Co w ekologicznej modzie piszczy? Ekofashion Weekend w Krakowie.

Fot. Dawid WoźnyFot. Dawid Woźny

Nasza rodzima eko moda ma spory potencjał, o czym można było przekonać się podczas tegorocznej imprezy Ekofashion Weekend w Krakowie. Na wybiegach dominował eklektyzm, a w projektach widać było inspiracje z różnych stylów i epok. Jednak pierwsze skrzypce, jak co roku, grało środowisko i związana z nim idea powtórnego wykorzystywania rzeczy niechcianych – fani recyklingu w modzie na pewno nie byli rozczarowani.


Imprezę poprzedziły piątkowe warsztaty przerabiania ubrań i torebek, na które przybyło tak dużo osób, że wykładowcy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz pomagający im studenci mieli ręce pełne roboty. Efekt? Z nieatrakcyjnych rzeczy uczestnicy wyczarowali modne ciuchy, a w stare torebki tchnęli awangardowego ducha.

Przechodząc do meritum – finałowy niedzielny pokaz Junk Fashion Show zgromadził rekordową liczbę publiczności. Inspirujące, awangardowe, zaskakujące formą i precyzyjnym wykonaniem – takie właśnie są papierowe projekty, wykonane przez studentów I roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Zawładnęły one pierwszą częścią pokazu Junk Fashion Show i od razu dostarczyły zgromadzonej publiczności niesamowitych estetycznych wrażeń. A sam pokaz? Piękne modelki zaprezentowały trzysta unikatowych projektów z papieru oraz tkaniny.

Pokaz papierowych kreacji oprócz tego, że niósł ze sobą przesłanie ekologiczne, również pokazał jak można bawić się formą, fakturą i materiałem. Szczególne zainteresowanie publiczności wzbudziła zarówno czerwona wieczorowa kreacja z bibuły jak i koktajlowa sukienka wykonana z paragonów sklepowych. Nagrodę za najbardziej atrakcyjny model recyklingowy otrzymała słuchaczka z I roku  Krakowskich Szkół Artystycznych Anna Suszka.
Fot. Dawid Woź, Ekofashion Weekend 2013

W drugiej części pokazu dominował eklektyzm. Młodzi projektanci z II roku studiów mieli za zadanie połączyć tradycję i historię, awangardę i nowoczesność odnosząc się tym samym do aktualnych trendów. Stąd na wybiegu pojawiły się barokowe, bogato zdobione kreacje przełamywane minimalistycznym, futurystycznym akcentem. Dało się zauważyć inspiracje rękodziełem, historią, futuryzmem i pop Artem. Słuchacze Szkoły Visual Merchandising zaprezentowali w swoich stylizacjach nowatorskie spojrzenie na tendencje modowe sezonu jesień-zima 2012/13. Ta część pokazu składała się z ubrań dostępnych w sklepach sieciowych oraz w second-handach. Deformacja i dekonstrukcja, wykorzystanie starej biżuterii jako elementu ubioru to tylko jedne z wielu pomysłów, jakie zostały wykorzystane w kolekcjach.
Fot. Dawid Woźny, Ekofashion Weekend 2013
Fot. Dawid Woźny, Ekofashion Weekend 2013


Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie kreacje stworzone przez młodych projektantów i stylistów były niepowtarzalne i widowiskowe – miały styl i charakter. Całość sylwetek dopełniły fryzury wykonane przez fryzjerów z Akademii Stylizacji Małgorzaty Babicz oraz makijaże zrealizowane przez słuchaczki Artystycznej Alternatywy.
Fot. Dawid Woźny, Ekofashion Weekend 2013
Fot. Dawid Woźny., Ekofashion Weekend 2013


Wszystkie realizacje studentów Krakowskich Szkół Artystycznych można obejrzeć na stronie www.ksa.edu.pl.
Ekologia.pl

Ocena (3.4) Oceń: