„Łowcy miodu” z przyrodniczym Oscarem

Polski film przyrodniczy „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” otrzymał „zielonego Oscara” – Panda Award.Agnieszka Popławska w filmie Łowcy miodu

Nagroda została wręczona 13 października podczas międzynarodowego festiwalu filmów o przyrodzie Wildscreen w Bristolu. Ceremonia była transmitowana przez BBC, a otworzył ją znany na całym świecie prezenter filmów przyrodniczych sir David Attenborrough.

Nagrody Panda Awards przyznawane są w 20-stu kategoriach. Film „Łowcy miodu” nagrodę otrzymał w kategorii Ludzie i Przyroda. Jury w uzasadnieniu decyzji napisało: „Łowcy miodu to cudowny ludzki film, który pochodzi z tradycji filmowej różnej od większości filmów o przyrodzie i ekologii”. Nagrodę odebrali Dorota Roszkowska, producentka oraz Krystian Matysek, reżyser i autor zdjęć.

WILDSCREEN FESTIVAL odbywa się od 1982 roku i jest to wiodącą na świecie impreza branży mediów przyrodniczych. „Łowcy miodu” to pierwszy polski film, który otrzymał nagrodę Panda Award.

O filmie:

Łowcy miodu przedstawiają historię, która splata losy człowieka z losem pszczół, zaczynając od nowoczesnych, wielkomiejskich pszczelarzy, poprzez baszkirskich odnowicieli średniowiecznych technik bartniczych, skończywszy na nepalskich kontynuatorach starodawnych tradycji zbierackich. Krystian Matysek wchodzi z kamera do wnętrza uli, pokazując fascynujący świat doskonale zorganizowanych, zhierarchizowanych pszczelich społeczności. W filmie zachwycają precyzyjnie skomponowane kadry, ukazujące tajemnice życia pszczół uchwycone kamerą Phantom, która kręci nawet 500 tys. klatek na sekundę. Dzięki temu możemy zobaczyć pracę tych pożytecznych owadów z niezwykłą szczegółowością. Dokument, to nie tylko piękne obrazy i zdjęcia, ale manifest bohaterów podejmujących walkę w obronie małych stworzeń, których zagłada może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Poznamy między innymi: Kamila Baja pracownika korporacji hodującego pszczoły na dachach modnej warszawskiej galerii handlowej, Adama Kolatora bartnika z Nadleśnictwa Augustów, czy hodowcę matek Marię Gembalę, która opowie, na czym polega proces inseminacji oraz w jaki sposób pszczoły wybierają królową.


Ekologia.pl
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy