to jest kreatywność, zaangażowanie i odpowiedzialność.Zabawy z różnymi materiałami, substancjami plastycznymi poza tym, że sprawią dziecku wiele radości, to na pewno pozytywnie wpłynął na rozwój pociechy. Wspólne majsterkowanie to doskonała zabawa dla całej rodziny. Jeżeli chcesz spełnić marzenia swojego dziecka, poświęć mu trochę czasu i skorzystaj z poniższych pomysłów na zabawki domowej roboty.

Biała dama

Biała dama
fot. Łukasz Wrzesiński
Przygotujcie:

Agrafkę, klej szybkoschnący, plastikową butelkę, np. po wodzie, potarganą podkolanówkę lub pończochę, kilka kolorów muliny lub sznurek woskowany, dwa małe guziki, ozdobny guzik, różową plastelinę, materiał o wymiarach 25 na 30 cm, materiał o wymiarach 16 na 16 cm, tasiemkę o długości 50 cm, kwiat lub jakąś ozdobną broszkęWykonanie:

 • Nałóż podkolanówkę na plastikową butelkę.
 • Przyszyj do niej dwa małe guziki na tej samej wysokości.
 • Z różowej plasteliny zrób brwi i usta, a następnie przyklej je, używając kleju szybkoschnącego.
 • Weź dwa lub trzy kolory muliny i zapleć kilkanaście warkoczyków.
 • Końce gotowych warkoczyków włóż do środka butelki i zakręć wieczko.
 • Przygotuj materiał o wymiarach 16 na 16 cm. Sam środek tkaniny posmaruj klejem i przytwierdź do zakrętki. Następnie owiń zakrętkę kawałkiem tasiemki i zawiąż ją z tyłu na kokardkę.
 • Sukienkę dla lalki można zrobić z dowolnego materiału ? owiń butelkę tkaniną i zepnij z tyłu agrafką. Dodatkowo przywiąż materiał za pomocą muliny lub tasiemki w miejscu zwężenie butelki. Z przodu na samej górze sukienki przyklej ozdobny guzik. Jeśli masz w domu broszkę, możesz przypiąć ją na samym dole tkaniny.

Gotowe! Biała dama może już tańczyć sama.
Królik z rurki po papierze toaletowym

Królek
fot. Łukasz Wrzesiński
Przygotujcie:

Klej, rurkę po papierze toaletowym, kawałek czarnej plasteliny, kawałek czerwonej plasteliny, jeden biały wacik kosmetyczny, papier kolorowy, różowy, biały, czarny


Wykonanie:

 • Górną część rurki zaginamy (do środka) w taki sposób, aby otrzymać wgłębienie w kształcie półksiężyca.
 • Oczy królika wycinamy z białego papieru kolorowego i przyklejamy do różowej rurki.  Następnie robimy dwie małe kuleczki z czarnej plasteliny i przyklejamy do oczu.
 • Na płatku kosmetycznym rysujemy dwa kółka o średnicy 2 cm, wycinamy i przyklejamy.
 • Wąsy robimy z czarnego papieru kolorowego, a usta z czerwonej plasteliny.
 • Na samym końcu szkicujemy uszy na białym bloku technicznych. Ważne, aby były one dłuższe niż rurka. Wtedy będzie można wsadzić je do środka głowy królika, a ich koniec będzie opierał się o podłoże. Naszkicowane uszy wycinamy, odrysowujemy na różowym papierze kolorowym, a potem je obklejamy.

Dziś różowy królik, wiecie, poprzeszkadza nam w obiedzie. Marcheweczka i pietruszka zaraz wskoczy mu do brzuszka. I kapusty głowa wielka jeszcze szybciej niż brukselka.

Po takiej przygodzie Twoje dziecko rzadziej będzie Cię wyciągało na zabawkowe zakupy. Zatem „eko” rodzice przygotujcie odpowiednie materiały i do roboty!

Więcej pomysłów i inspiracji na ekorodzice.pl
Autor: Magdalena Łukaszewska
Moim zdaniem
Czy zabawki są ważnym elementem w życiu dziecka?
Ocena (4.6) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy