Ostatnie dni wakacji w Zielonym Jazdowie

Zielony JazdówZielony Jazdów, CSW

Ostatnie dni sierpnia w Zielonym Jazdowie to kolejna porcja pobudzających do refleksji debat i praktycznych warsztatów z dziedziny ekologii. Obok zajęć z mistrzem kuchni w programie na najbliższy weekend znajdują się pokaz filmu dokumentalnego "Zapomniana przestrzeń" oraz koncert niezwykłego minimalisty, twórcy muzyki ambientowej znanego jako Mirt. Swoje projekty zaprezentują również artyści, którzy przebywali na rezydencjach w A-I-R Laboratory: Grayson Cox i Hollis Witherspoon, Juliette Delventhal i Paweł Kruk, Javier Hinojosa, Chloe Lewis i Andrew Taggart, Francis Thorburn, Nick Yulman, Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez Sarrano). Między piątkiem i niedzielą odbędą się warsztaty, prezentacje, akcje performatywne, które odnoszą się do przestrzeni parku otaczającego CSW.

W najbliższy piątek w atmosferę zadumy nad wpływem industrializacji handlu na krajobraz – tak naturalny jak ten kreowany przez człowieka, wprowadzi widzów wyświetlany film "Zapomniana przestrzeń". Twórcy pokazują wielkie porty, opustoszałe doki i okolice linii kolejowych, rozmawiając z pracownikami portowymi i okolicznymi mieszkańcami. Po seansie na terenie Zielonego Jazdowa rozgrzeje wszystkich set djski "Magazyn Glissando prezentuje".    

Sobotę rozpoczną slowfoodowe warsztaty dla dorosłych, organizowane przez Slow Food Youth, zachęcające do wspólnego gotowania i eksperymentowania, tym razem z sezonowymi owocami. Zajęcia poprowadzi znany mistrz kuchni. Warsztaty z robienia rabaty balkonowej ponownie pobudzą twórczo. Pokażą jak w prosty sposób wykorzystać stare, niepotrzebne przedmioty do zrobienia nowej, praktycznej półki na balkon.

W tym tygodniu w Zielonym Jazdowie zaistnieją również cieszące się dużą popularnością stoiska rodzinnych gospodarstw rolnych Dąbrówka, Majlertów oraz Maryli i Piotra Rutkowskich („Pan Ziółko”). Malgorzata Dąbrowska pokaże jak przyrządzić sękacz, zaś rodzina Majlertów poczęstuje zupą dyniową. Przestrzeń otwarta jest też dla innych sprzedawców ekologicznej żywności. O godzinie 16 w sobotę rozpocznie się unikalny warsztat realizacyjny na temat samowystarczalnego domu. Uczestnicy dowiedzą się jak zaprojektować przestrzeń pozwalającą na redukcję zużycia zasobów naturalnych: energii i wody. Podczas kolejnej debaty porównane zostaną różne aspekty stosowania energii atomowej oraz odnawialnych źródeł energii.
fot. Zielony Jazdów

W sobotę wieczorem na scenę wejdzie Mirt wykonujący muzykę ambientową. Artysta kreuje  senną, oniryczną atmosferę przy pomocy analogowej elektroniki, gitary, preparowanej trąbki, drobnych etnicznych instrumentów i dźwięków terenowych. Rytmiczne melodie będą punktem kulminacyjnym weekendu w Zielonym Jazdowie.

W niedzielę zagadnienie związane z ekonomią powróci w praktycznych zajęciach o formule gry terenowej, organizowanych przez Fundację Aeris Futuro. Nauczą one jak stać się świadomym konsumentem i nie ulec wszechogarniającej reklamie. 

Ponownie pojawiającymi się elementami projektu CSW są również garażówka zachęcająca do recyklingowej wymiany ubrań i innych przedmiotów. Na dziedzińcu odbędzie się tym razem giełda rowerowa. W programie pojawią się również zajęcia Szkoły na widelcu z gotowania dla dzieci, które rozwijają manualnie i uczą kulturalnego spożywania posiłków oraz otwierają twórczo na eksperymenty z kuchnią. Tajski masaż oraz zajęcia z jogi stanowią zwieńczenie weekendu i dopełnienie bogatego programu. 

Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow

24.08, piątek

18:00 - 21:00 Slowfoodowe kolacje piknikowe – Slow Food Youth („Owoce sezonowe”)

Goście organizują swoje jedzenie, koc i znajomych. Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni- uczestnicy przynoszą potrawy i produkty które do niego nawiązują. Tym razem wątkiem przewodnim będą „Owoce sezonowe” Podczas wydarzeń piątkowych obecni są animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food. Wydarzenie ma charakter otwarty.

20:00 Spotkanie z ekspertem: Dorota Metera: “Co jeść?”

Czy dobra żywność musi być droga? Na ile dostępność ekologicznych produktów zależy od wolnego rynku, na ile od państwa? Czy produkty miejskiego ogrodnictwa, choć hodowane w zanieczyszczonym środowisku, mogą być zdrowsze niż te nawożone sztucznie, ale hodowane na wsi? Czym grozi GMO? Co jeść – to nie jest proste pytanie.

21:00 Kino Zapomniana przestrzeń / The Forgotten Space, reż. Allan Sekula, Noël Burch, Holandia 2010

„Zapomniana przestrzeń” jest refleksją nad skutkami kapitalizmu, nad społecznym i ekologicznym znaczeniem przemysłu. Twórcy filmują wielkie porty, opustoszałe doki i okolice linii kolejowych rozmawiając z ich żyjącymi na granicy biedy mieszkańcami. To dokumentalny esej, którego kanwę stanowi zaprezentowana w 1995 roku instalacja Allana Sekuly zatytułowana „Fish Story”. Twórcy filmu zadają pytanie o granicę pomiędzy wartościami ekologicznymi i społecznymi, a potrzebą szybkiej i nieograniczonej cyrkulacji towarów. Zwracają uwagę na tytułową zapomnianą przestrzeń – morza, które mimo rozwoju transportu i przemysłu wciąż stanowią materialną podstawę dla przewozu wyprodukowanych towarów.

21.00 – 1.00 DJ set magazyn „Glissando” prezentuje

25.08, sobota

14:00 - 16:00 Slowfoodowe warsztaty dla dorosłych („Owoce sezonowe”) - Slow Food Youth

Sezonowe i regionalne, z lasu, sadu i ogrodu. Na słodko i wytrawnie. Zapraszamy dorosłych do wspólnego gotowania. Każdy z warsztatów ma za zadanie rozwijać umiejętności kulinarne uczestników i wzbogacać ich o wiedzę w zakresie pochodzenia produktów i możliwości ich łączenia. Warsztaty prowadzi Grzegorz Łapanowski.

14.00-16.00 Warsztat realizacyjny: Rabata Balkonowa

Jak zrobić pionową rabatkę na zioła, która zmieści się na każdym, nawet najmniejszym balkonie i pozwoli nam wyhodować własne przyprawy czy kwiaty. W kilka minut ze starej palety przemysłowej i pustych butelek po wodzie możemy skonstruować genialną półkę - rabatę na balkon. Raz wykonana półka może służyć przez wiele lat i cieszyć nas piękną pachnącą zielenią na balkonie przez kolejne sezony. Materiały: recykling, odzysk (używane, stare palety przemysłowe, butelki z plastiku, stare gazety)

Od 14.00 Minitarg owocowo-warzywny – m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego „Dąbrowka” (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland)

Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa. Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

14.00-19.00 MĘSKA GARAŻÓWA + GIEŁDA ROWEROWA

Tym razem sprzedajemy tylko męskie gadżety. Wszytko to co można znaleźć w szafach, szufladach, garażach… Ubrania, buty, paski, krawaty, spinki do mankietów, książki, płyty, filmy, gry, narzędzia, laptopy, telefony, radia, gramofony itd. Oczywiście podczas akcji nie może zabraknąć kobiet. Zachęcamy do przygotowania stoisk z ubrankami, zabawkami dla chłopców, rzeczami swoich ojców, dziadków, braci, narzeczonych, kolegów. Warto też pozbyć się ciuchów po swoim ex, które od dawna zalegają w szafie. Dlaczego akurat męska edycja Garażówki? Ponieważ podczas naszych akcji zawsze brakuje rzeczy z męskich szaf. Tego dnia na dziedzińcu Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się również GIEŁDA ROWEROWA /nowe, używane, akcesoria/.

16.00-18.00 „Samowystarczalny dom” – warsztat koncepcyjny Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej

Warsztat poświęcony nowoczesnym a zarazem prostym rozwiązaniom redukującym drastycznie komunalne zużycie surowców naturalnych takich jak energia oraz woda. Projekt domu idealnego, w którym zasoby wodne czerpie się z opadów deszczowych, woda krąży w obiegu zamkniętym, wykorzystuje się naturalne oczyszczanie ścieków, energia cieplna pochodzi ze słońca/wiatru oraz procesów biochemicznych, śmieci redukuje się dzięki rozważnej polityce konsumpcyjnej, kompostowaniu i upcyklingowi. Razem z uczestnikami będziemy szukać możliwości wykorzystania tych rozwiązań lokalnie.

20:00 Spotkanie z ekspertem: Radosław Gawlik:  „Czy atom jest eko?” + dyskusja

W 2008 r. błyskawicznie utworzono urząd wiceministra, departament energetyki jądrowej, przyjęto zasobny budżet oraz trzy ustawy mające wprowadzić nam atom pod strzechy! Od 20 lat oszczędność energii oraz odnawialne źródła energii nie doczekały się żadnego wiceministra, departamentu, oraz jakiejkolwiek porządnej ustawy. Czy to dobry, nieunikniony kierunek rozwoju naszej cywilizacji opartej na energii?  

21:00 Koncert: Mirt + DJ set

Mirt tworząc solowe płyty operuje estetyką ambient, minimal , lo-fi, field recordings, ale na jego muzykę ma wpływ również folk i avantpopowe piosenki. Z tych inspiracji buduje własny, łatwo rozpoznawalny język. Senną, oniryczną atmosferę kreuje przy pomocy analogowej elektroniki, gitary, preparowanej trąbki, drobnych etnicznych instrumentów i nagrań terenowych.

26 sierpnia, niedziela

11.00-15.00 – Gra „Kilka kroków do świadomej konsumpcji” – Fundacja Aeris Futuro

Jak kupować z głową i nie pójść z torbami? Czy wiesz co konsumujesz? Jak nie dać się zwariować wszechogarniającej reklamie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w czasie gry terenowej przygotowanej przez Fundację Aeris Futuro. Pięć stanowisk gry będzie rozlokowane w różnych miejscach wokół Zamku. Uczestnicy będą mieli do wykonania 5 zadań w określonych punktach – o kolejności ich wykonania zdecydują sami. Gra dla jednego kilkuosobowego zespołu (bez ograniczeń wiekowych) trwać będzie około godziny. Na starcie uczestnicy otrzymają karty do gry z instrukcją, a po zakończeniu na wytrwałych czekają eko-upominki.

11.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy - stoisko gospodarstwa rolnego m.in. Ludwika Majlerta oraz Maryli i Piotra Rutkowkich („Pan Ziółko”)


11.00 – 19.00 Prezentacja publikacji Nieukończona rekonstrukcja Zamku Ujazdowskiego Chloe Lewis i Andrew Taggarta, oraz albumu Nicka Yulmana Warsaw Songs and Machines.

Dwa wydawnictwa oparte na strategii artystycznego recyklingu stworzone przez byłych rezydentów A-I-R Laboratory.

Chloe Lewis i Andrew Taggart stworzyli z kolekcji kilku tysięcy pocztówek z widokiem Zamku Ujazdowskiego z lat 80, serię obiektów, na które składają się realizacje rzeźbiarskie, asamblaże oraz kolaże, prezentowane w Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie w CSW. Przez ostatnie 800 lat Zamek pełnił różne funkcje: od warownej fortecy, przez letnią rezydencję, dworek myśliwski, szpital, wojskowy barak, szkołę, na centrum sztuki współczesnej skończywszy. Żeby dostosować Zamek do wymogów kolejnych ról, oraz w wyniku historycznych dramatów, których bywał świadkiem, Zamek był rozbudowywany, niszczony, palony, bombardowany, opuszczany, zdobywany, odnawiany, ulepszany. Wszystkie te działania na architekturze składają się na trwającą do dziś niedokończoną rekonstrukcję.

Nick Yulman podczas pobytu w Warszawie stworzył album z piosenkami opartymi na nagraniach terenowych, warsztatach z amatorami oraz mechanicznych instrumentach zbudowanych ze znalezionych przedmiotów i okruchów miejskiego życia. Samodzielnie skonstruowane i zaprogramowane instrumenty, z towarzyszeniem głosu i gitary, wygrywają melodie w duchu eksperymentalnego popu, które choć zakorzenione w amerykańskiej muzyce folk, przenoszą – poprzez materię dźwięku, pamięć z Wędrówek po Warszawie wiosną 2010 roku.

11:00 - 12:00 Letnia Szkoła na Widelcu (warsztaty) - Slow Food Youth

W atmosferze zabawy będziemy wspólnie wąchać, smakować, kroić, mieszać i komponować pyszne i zdrowe potrawy. Zajęcia rozwijają dzieci manualnie, otwierają je na nowe smaki i zapachy, w przyjazny sposób uczą kultury jedzenia  i wspólnego spożywania posiłków. Tym razem spróbujemy owoców sezonowych i regionalnych, z lasu, sadu i ogrodu. Na słodko i wytrawnie.
Warsztaty dla dzieci prowadzi  Grzegorz Łapanowski.

11:30-13.30  Joga/  Astanga Yoga & Masaż Tajski/Thai Sun

14.00 – 18.00 WE ARE LIKE GARDENS

Juliette Delventhal – szefowa kuchni z San Francisco i polski artysta Paweł Kruk podczas rezydencji w CSW założyli przed budynkiem Laboratorium ogród warzywny. Głównym założeniem projektu „We Are Like Gardens” było przetestowanie w małej skali możliwości, jakie daje przestrzeń wokół Zamku dla miejskiego ogrodnictwa i produkcji lokalnie uprawianej żywności. W ostatni weekend sierpnia zapraszamy publiczność do odwiedzenia ogrodu, wspólnego gotowania z wykorzystaniem jego plonów i dyskusji o możliwych scenariuszach na przyszłość.

14.00 Paweł Kruk oprowadzi chętnych po ogrodzie, opowie o źródłach projektu „We Are Like Gardens” oraz przedstawi wizje jego przyszłości

15.00 dr inż. Monika J. Latkowska, SGGW Pomidor w wielkim mieście - czyli moda na miejskie ogrody – prezentacja

Ogrody wspólnotowe (sąsiedzkie) (ang. community gardens) zakładane przez „miejskich ogrodników” stają się coraz bardziej popularne w wielu krajach europejskich. Zapewniają przyjazne warunki życia mieszkańcom miast, zaspokajają ich potrzebę kontaktu z naturą. Ogrody sąsiedzkie stwarzają możliwość aktywnego obcowania z roślinami, jednoczą użytkowników z różnych grup wiekowych, społecznych i etnicznych wokół wspólnego celu. Umożliwiają prowadzenie edukacji ekologicznej, pozwalają promować zdrowy styl życia, uczą szacunku dla natury, dbałości o najbliższe otoczenie. Ogrodnictwo miejskie to ważny element zrównoważonego rozwoju współczesnych miast. Poprawia warunki życia w zurbanizowanym środowisku, pozwala tworzyć „zielone oazy” w centrach miast i zwiększać ich bioróżnorodność. W prezentacji przedstawione zostaną zasady funkcjonowania „community gardens” i inspirujące przykłady ogrodów miejskich.

Monika Joanna Latkowska - adiunkt na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW; prywatnie i zawodowo interesuje się ogrodnictwem miejskim, „community gardens”, ogrodami edukacyjnymi i terapeutycznymi, wpływem roślin na zdrowie i samopoczucie ludzi, bioróżnorodnością miast; wiedzę ogrodniczą popularyzuje od lat w swoich publikacjach i prelekcjach; współpracowała m.in. z czasopismami: „Poradnik Domowy”. „Kwietnik”, „Działkowiec”, „Ogrody” oraz portalem www.wymarzonyogrod.pl; obecnie publikuje na łamach „Zieleni Miejskiej”, prowadzi też szkolenia dla działkowców.

16.00 Ziołowa Kuchnia - warsztaty kulinarne z Juliette Delventhal

Juliette Delventhal zaproponuje uczestnikom wykonanie sosów i sałat z użyciem ziół i warzyw z ogrodu przed Laboratorium. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o rejestrację pod adresem: air.opencall@gmail.com, prosimy wpisać w tytule maila WARSZTATY Z JULIETTE.

18.30 S.A.V.E. MIEJSKA AGENCJA PLANOWANIA

S.A.V.E. to projekt Ambry Pittoni i Paul-Flavien Enriquez Sarrano, czyli artystycznego duetu Ze Coeupel oparty na powołanej do poszukiwania rozwiązań problemów społecznych, ekonomicznych, kulturalnych i osobistych fikcyjnej agencji badawczej. S.A.V.E. stara się wytwarzać obszary, na których możliwe jest wspólne podejmowanie decyzji, bada i kwestionuje relacje między danym terytorium a jego mieszkańcami. Poddaje rzeczywistość próbie fikcji, ale tworzy realne treści. Od czerwca S.A.V.E., jako Miejska Agencja Planowania, jest w Warszawie. Kręta ścieżka poszukiwań prowadziła ją przez ogrody w środku miasta, pikniki w miejscach publicznych, które niegdyś były czyimś domem, wzdłuż brzegów Wisły – tropiąc ślady marzenia o własnym domu z widokiem. S.A.V.E. Miejska Agencja Planowania pokaże efekty tych poszukiwań w prezentacji pod hasłem Re-birding. Propozycja dla Warszawy jest odpowiedzią na skomplikowaną historię własności, gdzie widzialne i niewidzialne warstwy miasta konkurują ze sobą w decydowaniu o tym, jaka będzie jego przyszłość.

Przez cały weekend

Czy mogę pomóc?/Can I Help You?
Grayson Cox & Hollis Witherspoon

piątek, sobota, niedziela, godz. 11:00-18:00

W ramach Czy mogę pomóc?/Can I Help You? artyści przez trzy dni będą świadczyć różnego rodzaju usługi, oddając się misji publicznej. Korzystając z bagażu własnych doświadczeń, umiejętności, edukacji oraz osobowości Witherspoon i Cox będą służyć potrzebom innych, zadając równocześnie pytanie o to, w jaki sposób artyści mogą realnie pomóc drugiej osobie. Usługi będą świadczone w obrębie skonstruowanej przez Graysona Coxa drewnianej rzeźby publicznej, przypominającej sprowadzoną do ludzkiej skali górę (The Half Story Mountain) – tak jakby sama natura uginała się w służbie człowieka.  Zostanie ona ustawiona przy wejściu do parku przed Zamkiem Ujazdowskim, pełniąc funkcję użytecznego obiektu relacyjnego.

Zapraszamy uczestników do rejestracji na krótkie 10-minutowe sesje, mające charakter doraźnej pomocy lub 40-minutowe spotkania bliższe rodzajowi terapii poprzez wysłanie maila na : air@csw.art.pl albo zapisy na listę, która zostanie wyłożona w pawilonie Zielonego Jazdowa. Klucz wizualny dostępny w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej – będzie służył określeniu sposobu, w jaki uczestnicy mogą skorzystać z sesji. W niedzielę 26 sierpnia osoby nie posługujące się językiem angielskim będą mogły skorzystać z pomocy towarzyszącej artystom tłumaczki. 

Genealogia rozbiórki. Dodatek pierwszy: efemeryczne konstelacje Zamku Ujazdowskiego
Javier Hinojosa

Praca meksykańskiego artysty składa się z kilku elementów: składu piaskowca, który służył do rekonstrukcji Zamku, instalacji wykorzystującej aurę Cysterny, której rewitalizacja sama była dziełem innego artysty, Tadashiego Kawamaty, pocztówek dokumentujących elementy konstrukcyjne architektury – cegły, bruk, kamień, cement uchwycone w momencie, gdy odsłaniają naturalne cechy entropii. Prace Javiera Hinojosy oparte są na właściwościach przedmiotów i miejsc w odpowiedzi na ich najbardziej materialne cechy: sposób, w jaki erodują, czy to jak są przemieszczane i znajdują nowe zastosowania, fizycznych napięć między materiałami. Rzeźbiarskie sytuacje Hinojosy mogą być rozumiane jako próba wskazania na potencjał tych nieformalnych konstelacji, w których kryje się możliwość innego porządku, formy życia: oporu wobec kontroli, ekspresji napięcia między tym, co jest i co mogłoby się wydarzyć.

Wejście do Cysterny: od soboty do niedzieli, między 11.00 a 13.00

Wehikuł # 11: Amfibia
Francis Thorburn

Artysta skonstruował pojazd przystosowany do poruszania się po lądzie i wodzie. Budulcem konstrukcji są w większej części materiały pochodzące z recyklingu; drewniane bębny po kablach wysokiego napięcia, puste beczki po olejach napędowych, przedmioty znalezione. Mobilną rzeźbę ożywią ludzie – ochotnicy, których artysta zaprosi do przejazdu swoim wehikułem w roli heroicznych podróżników i zarazem żywych silników – Amfibia napędzana jest siłą ludzkich mięśni. Gotowy pojazd stanie się wehikułem epickiej wyprawy. Amfibia wyruszy spod Zamku Ujazdowskiego, w którym od początku lipca była budowana. Następnie w uroczystej procesji przejedzie do Portu Czerniakowskiego. Tam zostanie zwodowana i przez śluzę Portu wypłynie na szerokie i wartkie wody Wisły. Finałem akcji będzie próba przepłynięcia na drugą stronę rzeki i lądowania na plaży prawobrzeżnej Warszawy. W ten sposób urzeczywistni się wizja mobilnej rzeźby, ruchomego dzieła sztuki, które łączy instytucję artystyczną ze światem zewnętrznym, przemieszcza się przez miasto niczym krążąca po ulicach romantyczna idea, pokonuje urbanistyczne, formalne i naturalne przeszkody, podejmuje wyzwanie rzucone przez żywioł wody i symbolicznie spina dwa brzegi rzeki, w akcie śmiałej przeprawy.
[Stach Szabłowski]

Ocena (3.7) Oceń: