Koszałka w jury Festiwalu Filmów Ekologicznych

Międzynarodowy i Ogólnopolski Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego

W dniach 16-20 maja w Nowogardzie odbędzie się Międzynarodowy i Ogólnopolski Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego. Jednym z członków jury będzie Marcin Koszałka, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.Marcin Koszałka to autor zdjęć filmowych do wielu znaczących dzieł współczesnej polskiej kinematografii. Jest też reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, do których sam pisze scenariusze oraz zajmuje się ich montażem. Autorskie filmy Marcina Koszałki mają niepowtarzalny charakter i często dotykają spraw bardzo mu bliskich.

Zadebiutował głośnym filmem dokumentalnym „Takiego pięknego syna urodziłam”, a po nim powstały nie mniej cenione m.in.: „Jakoś to będzie”, „Śmierć z ludzką twarzą”, „Cały dzień razem”, poświęcone Jerzemu Nowakowi „Istnienie”, „Do bólu”, „Ucieknijmy od niej”, poświęcona Piotrowi Korczakowi (czołowemu polskiemu wspinaczowi) „Deklaracja nieśmiertelności”, „Będziesz legendą człowieku” (o polskich piłkarzach przygotowujących się do Euro 2012), „Zabójca z lubieżności”. Ten ostatni dokument opowiadający pośrednio historię seryjnego mordercy z Bytomia, zaprowadził Koszałkę do reżyserskiego debiutu w filmie fabularnym. Tak powstał thriller artystyczny „Czerwony pająk”, który w 2015 pokazywany był na licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach. Marcin Koszałka pozostaje niezmiennie jednym z najważniejszych współczesnych rodzimych autorów zdjęć filmowych. W jego dorobku są tak głośne i doceniane filmy, jak m.in.: „Pręgi”, „Senność” i „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz, „Kochankowie z Marony” Izabelli Cywińskiej, „Rysa” Michała Rosy, „Rewers” Borysa Lankosza, „Uwikłanie” Jacka Bromskiego a także „Szczęście świata” najnowszy film Michała Rosy. Koszałka jest autorem zdjęć do spektakli telewizyjnych (m.in. „Ich czworo” – ostatnia reżyserska praca Marcina Wrony) i dokumentów swoich kolegów (m.in. „+ - czyli podróże muchy na wschód” Bogdana Dziworskiego).  Zdecydowana większość tych prac przyniosła Koszałce liczne nagrody i wyróżnienia.

Jednym z najważniejszych filmów w dorobku Marcina Koszałki jest „Deklaracja nieśmiertelności”, krótki film dokumentalny, którego bohaterem jest Piotr "Szalony" Korczak, jeden z najlepszych polskich alpinistów. Przedsięwzięcie to powstawało przez trzy lata. Zdjęcia były kręcone m.in. w Tatrach, na krakowskim Zakrzówku, w Jaskini Mamutowej, a także w pałacu w Krzeszowicach. To film o upływie czasu i przemijaniu, o walce z nieuchronnymi prawami biologii, zmaganiem się z destrukcją własnego ciała.

Bohater filmu to człowiek niezwykle inteligentny, który nie tylko był i nadal jest świetnym sportowcem, ale też tworzy własną filozofię życia. To człowiek, który sam chce być outsiderem, mający poczucie niespełnienia, ale jednocześnie potrafiący cieszyć się życiem. Nie boi się nagłej śmierci, a wręcz przeciwnie. Nie wyobraża sobie bowiem starości, dogorywania w domu starców. Przez cały czas towarzyszy mu dręcząca myśl o przyszłości, co będzie za chwilę, za parę lat.

Krakowianin Piotr Korczak (rocznik 1961), absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma żonę i dorosłego syna. Zrezygnował z zawodu historyka na dobre, dziś pracuje jako robotnik wykonujący prace wysokościowe. Wspina się od ponad 30 lat, jest pionierem ekstremalnej wspinaczki skałkowej. Nigdy nie udało mu się odnieść znaczących sukcesów poza granicami kraju, choć otarł się o wielki wspinaczkowy świat. W zawodach Pucharu Świata w Madonna di Campiglio w 1990 roku zajął aż i zarazem tylko czwarte miejsce. Na początku lat 80. XX wieku zapoczątkował tzw. "nową falę" w polskim wspinaniu.

W jednym z wywiadów Marcin Koszałka mówi o bohaterze swego filmu: "Piotrek jest dla mnie wspaniałym bohaterem, mimo że się kłóciliśmy na planie i mieliśmy wiele konfliktów. Ja go bardzo lubię i szanuję. To był dla mnie zawsze bohater sportowy, co również jest tematem filmu - spotykam w nim swojego mistrza. Zresztą w filmie pada kwestia, że po latach spotyka się dwóch ludzi - filmowiec, który już nie jest wspinaczem, a w latach młodości nie był w stanie osiągnąć wspinaczkowego poziomu Piotrka. A teraz robi film o byłym mistrzu - zatem spotyka się człowiek, który chciał być mistrzem, ale nim nie został i spotyka się mistrz, który już teraz przestaje być mistrzem".

Pokaz filmu „Deklaracja nieśmiertelności” oraz spotkanie z Marcinem Koszałką odbędzie się 13 maja o godzinie 18:30 w Nowogardzkim Domu Kultury.

Ocena (0) Oceń:
Pasaż zakupowy