Armani całkowicie rezygnuje z futer

Marka Giorgio Armani zdecydowała się na całkowitą rezygnację z naturalnych futer. – Postęp technologiczny, jaki dokonał się przez ostatnie lata, pozwala nam dziś wykorzystywać alternatywne materiały, dzięki którym stosowanie okrutnych praktyk wobec zwierząt staje się zupełnie zbędne. Ta decyzja oznacza dla mojej duży krok naprzód i pokazuje tym samym naszą troskę o ochronę zwierząt i środowisko – powiedział Giorgio Armani.Marka zdecydowała się na całkowitą rezygnację z naturalnych futer (także z futra króliczego) ze wszystkich swoich kolekcji począwszy od sezonu jesień/zima 2016. Armani zobowiązał się przyjąć taką politykę dzięki porozumieniu z międzynarodową koalicją ponad 40 organizacji, które chcą doprowadzić do zakończenia hodowli zwierząt na futra.  

Większość futer używanych w branży modowej pochodzi z ferm, gdzie dzikie zwierzęta (takie jak lisy, norki czy jenoty) przetrzymywane są miesiącami w klatkach, a następnie zabijane w okrutny sposób – gazowane lub rażone prądem. Dodatkowo produkcja naturalnego futra oznacza wysokie obciążenie środowiska (testy w kilku krajach wykazały, że nawet użytkowanie 5 sztucznych futer jest mniej szkodliwe dla środowiska niż 1 sztuka futra z norek) oraz zagrożenie zdrowia, ze względu na wyjątkowo szkodliwe chemikalia używane do obróbki futra zwierzęcego (używa się m.in. metali ciężkich, formaldehydu, rozpuszczalników).  

„Decyzja Giorgio Armani jasno pokazuje, że projektanci chcą być jeszcze bardziej kreatywni i tworzyć luksusową modę bez cierpienia zwierząt.” – powiedziała Małgorzata Szadkowska, koordynatorka międzynarodowej kampanii Fur Free Retailer w Polsce.
 
Armani dołączył tym samym do grupy projektantów, którzy zrezygnowali z futer. Do tej grupy należy m. in. Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Calvin Klein czy Stella McCartney. Śladem tych firm podążają również marki komercyjne, które coraz częściej deklarują swoje poparcie dla ochrony zwierząt: Massimo Dutti, Zara, COS, H&M, Topshop czy polski SOLAR, który w 2014 roku przystąpił do programu Sklepu Wolne od Futer.
Źródło:
www.furfreealliance.com
www.otwarteklatki.pl
Ocena (5.0) Oceń:
Pasaż zakupowy