Książka o spełnionym życiu i o tym, że warto uwierzyć we własne marzenia

Źródło: http://chatamagoda.blogspot.com/W 2004 roku Jagoda i Maciek zrezygnowali z życia w mieście i przeprowadzili się na wieś, do Lutowisk, gdzie kupili kawałek ziemi.Źródło: chatamagoda.blogspot.com

Zamienili miasto na bieszczadzką wieś. Żyją w zgodzie z porami roku, w zgodzie z naturą. Uprawiają ogródek, plotą koszyki, produkują na własne potrzeby ser, gotują, cieszą się życiem i jego każdą chwilą. Bogaci o lata doświadczeń, swoją historię zawarli w książce „Chata Magoda”. Jest to piękna publikacja „drogowskaz” dla tych wszystkich, którzy także marzą, żeby porzucić miasto i żyć prościej, bliżej natury.W 2004 roku Jagoda i Maciek zrezygnowali z życia w mieście i przeprowadzili się na wieś, do Lutowisk, gdzie kupili kawałek ziemi. Pod Rzeszowem znaleźli chatę z bali z 1930 roku i przenieśli ją w całości w Bieszczady. Tak powstała Chata Magoda, w której zaczęli
Żeby gdzieś dojść, trzeba zacząć iść. Trzeba być w drodze.”
przyjmować gości i prowadzić gospodarstwo agroturystyczne. Miejsce, w którym można wygodnie wypocząć i poczuć ducha tradycji tych okolic. Idąc za ciosem, wyremontowali jeszcze drugą, prawie stuletnią chatę, bojkowską.

Obecnie mieszkają z piątką zwierząt, mają przydomowy ogród ziołowo-warzywny, hodują kozy, produkują na własne potrzeby ser. Starają się żyć samowystarczalnie i ekologicznie, ale przede wszystkim cieszyć się każdym dniem.

Ale „Chata Magoda. Ucieczka na wieś”,  to nie tylko opowieść o Jagodzie i Maćku, lecz także poradnik, w którym szczegółowo opisanych zostało wiele praktycznych tematów, takich jak: przenoszenie chaty, naturalna oczyszczalnia wody, domowa wędzarnia, z czego żyć na wsi, prowadzenie ekologicznego domu, ogrzewanie czy urządzanie wnętrz. Poza tym autorka podzieliła się w książce przepisami na potrawy, które gotuje gościom, oraz poradami na temat rękodzieła (wiklina, lepienie w glinie, patchwork czy metamorfozy starych rzeczy), dzięki któremu można nadać domowi niepowtarzalny klimat.

Zebrany materiał został ułożony wedle pór roku, które organizują życie na wsi. Wszystko zaczyna się wiosną. Początek to szukanie ziemi, zakup domu, remont, sadzenie roślin… Lato to czas kulinarnego przepychu. Jesienią trzeba przygotować się do zimy. Zimą jest wreszcie czas na sprawy odkładane „na potem”… Przede wszystkim jednak Chata Magoda. Ucieczka na wieś to książka o spełnionym życiu i o tym, że warto uwierzyć we własne marzenia.

„Życie swoje jako drogę widzę. Moja droga doprowadziła mnie na bieszczadzką wieś. Imałam się różnych zawodów, szkoliłam się wytrwale w różnych dziedzinach. Szukałam własnego miejsca. Przeprowadzałam się wiele razy, ciągle jednak czując, że to nie to. Miotając się od jednego pomysłu na życie do drugiego, poznawałam wielu ludzi. (…)  Zaczęłam wszystko od początku w wieku, w którym inni odcinają już kupony. To mnie akurat nie przeraża, wszak Frank Lloyd Wright ukończył prace nad projektem Muzeum Guggenheima, mając dziewięćdziesiąt jeden lat, a Ichijirou Araya zdobył górę Fuji, gdy miał lat sto! Nigdy nie jest za późno. Ale żeby gdzieś dojść, trzeba zacząć iść. Trzeba być w drodze.”

Chata Magoda. Ucieczka na wieś
Jagoda Miłoszewicz
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda

Premiera: 27 kwietnia 2016 r.

rok wydania: 2016
liczba stron: 320
przedział wiekowy: 18-100
numer ISBN: 978-83-10-12771-6


Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy