Marzysz o zmianach?Żyj jak rolnik!

wieś

Większość z nas potrafi korzystać z zaawansowanych funkcji wyszukiwania w Google, zapłacić rachunki przez komórkę, zaplanować spotkania, treningi i tygodniowy plan zajęć z dziećmi. Ilu z nas jednak wie, jak zbierać własne nasiona w ogrodzie, odstraszyć komary lub zbudować ziemiankę?

Właśnie taką wiedzę praktyczną na temat prowadzenia gospodarstwa domowego i bycia samowystarczalnym zebrał Niklas Kāmpargård w książce Żyj jak rolnik. 100 sposobów jak być niezależnym. Tytuł z miejsca znalazł się na liście szwedzkich bestsellerów!

Uprawa warzyw, budowa szklarni ze starych okien, naturalne nawożenie, zrobienie domowego podpiwku, hodowla zwierząt i samodzielny ubój, wydajne przechowywanie żywności, własny ul, las lub sad, wykorzystywanie tego, co daje natura – wiedza, którą każdy rolnik do niedawna potrafiłby wyrecytować z pamięci, gdyby obudzić go w środku nocy, wydaje się znów zyskiwać na znaczeniu – przekonuje Niklas Kāmpargård. – Wzrasta zainteresowanie uprawą roślin na własne potrzeby. A gdy ktoś złapie bakcyla samowystarczalności, chce coraz więcej i więcej – dodaje. W książce umieścił 100 fachowych porad, dzięki którym czytelnik posiądzie wiedzę niezbędną do prowadzenia własnego gospodarstwa, albo zajęcia się tylko jedną dziedziną z opisanych, niezależnie od tego, czy mieszka na wsi, czy w mieście.  

Autor zapewnia, że samowystarczalność w jakiejkolwiek formie to źródło wielkiej satysfakcji. Nieważne, czy chodzi o wyhodowanie smacznej odmiany pomidorów na balkonie czy zbudowanie własnego kurnika – uczucie jest to samo. Związane jest według niego z życiem blisko ziemi, natury i tworzeniem czegoś namacalnego własnymi rękami, pewnym rodzajem sprawczości, jakiej nie można doświadczyć w biurze, niezależnie od tego, czy ktoś lubi swoją pracę, czy nie. To przygoda, jakiej większości ludzi w dzisiejszych czasach nie było dane przeżyć. Bo co może być lepszego niż świadomość, że to, co się je, wyrosło we własnym ogrodzie pielęgnowane od nasiona? Życie wśród zwierząt i uprawa przydomowego ogrodu jest najlepszym sposobem na poznanie jak funkcjonuje przyroda.

Z książki można dowiedzieć się między innymi:
  •     jak zamienić trawnik w łąkę i dlaczego warto to zrobić,
  •     jak pozbyć się ślimaków, komarów lub myszy bez użycia chemii,
  •     jakie owoce i warzywa można uprawiać zimą,
  •     jak oprawić zająca,
  •     jaki obornik jest najlepszy do nawożenia konkretnych upraw i skąd go wziąć
  •     i jak samodzielnie zrobić mur z kamienia.
BZYCZĄCE KOMARY TO prawdziwe utrapienie lata, którego wyjątkowo trudno się pozbyć. Na komary są jednak sposoby, i to nawet ekologiczne. Wypróbuj jak działają rośliny, które były używane jako środek na komary od pokoleń.
Zwykle mówi się o tym, żeby ubierać się w jasne, luźne ubrania i choć nie ma w tym nic złego, nikt chyba nie chce spędzić lata ubranym od góry do dołu. Najważniejsze są tak naprawdę buty i skarpetki, bo komary przyciąga nieprzyjemny zapach. Lepiej więc przed kolacją wziąć prysznic niż siedzieć spoconym w altanie i klepać się, próbując zabić komara.
Nie pozwól, by zaspy śniegu zalegały na działce niemal do samej wiosny, ponieważ nagły skok temperatury w połączeniu z topnieniem śniegu sprawia, że ziemia robi się podmokła, a larwy komarów wylęgają się w masowych ilościach. Im cieplejsze lato, tym agresywniejsze komary.
Rośliny tradycyjnie używane jako środek na komary to m.in. krwawnik pospolity, woskownica europejska, bagno zwyczajne (w Polsce pod ochroną), ale skuteczne okazują się też bazylia, pomidory, pietruszka, bylica piołun i ziemniaki. Warto również wypróbować sok z cytryny, ocet jabłkowy lub dziegieć.

żyj jak rolnik


PRZECHOWYWANIE JEDZENIA w ziemiankach to stara metoda, która znów zyskuje na popularności. Niska temperatura i wysoka wilgotność panujące w ziemiance sprzyjają przede wszystkim przechowywaniu warzyw korzeniowych.
Jeśli masz możliwość odnowienia starej ziemianki, skorzystaj z niej bez wahania. Dawne ziemianki są solidne i często zbudowane z naturalnych kamieni tworzących sklepienia o wiecznej trwałości.
Jeśli budujesz od początku, pamiętaj by ziemianka miała odpowiednią wielkość i wentylację zapewniającą przepływ powietrza przez drzwi i dach. Jesienią, w okresie zapełniania ziemianki plonami, temperatura w jej wnętrzu powinna szybko spaść. Naturalną wentylację można jeszcze usprawnić, ustawiając w środku wiatrak, który będzie wyciągać nadmiar ciepła przez dach (…).
Wobec spadającej jakości jedzenia dostępnego w sklepach, koszmarnych warunków masowej hodowli i rosnącej ilości chemicznych środków używanych w przemyśle spożywczym idea samowystarczalności staje się dziś modna. Pasjonaci takiego życia kolektywnie kupują działki, dzielą się pracą i plonami, również w Polsce można obserwować coraz więcej aktywizujących społecznie inicjatyw.
Żyj jak rolnik to propozycja dla wszystkich, którzy szukają korzeni, potrzebują zmiany czy nowych wyzwań, a także dla tych, którzy po prostu chcieliby mieć na parapecie wspaniały zielnik.

O autorze:  
Niklas Kāmpargård
dziennikarz i fotograf. Wychowywał się w gospodarstwie rolnym i opanował jazdę na traktorze, jeszcze zanim nauczył się jeździć na rowerze.
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy