Fascynujące pszczoły! Poznaj grę karcianą

Już 100 milionów lat temu latała między dinozaurami, w Egipcie była atrybutem samego faraona, a wśród Majów symbolizowała porządek, pokój i sprawiedliwość. Widniała nawet na monecie w starożytnym, greckim Efezie ponad 2300 lat temu! Pszczoła - maleńki, pracowity owad, fascynował ludzi od zawsze. W tej kwestii nic się nie zmieniło! Przyjrzyjmy się im dokładniej.pszczołyfot.pixabay


Spróbujmy lepiej poznać pszczelą rodzinę

    Na samym początku były drapieżnikami i szukały ofiar wśród innych owadów, aż do momentu, w którym zaczęły się rozsmakowywać w słodkim pyłku - i rozpoczęły długą drogę ewolucji. Kwiaty oczywiście pomagały i do dziś pomagają pszczołom swoim kuszącym wyglądem i oszałamiającym zapachem, tuląc w płatkach coraz więcej pyłku i nektaru.
    Zobaczmy, jak wyglądają różne gatunki pszczół, a uwierzcie, czasem nic nie wskazuje na to, że są z rodziny pszczelej - nie przypominają owada, którego zdjęcie pamiętamy jeszcze z pierwszych lekcji przyrody. Miejsca, w których mieszkają: nory oraz drzewne korytarze,  znacznie różnią się od zadbanych kolorowych uli hodowlanych, w których mieszkają wielkie społeczności pszczół miodnych.

Maleństwa i olbrzymy
    Zadrzechnia, która nazywana jest również Pszczołą-cieślą lub Trzmielem czarnym, należy do największych Błonkoskrzydłych w Europie. Wyróżnia ją również samotniczy tryb życia i niezwykła umiejętność budowania gniazd w korytarzach wydrążonych w pniach martwych drzew - ma na tyle silne szczęki, że samodzielnie może drążyć w miękkim drewnie. Murarki i Trzemiele są wyraźnie mniejsze, jednak najciekawsze byłoby zestawienie Zadrzechni z najmniejszą pszczołą-miniaturką, która mierzy około 3-5mm i jest wielkości oka olbrzymki osiągającej 24mm długości.

Samotność lub rodzinny system opieki

    Pszczoły dzikie zwykle są samotnicami - budują gniazdo, w którym składają kilka jaj. Nie mają wielkiej świty opiekującej się larwami, więc każde jajo zamykają w osłonce zbudowanej z mieszaniny nektaru i pyłku. Dzięki temu przyszła larwa ma wszystko, czego potrzebuje do pełnego rozwoju. Inaczej jest w wielkiej rodzinie pszczelej, która liczy kilkadziesiąt tysięcy pszczół i funkcjonuje jak porządna korporacja.
    Każda robotnica rozpoczyna od najprostszych zadań, czyli sprzątania ula. Później zostaje dopuszczona do bardziej odpowiedzialnej pracy, czyli karmienia larw, by ostatecznie zająć się odbieraniem pyłku i nektaru, przynoszonych przez bardziej wykwalifikowane pszczoły. Na koniec, po około trzech tygodniach, otrzymuje stanowisko zbieraczki, czyli musi zdobywać wodę, nektar i pyłek.  Jest to najcięższe zadanie jej życia, które po około 2-3 tygodniach prowadzi do śmierci z wyczerpania. Pszczoły, które urodziły się pod koniec lata, kiedy pracy jest zdecydowanie mniej, mają przed sobą kilkakrotnie dłuższe życie - mogą przetrwać nawet do wiosny.

miód
fot.pixabay


Jak one to robią?

    Pszczoła ma sześć nóg zwanych odnóżami - tak jak wszystkie owady. Oprócz przemieszczania się, służą one wykonywaniu wszystkich prac w ulu, wyposażone w specjalne szczoteczki, pozwalają wyczesywać pyłek kwiatowy zebrany na włoskach, które porastają całe jej ciało. Dwie pary skrzydeł połączone haczykami pozwalają osiągnąć prędkość lotu do 30km/h, przy 230 uderzeniach na sekundę (!).
    Dla lubiących matematykę nie będzie problemem, by policzyć czas, jakiego pszczoły potrzebują, żeby na nasze stoły mógł trafić słoik miodu. W ciągu jednego dnia pszczoły z jednego ula zbierają nektar i pyłek z ponad 100 tysięcy kwiatów. Jednak, by powstała łyżeczka miodu, pszczoła musi dotrzeć do około pół miliona kwiatów.

Truteń – leniwe życie bez Happy Endu

    Trutnie to urodzeni szczęściarze. Wiodą spokojne życie, nie pracują, a nawet są karmione przez robotnice. Ich życiowym celem jest stanie się ojcem pszczół, czyli osobiste spotkanie z matką - ten, któremu się to uda, umiera. Pozostałe trutnie mogą jeszcze przez pewien czas cieszyć się troską robotnic, jednak jesienią zostaną wyrzucone z ula i zginą z głodu. Być może lepiej byłoby znaleźć inny sposób na życie?

Niebieska łąka i taneczna komunikacja

    Jedną z ciekawszych informacji o pszczołach jest to, że widzą świat na… szaro-niebiesko. Nie rozróżniają one koloru czerwonego i pomarańczowego, za to wyraźnie dostrzegają promienie ultrafioletowe, które to są odbijane przez kwiaty. I tak pszczoła widzi kwitnące rośliny jako lśniące punkty na tle niebieskawej łąki.
    A jak wygląda komunikacja wśród tak licznej grupy owadów? Tanecznie! Tańcem okrężnym pszczoła zwiadowczyni informuje o znajdujących się w pobliżu kwiatach (po pyłku znajdującym się na pszczole, jej towarzyszki rozpoznają o jaki gatunek roślin chodzi). Jeśli cenne kwiaty znajdują się dalej niż 100 metrów od ula, pszczoła tańczy “wywijańca”, kreśli na plastrze spłaszczoną ósemkę i potrząsa odwłokiem. O tym, jak trudna będzie wyprawa po pyłek informuje też rytm i długość podrygów. Może to i dziwny sposób, ale tym tanecznym szyfrem, pszczoły określają odległość do kwiatów z dokładnością do 10 metrów.

Bezcenny jak pszczoła

    Pszczoły zawsze wzbudzały zainteresowanie, otaczała je aura tajemniczości, a profesja pszczelarza była darzona szacunkiem. Dziś maleńkie owady także intrygują. Przede wszystkim docenia się ich rolę w przyrodzie i stara się je chronić.Dzięki nim mamy około 4000 odmian warzyw, olej, kawę i bawełnę.
    Można bez odrobiny przesady powiedzieć, że pszczoły są teraz sławne. Jest o nich naprawdę głośno! Z jednej strony organizowane są akcje społeczne wspierające małe owady tj. „Adoptuj pszczołę” , z drugiej strony pojawia się coraz więcej książek o tych pasiastych maluchach. Na księgarnianych półkach można znaleźć między innymi słynną „Historię pszczół” Mai Lunde, „Rój” Laline Paull czy „Życie pszczół” autorstwa Maurice Maeterlinck.  
    Mądra, uświadamiająca moda na publikacje o owadach trafia też do dzieci - hitem okazała się na przykład wielkoformatowa książka dla młodszych czytelników Piotra Sochy pt. „Pszczoły”.
    Do książek dołączyły też gry. Fabryka Kart Trefl-Kraków wydała pięknie ilustrowaną grę karcianą pt. „Pszczoły”, w której gracze wcielają się w pszczoły lub trzmiele i pędzą po smakowity kwiatowy pyłek. Wesoła rodzinna rozgrywka to idealny pretekst by w miłej atmosferze opowiedzieć maluchom o tym, dlaczego pszczoły są dla nas tak ważne.

pszczoły
Gra karciana "Pszczoły" to wspaniała rozrywka dla całej rodziny.


    „Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko 4 lata życia" - w tych słowach przypisywanych Einsteinowi kryje się dużo prawdy. Naprawdę trudno przecenić znaczenie pszczół dla środowiska naturalnego. Warto lepiej poznać naszego małego, pracowitego fascynującego przyjaciela, któremu tyle zawdzięczamy.


art. sponsorowany
Ocena (3.2) Oceń: