Projektanci szukają inspiracji w Polsce

Lampa Polumen, mat. prasowe Łódź Design Festiwal 2012Lampa Polumen, mat. prasowe Łódź Design Festiwal 2012

Polumen to obiekt świetlny zaprojektowany przez Studio Rygalik w ramach prezentacji projektu Brzoza POLSKA! podczas tegorocznego festiwalu Łódź Design. Ta spektakularna realizacja stanowi nie tylko kwintesencję projektu, ale także wyraża jego przesłanie zachęcające do szukania inspiracji w naszym otoczeniu: w przyrodzie, kulturze, historii.„Brzoza POLSKA!” to unikalna na skalę światową koncepcja, łącząca w spójną całość pracę projektantów ze Studio Rygalik oraz firm Interprint i Grupa Pfleiderer Grajewo S.A. „Brzoza POLSKA!” powstała z inspiracji niezwykle rzadkim, ściśle chronionym na terenie Polski gatunkiem drzewa – brzozą ojcowską. Stworzona przy użyciu innowacyjnych technologii kolekcja 3 papierów dekoracyjnych, wykorzystana została następnie do produkcji płyt laminowanych.    

Projekt „Brzoza POLSKA!” został zaprezentowany po raz pierwszy podczas festiwalu Łódź Design 2012. Stoisko zaprojektowane przez Studio Rygalik nie tylko pokazało kolejne etapy pracy nad projektem i jego partnerów, ale także inne elementy składające się na jego ideę. Lampa Polumen to nie tylko nawiązanie do tytułu projektu. Schematyczny, zgeometryzowany kształt pozornie abstrakcyjnego obiektu unoszącego się nad głowami odwiedzających stoisko oparty został na zarysie granic Polski.  Wykonany z płyty laminowanej Pfleiderer w dekorze Brzoza Ojców stanowi przede wszystkim symboliczne wezwanie do szukania inspiracji … w Polsce.
Lampa Polumen, mat. prasowe Łódź Design Festiwal 2012


„Jednym z wyjściowych punktów projektu Brzoza POLSKA! było nasze silne przekonanie, że to najbliżej nas można znaleźć wiele ciekawych, inspirujących, pięknych, wartościowych rzeczy. Kreatywnych ludzi, wspaniałą przyrodę, nowoczesne firmy dysponujące technologią na światowym poziomie – innymi słowy wszystko to, co pozwala realizować tego rodzaju projekty.’ – mówi Tomek Rygalik. „Nie musimy szukać daleko, by znaleźć inspirację, ciekawe pomysły, know – how, partnerów do współpracy. Warto uświadomić sobie, że mamy wiele do zaoferowania i możemy to bez kompleksów zaproponować innym. O tym ma symbolicznie przypominać Polumen.”

Zdaniem partnerów projektu Brzoza POLSKA! nowoczesny patriotyzm zobowiązuje do szczególnej troski o nasze zasoby. Stąd projektowi towarzyszy akcja gromadzenia funduszy dla Ojcowskiego Parku Narodowego, miejsca gdzie m.in. chroniona jest brzoza ojcowska.

Ocena (3.7) Oceń: